bugün

Hz. Muhammed'in yaparak müslümanlara örnek olduğu,yapıldığı takdirde sevap kazanılan,yapılmadığı takdirde hiç birşey olmayan davranışlara verilen ad..
(bkz: sünnet olmak)
kelime anlamı olarak yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (sav) söz ve fiillerinin tümü mânâsına gelir...
Erkek çocukların pipilerinin ucundaki deri parçasının bir jilet yardımıyla kesildikten pansuman yapılıp dikilmesi ile son bulan hadise.
bütün musevi çocuklara doğar doğmaz uygulanan işlem. hz. muhammed doğduğunda değil de, kendisine islam malum edildikten sonra sünnet olmuş olsaydı, bugün farz gibi uygulanması daha mantıklı olurdu sanki.
bazı afrika kabilelerinde kadınının seksten zevk almasını engellemek için klitorisin kesilmesi olarak da uygulanabilen işlem.
(bkz: insanlar çok tuhaf bıçaklar falan)
(bkz: kadin olmanin avantajlari)
http://www.geocities.com/tabibler/
hz. muhammed'in yaptığı, gerçekleştirdiği davranışlardır.ayrıca kuran'da "sünnet" kelimesi bir kez dahi geçmemiştir. "bir tek sünneti bile inkar eden dinden çıkmış demektir" demek, dünyanın en ilginç iddiasını ortaya koymaktır. şöyle ki;

-hz. muhammed, arapça konuşmakta idi. o zaman; bütün müslümanlar arapça konuşmalıdır.
-hz. muhammed misvak kullanmakta idi. o zaman; bütün müslümanlar, bugünün diş fırçasını kullanmayıp, misvak kullanmalıdır.
sünnet olduktan sonra yediğiniz pilavlardan şüphelenmeye başlıyorsunuz*..
Bana göre gereksiz olan,ama anneme göre sağlık açısından olmazsa olmaz olan eylem.
amerikalı bilim adamlarınca hiv virüsüne yakalanma riskini %53 azaltan faaliyettir.
erkek veya dişi uzvunun dünyevi hazlara köreltilmesi amacıyla yapılan dini ritüel. peygamber emri olması münasebetiyle sünnettir. "muhakkak yerine getirilme" açısından farz kavramıyla yarışan tek sünnet fiili penis budanmasıdır. insanları en hassas yerlerinden etiketleme işlemidir bi nevi. kutsal kitabı indirmekle yetinmeyen peygamberin belki de eşcinselliğini "ucundan azcık" dışavurumudur.
sünnet düğünü die bir tabirin ortaya çıkmasını sağlayan çük kesme eylemidir...
BM ve WHO tarafından yapılan son açıklamada AIDS'e yakalanma riskini %60 azaltan operasyon.
peygamberimiz (s.a.v)'in sünneti üç kısma ayrılmaktadır;
1.kavli sünnet;peygamberimiz (s.a.v.)'in,herhangi bir hususu açıklamak veya bir meselenin islama göre
hükmünü belirtmek maksadıyla söylediği sözlerdir.
2.fiili sünnet;peygamberimiz (s.a.v.)'in, namaz,oruç,zekat gibi çeşitli
ibadetler ve islamın hükümleriyle ilgili uygulamaları ile diğer dini ve ahlaki davranışlarıdır.
3.takriri sünnet;peygamberimiz (s.a.v.)'in, sahabiler tarafından yapıldığını gördüğü veya duyduğu bir amel karşısında
yasaklamayıp susması,güzel bulup onaylamasıdır.
er kişinin erkekliğe ilk adımını atması ile tabir olunan kesim, biçim, dikim işlemi. erkek kişilerin egolarının bazen küçüklükten nasıl da "tavan" yapmış olduklarının bir göstergesi. "oğlum tamam canın yanıyor ama kalk biraz dolaş, kasların açılsın" dersiniz, "senin de böyle önemli bir yerin kesilse..." diye başlayan bir cümleyle karşılaşıp koparsınız. sargı bezi yapışır, kolayca çıksın diye su dökersiniz "çim mi suluyosun ama olmaz öyle.." diye ağlama tepkisiyle karşılaşırsınız. en ufak söylediğiniz bir şeyde "kolaysa sen sünnet ol" denilir. hatta öyledir ki erkek çocuğu "çişim gelmesin allahım nolur" diye dua edebilir. ilaçları gelsin diye babasına " bırak şimdi ekmeği gazeteyi bana ilaçlarımı getir ama ağğğğ" tepkisini de verdirtir bu sünnet olayı. bütün bunlar görülüp de canlı yayında yaşanınca "iyi ki de erkek olmamışım" cümlesinin ağızdan dökülüş sebebidir.
''ben bu evin bir oğluyum''
''babamında sağ koluyum''
''sonunda erkek oluyorum''
''hepinizi düğünüme bekliyorum'' gibi salak saçma sözlerle davetiyeleri yapılan, düğünüde olan bir faaliyet....
eskiden arap erkeklerinin çölde dolaştıklarında kum tanelerinden bir yerlerine zeval gelmesi nedeniyle çıkarılan olaydır. sonraları ise dini bir anlam olarak günümüze kadar gelmiştir.*
başka bir kaynakta ise; mu kıtası kaynaklı ma rahiplerinden sözedilir ve ma rahiplerinin her yıl, yeniden doğuş için tanrı atti'ye adak olarak, rahipliğe yeni kabul edilenlerin erkeklik organlarının ucunu kestikleri ardından parçayı toprağa gömüp akarsuya girerek kendilerini arındırdıkları anlatılır. sünnet ve hatta vaftizin kaynağının da bu olaylara dayandığı söylenir.

