1. 1.
  munis, ehl-i keyf, tütünsever küçük efendiler, orta-dünya buçuklukları
  13 ... olric
 2. 2.
  yazar j.r.r. tolkien tarafından sabileri için uydurulmuş ve ayrı bir dünyanın kapılarını açan masal irisine adını veren ırktır."bir oyukta bir hobbit yaşamaktadır " *diye başlar.Sonracıma da devam eder baş kahraman bilbo bagginstir.büyücümüz gandalf ve gimlinin 7 ceddi. thorin,oin gloin vs. ona yolculuğunda yardımcı olmaktadır.konuk oyuncu gollumdur.yüzük ilk defa burada karşımıza çıkar.shelob un akrabaları ve elrond havarisi de öyle...bir ara film olacak diye duymama rağmen bir şey yok ortada.bekliyoruz...
  3 ... karga
 3. 3.
  (bkz: sefa pezevengi)
  5 -1 ... temkinli kedi kerim
 4. 4.
  sözlük versiyonu ve kekistandan geleni için; (bkz: kekistanlihobbit)
  -2 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  kekistan adlı hayal ülkesinde bolca bulunan yaratık.**
  8 -1 ... kekistanlihobbit
 6. 6.
  Bir özel televizyon kanalındaki Türkce dublajlı filmini seyrederken boyutlarına göre yanlış sesın atandığına kanaat getirdiğim orta dünya insancıkları.
  2 ... survivor
 7. 7.
  yarası olan kişilere* söylendiğinde bazen küfür etkisi yaratan sözcük*
  ... yamato ishida
 8. 8.
  Buçukluk olarak da anılan, ilk olarak Tolkien tarafından kurgulanıp, biçimlendirilen, daha sonra ise birçok fantastik kurguda kendine yer bulan, kısa boylu, bol kıllı, kendi boyları için ideal olan kovuklarda yaşayan ırktır. lord of the rings adlı eserde ise bir buçukluk olan bilbo baggins in Hobbit adlı bir kitap yazar. Yani kitap içinde kitap yazmak. Daha sonra bilbo bu kitabın yazımını bitiremez fakat Frodo Baggins kitabı tamamlar. Ayrıca bu hobbit isimli kitabı normal yaşamda (!), tolkien imzasıyla da raflarda bulabilirsiniz. Alınıp okunmaya değer kitaptır.

  Orta Dünya tarihine başlanılmak isteniyorsa ilk olarak tavsiye edeceğim, öykü, masal tadında bir kitaptır.. yazarının Tolkien olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

  (bkz: hayalgücü)
  2 ... eldaina
 9. 9.
  aralarında benım de oldugum ve bundan gurur duydugum, cogu Turk bayanın dahıl oldugu ve bu yuzden artık standart kabul edıldıgı boy ortalamasıdır.
  4 ... felsefik cadi
 10. 10.
  mangal gibin yüreği olan minik insancıklar...
  2 ... melezmacir