1. 1.
  Gondor'un kuzeyinde bulunan toraklar.
  5 ... italiano
 2. 2.
  orta dunyanin en iyi atlarinin yetistigi, at beylerinin yurdudur.
  2 ... radament
 3. 3.
  aragorn'un frodo için ölüme giderken, mordor'un kapısına dayandıkları sırada, savaşçıları cesaretlendirmek için söylediği ''rohanlılar, gondorlular, kardeşlerim! '' hitabında da geçen rohanlıların yaşadığı toprakların adıdır.
  3 ... insaneti
 4. 4.
  gitaristimizin* 7,5 ay sonra doğacak çocuğuna vereceği isimdir.
  2 ... djarumturk
 5. 5.
  herhalde two tower i seyreden herkes rohan i ilk gorduklerinde ne atlara,ne atlilara ne de kral a ilgi duymuslardir;buradaki topragin ve cayirlarin renklerine duyduklari kadar.
  4 ... cultman
 6. 6.
  MMORPG türünde bir oyun. Grafikleri gayet iyi, haritalar büyük büyük gez dolaş mirim. Ayrıca farklı ırklardan kurulu 'guild' denilen cemaatler oluşturabiliyorsunuz. Belli bir seviyeye geldikten sonra istediğin her yerde elemanlarla kapışmak mümkün oluyor. Çok kalabalık savaşların çıkması oyunda müthiş bir görsel şölen ve zevk patlaması yaşanmasına neden oluyor. Son zamanlarda zevk alarak oynadığım online oyunlardan.
  ... taaa
 7. 7.
  yüzüklerin efendisi üçlemesin başrolünde gondor gözükmesine rağmen, yazarın arka planda gondor'dan daha fazla övdüğü krallık.
  ingiliz tarihçilere göre minas-trit kuşatması istanbul'un fethi savaşını simgelemekte olup (tabii farklı bir son ile), uruk-hai 'ler türk askerleri yörük(han)lar, rohan'a son anda yardıma gelen elf'ler ise bizans'a papa tarafından (elrond) son anda yardıma gönderilen cenevizlilerdir.
  daily mail 'e göre diğer simgeler:
  cüceler->almanlar (cücelerin biraya düşkünlüğü)
  shire->ingiltere
  güneyin insanları->araplar
  mordor->anadolu (kötülüğün doğu'dan gelmesi, coğrafya benzerliği)
  daha da ilginç detaylar için:
  (bkz: http://www.netpano.com/ha...%BCrkleri/g%C3%B6steriyor)
  1 -2 ... atgmuls
 8. 8.
  rohan'ı** türklere benzetmek absürttür, zira yüzüklerin efendisi aşırı derecede ırkçı bir mantıkla yazılmıştır, avrupa'yı kahraman, asya'yı canavar gösterir. avrupa tarihine bakarsak, atlarıyla ünlü millet macarlardır. hatta macar süvarisinin mohaç'ta osmanlı topçusuna yenilmesi, savaş tarihinde bir dönüm noktası sayılır bu yüzden: atın yerine barut. (rohan'ın kalesinin* duvarının barutla patlatılması ilginç bir ayrıntı)

  batı avrupa'da ise en iyi atlılar fransızlardır. aoe'taki paladin muhabbeti doğrudur yani. rohan'ın fransa'nın karşılığı olduğunu düşünmüyor değilim, şöyle ki:

  hobbit: iskoç, irlanda - barış sever köylüler
  elf: ingliz - sarışın, okçu (ingilizlerin long bow'u meşhurdur)
  cüce: cermen, iskandinav - boy tutmuyor ama sakallı, baltalı adamlar
  gondor: roma - batı uygarlığının kalbi, merkezi, insanların başkenti

  eşlenmeyen fransa kaldı, atlıları güçlü ülke. bence rohan'a yakışıyor.

  türkler ise avrupa'nın düşmanı olduğuna göre warg rider'a daha çok uyuyor. kurt savaşçılar. hem kılıçları da yatağandı, türk kılıcı. yazan herif kafatasçıymış işte.
  3 -1 ... duela dent
 9. 9.
  Bir diğer anlamıyla knıght onlıen'ın gelişmiş halidir oynayanlar warsa bilirler. Karakterler silahlar hayvanlar vs daha gerçekçidir. Bağımlılık yapan bir durumdur. (bkz: sakın bulaşmayın)
  ... holigan03
 10. 10.
  (bkz: rohan borusu)
  ... burgetof