(bkz: ezoterik batıni doktrinler tarihi)
(bkz: sunnet cocuk haklari ihlali sayilabilir mi)
erkek genital sakatlamasıdır.
peygamberimizden sonra müslümanlığa yahudilikten geçtiğine inandığım olay.. islamın ilk yıllarında her müslüman olan sünnet mi oluyordu?
"başıma giydim fes"
"oldum cici bir prens"
"teslim oldum sünnetçi amca"
"istediğin kadar kes" gibi anlam dolu dizelerin yer aldığı sünnet davetiyesinin sahibi oldugunu düşündüğüm kuşum aydın'ın yaptırıp yaptırmadığı tartışalan çük onarma operasyonuna verilen isim.
sunnet haddi zatinda bir yahudi gelenegidir. yahudi dininde sunnet ozel bir dini anlam, isral tanri'si yehova ile ittifak anlamina gelir. dilimize kadar girmis olan "senet" kelimesi de buradan turemistir. yahudi gelenegi bu uygulamayi hz ibrahim'e kadar ve "atamiz ibrahim'in ittifaki" olarak adlandirir. yahudiler sunneti secilmis kavmin ayirtedici isareti ve yahudi milletinden olmanin kesin sarti olarak kabul eder. sunnet yahudi gelenegine gore dogumdan 8 gun sonra yapilir.

