bugün

entry'ler (1024)

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

görsel

amsterdam.

ağustos, 2019.

the calvary cross

akla takılan bir Richard & Linda Thompson şarkısı.

the french dispatch

hızlı ve dolu bir wes anderson filmi. en iyi wes anderson filmi midir emin değilim ama kesinlikle en wes anderson wes anderson filmi * diyebilirim. Siyah beyazken bile iç ısıtan görseller, müzikler, ince ve tatlı espriler derken the french dispatch anderson'ın fırçasını tuvale en çok bastırdığı eseri olmuş. Oyuncu kadrosuna değinme zahmetine bile girmiyorum. Oscar sahibi/adayı oyuncuların neredeyse figüran denecek kadar kısa ekran süresi aldığı bir kadro. inanılmaz.

Vizyonda gidilebilecek en iyi film an itibariyle. gidiniz, götürünüz.

habibi

tamino'nun en sevdiğim bıçağı.

evet bıçak. şarkı falan değil lan bu. alıp deşiyor insanın kalbini.

hele sondaki o yükseliş bıçağı bi tur daha döndürüyor ki dikiş tutmasın.

ayrıca (bkz: gece dinlenmemesi gereken şarkılar)

maxime chattam

en son yıllar önce leş adlı kitabını okuduğum başarılı polisiye-gerilim yazarı. sonradan ortadan mı kayboldu, kitapları türkçeye çevrilmiyor mu artık bilemiyorum ama görmez oldum.

Kötü ruh da karanlığın soluğu da güzeldir bu arada, tavsiye edilir.

tek başına kafede oturmak

nefis aktivite.

Maalesef 2021 yılında bile Hala tuhaf karşılanabiliyor ülkemizde. böyle konuşa konuşa normalleştireceğiz, devam *

layer ın opacity sini düşür diyen kız

layer mask'ından öpülesidir.

ve fakat fill'den kısmanın çoğu zaman daha temiz sonuçlar verdiğini bilmeyen kızdır. yine de canı sağolsundur, öğrenir.

uludağ sözlük 2022 tasarımı geri bildirimleri

- açık oylamanın geri gelmesi.
- görsellerin sayfada doğrudan veya eski tasarımdaki gibi "+" sembolüne tıklayınca açılması.

en önemlisi ise, doğrudan tasarımla ilgili olmasa bile, donuza alınan yazarların başlıklarının görünmemesi. şunu yapın, gerekirse sözlüğün arka planı cart pembe olsun. insanları sözlükte zaman geçirmeye itecek en önemli şey bu.

kan

arkadaşın tanıdığı vasıtası ile öğrendiğime göre, kendi vücudundan şırınga ile çekerek çizdiği resimlerde boya olarak kullanan ve daha "kişisel" bir sanat eseri yarattığını iddia eden insanlar için bambaşka bir öneme sahip sıvı. yani sanat tarihinde örneği elbette vardır ama bunlardan birini tanıma fırsatı bulmak epey tuhaftı.

evet böyleleri de var.

Hayır, "bir arkadaşım ekolü" değil. kanımı kullanmadan çizim yapmak şu an için beni yeterince tatmin ediyor*

boji

Toplu taşıma araçlarında bulunmasını tasvip etmediğim (ve edenlere de samimi bir şekilde hayret ettiğim) ama birkaç gün önce bir insana elinde bok ile yolculuk ettirmiş köpektir.

trafoya giren kediden sonra türkiye siyasetinde derin etkiler bırakması muhtemel ikinci hayvandır.

Yürüyedursun.*

kablo olmadan düşüncelerin sese dönüştürülmesi

bunu mu demek istediniz (bkz: konuşmak)

?

flört

Bir türlü beceremediğim, tatlı olduğu kadar da belirsizliklerle dolu süreç.

Sayısız sonradan fark edişlerime bir yenisini eklediğim şu dakikalarda asla ortada buluşamadığım flört potansiyeli olan insanlar için derin bir elem duyuyorum.

Ya karşı tarafın sonradan flört çabası olduğunu fark ettiğim girişimlerini katıksız bir arkadaşlık olarak görüp geyiğe vuruyorum ya da gerçekten öylesine söylenmiş bir şey ile kendi kendimi ikna ederek flört etme çabalarına girişip dumura uğruyorum.

hayır bi insanla konuşurken sohbetin ortasında "hocam şu an flörtleşiyoruz dimi???" diye sorup teyit etmek gibi bi imkan da yok ki sohbetin tonunu belirleyelim. yine aylar sonrasında gelen bir mesaj, yine bir ima ve çoook geç gelen bi "bi dakka yaa" aydınlanması... lanet olsun.

özel isim dışında da kullanılan kız isimleri

(bkz: yağmur)

türkiyede homofobi

başlığın ilk entrysindeki tespite katıldığım, güzel bir araştırma konusu.

Ben de lezbiyenliği normal gayliği anormal olarak gören insanlarla bizzat sohbet ettikten sonra insanların derdinin cinsel yönelimden ziyade cinsiyetlerin kendisiyle olduğunu fark ettim.

barda yalnız oturan adam

bar tıkabasa dolu değilse uzun süre orada oturmaya devam edebilir. bir şeyle meşgul görünmek için arada telefonuna falan bakar ama aslında sadece bir şeyler içmek istemiştir ve evde tek içmekten sıkılmıştır.

Ne zaman ki grup halinde gelen insanlar yoğunlaşır, sağında solunda 10 kişinin kahkahalar eşliğinde bir şeyler konuştuğunu işitmeye başlar, o vakit kalkmak için hareketlenir. aynı mekana daha önce arkadaşlarıyla gelmişse onların hayaletini şöyle bi anar, sonra da hesabını öder ve kalkar gider.

sözlüğü terki diyar eylemek

kalıcı olanını başarabilmek zordur.

lanet olası site. hesabı sildirse bile farklı bir nick alıp yine gelesi gelir insanın. ne özelliği varsa. şeytan tüyü dedikleri bu olsa gerek.

geceyedir küsmelerim

ortaokul ve lise boyunca dinlediğim ve her seferinde yaşamadığım bir aşkın ardından gelen koyu, boğucu yalnızlığı iliklerime kadar hissettiren şarkıdır.

son yıllarda ise nadiren, bir yerde görürsem falan dinliyorum zira artık çok farklı üzüyor. kafamda bazı cılız anılarla dinliyorum üstelik şu an bile. acaba şarkıdaki gibi bir kopuş yaşamış olsam nasıl dinlerdim?

neyse. geceleri seviyorum bir süredir. yeniden küsmeye gerek yok.*

sözlük yazarlarının çizimleri

görsel

çizim: progresso ve faber-castell çizim kalemleri.

ışıklandırma ve kar efekti: photoshop

sözlük yazarlarının photoshop çalışmaları

başlık küçük bi portfolyoya döndü gibi ama, olsun :')

"paris'te bir otel odasında çalışan ve sabahın ilk ışıklarıyla çalışmasını sonlandırıp yatağa geçen birinin bıraktığı masa" gibi sebepsizce spesifik bir tablo:

görsel

bu da tasarım sürecinin videosu: https://streamable.com/m9zulk

türkiyede herkesin ekonomist gibi davranması

Sokrates ile empati kurdurur. En korkunç Cehaletin, "cehaletin farkında olmamak" olduğunu yeniden hatırlatır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.