1. 1.
  Orta dünyada devasa gözeleme kulelerin,sağlam surların bulunduğu ve kralların kaldığı topraklar.
  1 ... italiano
 2. 2.
  yeni kralı aratorn'un oğlu aragorn olan memleket.
  3 ... azorka
 3. 3.
  mordora sınır olan insan ülkesi. başkenti minas tirith dir. 7 katlı bir şehirdir.
  5 ... karga
 4. 4.
  taş diyarı anlamına gelir.ikinci çağın sonlarında isildur ve anarion tarafından kurulmuştur.en önemli yerleşim yerleri minas anor minas ithil osgiliath lebennin lossarnach pelargir ve dol amrothdur.ülke doğu batı yönünde 700, kuzey güney yönünde ise 450 km. uzunluğunda bir alana yayılmaktadır.ilk başkenti osgiliath iken üçüncü çağda başkent minas anor olmuştur.

  üçüncü çağın sonunda sauronun devrilmesiyle yeniden birleşmiş krallıkın merkezi olmuştur.özellikle anduinin suladığı ithilien bölgesi yani doğu gondor ve güneydeki belfalas körfezi(ki Lossarnach Lebennin ve Lamedon bu bölgededir) tarım için çok verimli bölgelerdir ve başkent dışında en yoğun nüfuslu bölgeler de buralardadır.
  4 ... thorininkiliciorcrist
 5. 5.
  üçüncü çağda minas tirith, insanların son savunma kalesinin bulunduğu ülkedir. mordor un önünde büyük bir defans olup tıpkı bir kalkan gibi orta dünya yı savunmuştur. insan ırkı için son umuttur ama diğer ırklarında bildiği gibi sauronun topladığı güçlü ordu önünde duramıyacaktır. aragorn gibi bir liderle kaderlerini yeniden yazmışlardır.
  3 ... satyrcan
 6. 6.
  3. çağ 2050 yılında kralı earnur'un yitip gitmesinden sonra hükümdarlığı, velikharç, mardil'e geçmiştir. earnur'un ölümü kesinleşene kadar yeni kral hükmü altına girmemiştir. fakat belli bir zaman sonra veliaht kalmamasından dolayı earnur'un soyundan gelen velikharç'ların yönetimi altında 969 yıl geçirmiştir.

  son velikharcı ecthelion'un oğlu denethor'dur. yüzük savaşı sırasında faramir'i ölü zannedip yakmaya çalışırken ölmüştür. tam bu dönemde savaşın seyri değişmiş ve isildur'un soyundan gelen aragorn(elessar) elrond'un ısrarı ve savaşın kaderinin değişmesi için tek yolun bu olması nedeniyle anduril'i alarak gondor kralı olmuştur.
  2 ... prison freak
 7. 7.
  Kral elessar'ın Osqiliath'ı işgal etmesinden sonra başkenti Osqiliath olan krallık.
  1 ... yapma niyazi
 8. 8.
  gondor
  1 ... lan senin de nickinin de amk
 9. 9.
  filmde çok ezik gösterilen, orta dünyanın en taşaklı devleti.
  1 ... yagmadan donen viking cavusu
 10. 10.
  Batılı halklar huzur içinde yaşarken, mordor ve doğu döllerine karşı göğsünü siper etmiş yiğit ülke. Elessar'ın tahta geçişiyle birlikte orta dünya'nın Turan'ı olan Arnor ve Gondor'u tekrar birleştiren ''Yeni Birleşik krallık'' kurulmuş oldu.
  1 ... arpadam kaymakpuruzu