bundan baska sunnet geleneginin antik misir'da varoldugu kesinlik kazanmistir. hint-avrupa kavimleri sunnet uygulamasini bilmezdiler. bugun bazi afrika, guney ve orta amerika, okyanusya ve avustralya kabilelerinde bu uygulama yasamaya devam etmektedir.
bilimsel olarak hiç bir belirgin yararı olmayan, tamamen dini ritüel gereği musevilerde ve müslmanlarda erkek çocuklar üzerinde uygulanan, cinsel organın uç derisinin küçük bir operasyonla alınması işlemi.
son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmalarda, sünnet olmanın önceden iddia edildiği yararları yönünde kesin kanıt ve bulgulara rastlanmamıştır.
uç derinin alınmasının; erkeklerde, ilişkide erken boşalma sorunu yarattığı ise bir gerçektir.
penisin kendi iç yapısından gelen genleşme ve uzama özelliği deride olmadığından ya da çok az olduğundan sertleşme esnasında sünnetli deri gerilmekte bu ise uyarı ve tahrikin yoğunlaşmasına neden olarak erken boşalmaya yol açmaktadır.
bu nedenle illaki sünnet yapılacaksa, derinin kesilecek en ileri noktadan değil biraz pay bırakılarak aalınması daha uygun olacaktır. nitekim bazı doktorlar bu konuya dikkat etmektedirler.
(bkz: ucundan azıcık)
yirmibirinci yüzyılda bile hala pek çok memlekette uygulanan ve hatta sağlığa yararlı olduğu iddia edilen kesip biçme vahşeti.
sünnet, hazreti muhammed (s.a.v) tarafından yaşanmış bir kuran-ı kerim'dir.
gereksiz ve zararlı bir parça ise allah erkekleri neden sünnetli yaratmamıştır?...sünnet: doğal, ısıtıcı ve koruyucu deriyi keserek, allah'ın yarattığını değiştirmek, allah'ın yarattığını beğenmemektir.
hitler almanyasında yahudilerin, yahudi olduklarının anlaşılmasını sağlayan hededir.
efendim her ufak çocuk sünnet olmaktan deli gibi korksada büyüyünce büyük bir gururla anlatılan bir olaydır. erkekliğe atılan bu ilk adımın hayata etkiside büyüktür. bir yığın anı bırakır insanda...
(bkz: sünnet külodu)
hadimlik endisesini ne yönde etkilendiğini çok merak ettigim müslüman ve yahudi adeti.
erkek çocuklarına uygulanan şiddet.

bazı Afrika ülkelerinde bu geleneğin daha vahşi bir versionu kızlara uygulanmakta. amaç daha farklı : klitoris bölgesindeki hassasiyeti yok ederek olası bir ihaneti engellemek.
(bkz: acı yok)
(bkz: korkma acımayacak)
bize böyle demişlersede gerçekte çok acı veren hadise.
iki Cihan efendisi, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( Sallallahu Aleyhi Vesellem )efendimize dost olabilmek, onun şefaatini kazanabilmek için onun dünya hayatında tercih ettiği hal ve hareketleri tercih etmektir.

Resulullah ( Sallallahu Aleyhi Vesellem ) buyuruyor ki: "Kim benim sünnetimi ihyâ ederse beni ihyâ etmiştir Beni ihyâ eden cennette benimle birlikte olacaktır"

Yerde bir sofra bezinin üstünde yemek ihtiyaç olduğu takdirde masada da yenilebilir

Yemeğe sofradakiler ile beraber başlamak

Acıkmadıkça yememek, tam doymadan yemeği bırakmak

Tabağa az yemek koydurtup artık bırakmamak

Saf ipek ve saf altın ümmet-i Muhammed in erkeklerine haram kılınmıştır

Selamı yaymak Selam, kelamdan önce gelir

Eve girince ilk söz ev halkına selam vermek olmalıdır

Selamla birlikte samimiyetle, tebessüm ederek musafahada bulunmak

Musafaha ile birlikte, hürmet, samimiyet ve şefkate vesile olan kucaklaşmalar yapılabilir Süfli hisleri uyandıracak sarılmalar caiz değildir

Musafahada önce eli uzatan çekmelidir Biz çekersek buluşmadan memnuniyetsizlik manası çıkabilir

ilmiyle amil din adamları ile adil devlet başkanlarının eli öpülür, beşeri hisleri yok olmuş yaşlı hanımlara selam verilebilir, gerekirse eli de öpülebilir Yeter ki fitneye sebep olmasın

Hediyeleşmek ve gelen hediyeye aynıyla veya daha güzeliyle karşılık vermek

Az gülmek, gülünce kahkaha ile değil, tebessüm ederek gülmek Mütebessim olmak

Çoğu zaman susmak, tefekkür etmek, ihtiyaç olunca konuşmak

Tane tane, orta bir ses tonuyla konuşmak Çok mühim şeyleri üç defa tekrar etmek

Konuşmaya Allah ın adıyla başlamak ve Allah ın adıyla bitirmek

Nefsi ve dünyalık bir şey için öfkelenmemek Bir hak zayi olduğunda ve uhrevi meselelerde, Allah ve din hakkı için öfkelenmek

