1. 1.
  ermeni asıllı her şeyin uzmanı denebilecek adam. hani on parmakta on marifet derler ya. aynen o kişidir. dilbilimci yönü çok beğenilir. aynı zaman da sanat tarihçisi ve mimardır da yanılmıyorsam. elifin öküzü yada sürprizler kitabı adlı eseri başucu malıdır. dikkate değer tespitleri olan güzel insan.
  14 -37 ... waldorf
 2. 2.
  1956 istanbul doğumlu.robert kolejinden sonra amerika'da felsefe ve siyaset okumuş.12 dil biliyor.eşi ve üç çocuğuyla birlikte ege'nin şirince köyünde yaşıyor.elif'in öküzü ya da süprizler kitabını izinsiz ev restore etmek suçundan mahkum olduğu dönemde yazmıştır.
  5 -2 ... pafküf
 3. 3.
  (bkz: gavur hoca) *
  2 -2 ... kara hilal
 4. 4.
  şu harika sitenin de müelifi olan faideli kişi.
  http://www.nisanyan.com/sozluk/
  4 -4 ... cryptic
 5. 5.
  türkçe'de eli ayağı tutulur ilk etimolojik sözlüğü olan "sözlerin soyağacı, cağdaş türkçe'nin etimolojik sözlüğü" sözlüğünün yazarı. boşluğu doldurmaktadır fakat nihayetinde zayıf bir sözlüktür, eksiktir.

  ayrıca kendisi, sahip olduğu evlerin restorasyonunu "kütür tabiat varlıklarını koruma kurulu" kararlarına aykırı yaptığı için hapis yatmıştır. sonradan bu olayı siyasi bir yargı olarak nitelendirmiştir. halbuki öyle değildir, okuduğum raporlarda ve zamanında bizzat gördüğüm yerlerde restorasyonun, nasıl bir tahrifat olduğu açıkça ortadaydı.

  velhasıl, iyi adamdır. türkçe'ye güzel katkılar sunmuştur. iyidir...
  3 -3 ... lync
 6. 6.
  cezaevindeyken koğuş arkadaşlarına arapça ve kuran dersleri vermesi neticesinde gavur hoca lakabını almış ermeni asıllı entelektüel...
  2 ... junojuno
 7. 7.
  12 dil bilen başarılı dilbilimcidir. robert kolej'in üstüne abd'de felsefe ve siyaset okuduktan sonra türkiye'de gece kulübü işletmeceliği dahi yapmıştır.
  (bkz: elifin öküzü ya da sürprizler kitabı)
  1 ... yasakani
 8. 8.
  nihayet dün akşam cnn türk'teki bir sohbet programı sırasında kendisini görme şerefine erdiğim türkçe kökenbiliminin ustası.

  türkçe'nin geleceğinden çok umutluyum dedi, bunu da ekşi sözlük'le açıkladı. sözcük sözcük hatırlamıyorum ama kısaca ekşi sözlük'te yazılanları, dahiyane ve son derece yaratıcı bulduğunu belirtti, bu yolla dilin zenginleştiğini, yeğinleştiğinin, pekleştiğini söyledi.

  her daim gülümseyen yüzü ile daima aramızda olasın sayın nişanyan.

  anıları önünde saygı ile eğildiğimiz türkçe kökenbiliminin pirleri; ismet zeki eyüboğlu ve andreas tietze hocalarımızı da burada anmadan geçmeyelim.
  2 -2 ... kackelacka
 9. 9.
  kavanozun içine sıçıp, karısı müjde nişanyanın üzerine döken koca. küçük oteeller falan diyordunuz, muhabbetin içine sıçmanın manası var mıydı? şaka gibi çift.

  http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=119650,3

  (bkz: sevan n aptın)
  9 ... beyazyelkenli
 10. 10.
  şirince'de özel olarak dışkısını kavanoza yapıp, bu kavanozdaki dışkıyı karısının üstüne boşaltan agos yazarıdır. bu insanlık dışı davranışının deşifre edilip, cezalandırılması gerekmektedir. agos'a mailler atılmaktadır ve imza toplama kampanyası başlamıştır.
  3 -1 ... zenobia
 11. sevan nişanyan Başlığındaki Önemli Entry'ler