Doğru sözle şaka ve mizah yapmak

Boş işler (malayani) ile iştigal etmemek

Uyku için yatınca önce sağ tarafına yatmak, sağ yanağını sağ avucunun içine koymak ve o günün muhasebesini yapmak

Yüzükoyun yatmamak

Yatağa girdiğinde avuçları açık olarak birleştirerek ihlas, Felak ve Nas surelerini okuyup avucunun içine üfleyip sonra bütün vücudunu sıvazlamak, bunu üç defa tekrarlamak

Beyaz giymek

Mest giymek

Ayakkabı giyerken önce sağdan başlamak, çıkarırken de önce soldan çıkarmak

Takke ve sarıkla başı kapatıp namazı öyle kılmak

Soğan ve sarımsak kokusuyla mescid ve meclislere yaklaşmamak

Üzerinde kudsi kelimeler ve ayetler yazılı eşya ile tuvalet ve pis yerlere girmemek

Misafire elinde bulunandan ikramda bulunmak Misafir ve ziyaretçileri temiz bir kılık kıyafetle karşılamalı

Esnemeyi mümkün olduğu kadar gizlemek Ağzı elle kapayarak gidermeye gayret etmek Namazda iken esneme gelirse, ayakta ise sağ elin, diğer hallerde ise sol elin tersi ile ağzı kapatmak münasip olur

Davete icabet ve hediyeyi kabul etmek

Ayakta bevletmemek Tuvalette idrar saçıntısından, korunmak Hadiste kabir azabının çoğunun idrar saçıntısından ileri geldiği bildirilmiştir Tuvalete ihtiyaç için oturduğu vakit ön ve arkanın kıbleye karşı dönük olmaması gerekir

Banyo yapılan yere bevletmemek Çünkü vesvesenin çoğu bundandır

insanların istifade ettiği gölgeliklere, yol ve yol kenarlarına, çeşme ve pınarlara bevletmemek, pisletmemek ve de tükürmemek Hadiste, bunu yapanların lanetlenmesinden korkulacağı bildirilmiştir

Mümkünse her abdest alışta misvak (fırça) kullanmak
Diyanet işleri Başkanlığının neşrettiği misvak hadisi tercümesinde şöyle bir hüküm mevcuttur: Misvaktan kasıt dişlerin temizlenmesi, ağız içindeki kötü kokunun giderilmesi ve mikropların yok edilmesidir Bunu temin eden Erek ağacından başka fırçalar da varsa, o da misvak yerini tutar

Emin ve muttaki insanlarla istişare etmek, neticedeki karara tevekkülle uymak

Cömertlik Cömert Allah a yakın, cimri ise Allah a uzaktır Cömertlik kökü cennette olan bir ağacın dünyaya sarkmış dalıdır Kim o dala tutunursa o dal onu cennete çeker

Çok tefekkür etmek Tefekkür gafleti izale eder Ölümü tefekkür etmek fani lezzetleri acılaştırır Eşyanın üzerindeki fena damgasını gösterir

Borçlanmalarda durumu yazıyla veya bir şahitle tevsik etmek Böyle bir tedbir asla itimatsızlık sayılmaz Anlaşmalarda değişik tevil ve tefsirlere yol açacak boşluklar bırakılmamalıdır Durumu net olarak tespit etmek lazımdır

Bir yakını vefat eden Müslüman kardeşini teselli ederek taziyede bulunmak Allah merhuma rahmet etsin şeklinde dua yapılır Taziye ziyareti vasati üç gün içinde yapılır Üç günden sonraki ziyaretlerde vefatı hatırlatıp hüznü deşmek uygun olmaz Evinden cenaze çıkan kimseler üzüntüden dolayı yemek hazırlayıp sofra kuramazlar Bunun için vefalı komşular bir müddet bu eve yemek getirirler Böylece hüzünlerine ortak olduklarını fiilen göstermiş olurlar Cenaze sahibi üç gün kendisine kolayca erişilebilecek bir ortam hazırlar ve böylece kardeşlerinin taziyede bulunabilmelerine imkan tanınmış olur

Ölmüş kimseleri hayırla yad etmek

Mevtanın ardından yüksek sesle ve çırpınarak, saç baş yolarak ağlamamak Böyle yapmak kadere itiraz ve Cenabı Hakkın takdirini itham etmek olur Ayrıca bu mevtaya iyilik değil azaba vesile olur

Sekerat halindeki hastalara La ilahe illallah, Muhammedün rasulullah şeklinde telkinde bulunmak Hastanın dudaklarını temiz ve ıslak bir bezle sulandırıp kurumamasını sağlamak Ölüm vaki olup son nefes verilince, okumalar durdurulur ve cenazenin uzağında devam edilebilir Çenesinin açık kalmaması için mendil ve benzeri şeylerle başa bağlanır Gözleri açık ise kapatılır

Kabirleri ziyaret etmek Gafleti dağıtır ve uhrevi tefekküre vesile olur Kabristanın kapısına yaklaşınca, kabir halkına gizlice selam verilir ;Ey kabir sakinleri, esselamu aleyküm Sizler bizden önce geldiniz, bizler de sizleri takip edeceğiz Size Allah tan af ve mağfiret dileriz Şeklinde selam ifade edilebilir Sonra ziyaret edilecek merhumun ayakucu tarafından yaklaşılır Yüzüne müteveccihen veya kıbleye karşı durulur Kuran ve dualar okunabilir Ziyaret esnasında mezarları çiğnemek mekruhtur Şayet geçip gitmek için başka müsait yol yoksa, merhuma sevap hediye edilerek, geçilebilir Mezar üzerindeki yeşillikler yolunmaz, bilakis çiçekler ekilir Kurumuş otlar ayıklanır

Hasta akraba, dost ve arkadaşları ziyaret etmek Onlara teselli ve ümit vermek Ziyareti uzun tutmamak Hastanın hoşa gitmeyecek hallerini başka yerde anlatmamak

Sıla-i rahimde bulunmak Akrabayla alakayı kesen bir kimsenin bulunduğu meclise Allah ın rahmeti inmez

Zemzem suyunu hürmeten ayakta ve kıbleye karşı dönerek içmek

Anne-babaya itaat etmek, onlara ihsanda bulunmak, kalplerini kırmamak ve hayır dualarını almak
erkekliğe ilk adımdır ve bilinirki sağlık açısından faydalıdır. cinsel ilişkide fazlasıyla.

fakat yapılan bir araştırmayı okuyunca insanı şaşırtıyor.

Fransız haber ajansı AFP, dünyanın dört bir yanındaki sünnet törenlerini araştırdı. Ortadoğu'dan, Afrika'ya kadar sünnetin neden ve nasıl yapıldığını inceleyen ajans, belgesel niteliğinde fotoğraflar geçti. Aralarında en çok da Afrika'nın en fakir ülkelerinden Uganda'da gerçekleştirilen tören dikkat çekti...
Hijyen koşullarından çok uzak olarak gerçekleştirilen sünnet töreni son derece kanlı geçiyor.

Sünnet edilen ise 22 yaşında bir genç. Önce kalabalığın içinde yüzüne çamurlu su püskürtülüyor. Sonra vücudu da çamurlu suyla kaplanıyor. Ardından sağlık görevlisi geliyor ve operasyonu ayakta, herkesin gözleri önünde gerçekleştiriyor. Başlayan kanamaya ise müdahale edilmiyor. Bir bez parçasıyla kanlar siliniyor.

AiDS hastalığının pençesinde bir ülke olarak bilinen Uganda'da sünnet, "AiDS'ten koruyor" gerekçesiyle, hükümet tarafından başlatılan bir kampanya çerçevesinde yürütülüyor.

Uganda Sağlık Bakanlığı verilerine göre sünnet, AiDS virüsü HIV'in bulaşma riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. işte bu nedenle başlatılan sünnet kampanyası sayesinde isteyen herkes bedava sünnet olabiliyor. Yaşı 22 olan bu genç gibi, artık hiç de çocuk sayılmayacak olanlar da bu hizmetten yararlanıyor. Sünnet olayı oldukça kanlı geçse de kimse bundan şikayet etmiyor.
*
sağlık açısından sakıncalıdır.
göz kapağı kesilince göze verilecek zarar kadar tehlikelidir.
erkeklerin en hassas bölgesinde: kişiye sorulmadan,
anne-baba ve mahalle baskısıyla yapılan-geriye dönüşü olmayan, ilerde erkeklerde pek çok sorunlar yaratan operasyondur.
sağlıklı bir organın, bir daha onarılamaz biçimde sakatlanmasıdır. üstelik bunu, çocuğun en güvendiği kişiler olan anne ve babası yapmaktadır.
(bkz: çüküme dokunma)
olan olmuştur.
sünnetli erkeklerin sorunları ortadadır.

olmayanların anne-babaları çocuklarına verecekleri zararları düşünerek,
onların cinsel organlarını sakat bırakmaktan-cinsel yaşamlarını kabusa çevirmekten kaçınmalıdırlar.
"keşke yapmadan önce bana sorsalardı" dediğim hadise. hadi sağlık açısından bir yararı yok, neden zorla yaptırıyorsunuz o zaman bana daha tam anlamıyla müslüman bile değilken? neden "adam olmak için ilk adım" diye sömürdünüz duygularımı? hı! ühühü....
komik araba yazıları görmemize vesile olan cemiyet. *
http://twitpic.com/bcfwr
çükün kendine yakışanı giymesidir. yoksa soyunması mıydı bilemeyeceğim.
yumurtanın sarısı gitti mahmut'un yarısı şarkısının eşlik ettiği tören ve kutlamadır .
muhammedin doğuştan sünnetli olduğu söylenir. halk arasında da peygamber sünneti denilen olay mevcuttur. aslında bu olay hipospadias denilen idrar deliğinin penis ucunun gerisinde olması hadisesidir. muhammed'de de hipospadias söz konusudur. neden bazılarının pisuvara karşı olduğunu gerisinden anlayın.
ucundan acicik alma işlemidir. sakata gelme ihtimali mevcuttur.
(bkz: sikebana)
(bkz: pipi budama sanatı)
sadece bazı hadislerde geçer esasen islamiyetten önce de olan bir arap geleneğidir, benzerine afrika, ortadoğu gibi yerlerde rastlanır. bazı cinsel hastalıklardan korurmaya yardımcı ama hastalıklı biriyle cinsel ilişkiye girmezseniz zaten haslanmazsıız. iddialara göre cinsel zevki %60' kadar azaltır ama tabi deneyip öğrenen biri yoktur.
sünnet türklerdeki töre kavramıyla aynı şeydir. peygamber ile birlikte bir başka töre arap toplumunda egemen oldu. peygamber'in yaptıkları, tavsiye ettikleri, yapılırken görüp de ses çıkarmadığı şeyler olarak tanımlanabilecek olan bu ikinci sünnet "olumsuz"u içermez. yani islam dininin yasakları sünnet içine girmez. "haram" doğrudan allah tarafından kitabıyla ihdas edilirken peygamber sadece tavsiye verir. bu bağlamda bir çok şeyi yapmak sünnetken "yapmamak" diye sünnet olmaz.

diğer anlamı olan erkek çocuklara uygulanan cerrahi müdahale peygamber'in tavsiye ettiği bir uygulamadır. başka bir şey değil. ancak "sahih" sünnettir. peygamber zamanında vardır.
zevki azaltmayan aksine arttıran tenasül uzva yapılan cerrahi müdaheledir. kişinin aklı başındayken yapılmalıdır benim nazarımda. zira er kişinin maneviyatını geliştirir acıya dayanıklılığını arttırır. hadi onu geçtim bahsi geçen organı daha karizmatik gösterir. o deri parçası organın kişinin vücuduna sonradan eklenmiş gibi görünmesine yol açar ve hazzı azaltmasından ziyade bilmem kaç kat arttırır efendim; ha bundan dolayı erken boşalma mı oluyormuş yok öyle bişey, abazan adam damacanadan bile zevk alır hatta boşalır efendim. ayrıca ; lan taş attın da kolun mu yoruldu? deri parçası altı üstü.