1. 1.
  kral theoden.rohan ulkesinin ba$i.grima wormtongue denilen dani$man kilikli tarafindan somurulmekte ve bu yuzden iktidarinin buyuk bir kismini kaybetmi$ haldeydi gandalf ve diger yuzuk kardesligi uyeleri gelene kadar .
  (bkz: eomer)
  (bkz: eowyn)
  1 ... forrester
 2. 2.
  battle for middle earth'de çömezlerin bilmemesine rağmen, rohan'ın vazgeçilmez hero'su.
  (bkz: glorious charge
  3 ... nightsinger
 3. 3.
  filmde, özellikle iki kule de tırsak ve silik bir karakter olarak canlandırılmış, kitaptaysa bahadırlık destanı yazan rohan kralı.

  ilk olarak, kitapta eomer sürgüne falan yollanmadı. kuzey sınırlarına giren ork birliğini * theoden in izni olmadan avlayıp edoras ı savunmasız bıraktığı söylenerek * göz altına alındı. zaten gandalf gelip kendisini aydınlatınca da theoden in ilk işi onu çağırıp affetmek oldu.

  edoras tan theoden liderliğinde ayrılan birliğin amacı miğfer dibi ne sığınmak değil, isen geçitleri nde saruman ın uruk hai lerini tutmaya çalışan rohan ordularına yardım etmekti *. ama yol ortasında geçitin ele geçirildiğini öğrenip kalan birliklerle son bir savunma için miğfer dibi ne çekildiler, hatta bunu tavsiye eden de gandalf ın kendisidir.

  şimdi en sinir bozucu yere geldik. miğfer dibi savaşı başlamış, dip suru düşmüş, kalan birlikler boruşehir * e çekilmiş, durum ümitsiz. aragorn a daha çok rol verelim, karizma yapsın, seyircinin gözüne girsin diyen peter jackson sayesinde aragorn theoden e, sivilleri kurtarmalıyız, son bir hücuma kalkalım diyerekten bir güzel ayarı veriyor. kitaptaki bölümü ise aynen aktarıyorum.

  "sona pek fazla zaman kalmadı," dedi kral. "ama benim sonum burada, tuzağa düşmüş yaşlı bir porsuk gibi olmayacak. karyele, külteri ile gözcülerimin atları iç avluda. şafak sökende adamlarla miğfer in borusunu çalmalarını buyuracağım ve atımı ileri süreceğim. o zaman benimle sürer misin atını arathon oğlu? belki bir yol açıp şanımıza yaraşır bir son buluruz - tabi arkamızda kalıp bize ağıt yakacak biri olursa."

  "atımı seninle sürerim," dedi aragorn

  gördünüz mü "atımı seninle sürerim" bitti, nokta. kısacası peter jackson filmde diyalogları yer değiştirmeyi uygun bulmuş. tabi yönetmen o, onun takdir hakkı, ama benden okkalı bir küfür yemekten kurtulamadı *.

  son olarak, kralın dönüşü nde gondor un yardım çağrısına "bizim yardımımıza gelmiyenin biz niye yardımına koşalım ki" diyerek değil, gelen gondor elçisine "rohan kendini tehlikede hissetmeseydi bile yine gondor un yardımına gelirdi" diyerek cevap verdi *.

  filmin çoğunu ağzım açık seyrettiğimden * ilk izlediğimde bunları çok fark etmedim ama ikincisinde hepsi bir bir gözüme battı. pelennor çayırları savaşı öncesinde theoden in yaptığı konuşmayı büyük ölçüde bozmadan aktarmasıysa peter jakson a verdiğim eksi oylarda hatrı sayılır bir düşmeye sebep oldu tabi *.
  6 ... khan
 4. 4.
  iyte'liler bilir, filmde oynayan theoden su anki rektorumuzun sarisini ve saci uzunudur. bu kadar mı benzer, topsakalı dahil.
  ... atgmuls
 5. 5.
  --spoiler--
  rouse,rouse riders of theoden!spears should be shaken,shields should be splinter!the sword day,the red day and sun rised!ride now,ride now ride to ruin and end of the world!death...forth son of eorl's!!!
  --spoiler--

  9 sene geçmesine karşı filmdeki şu sözlerle halen daha gaza getirir. rohan kralıdır.
  ... lan senin de nickinin de amk
 6. 6.
  "Babalar oğullarını gömmemeli." Mükemmel anlam çıkarılacak bir söz
  ... andyselva
 7. 7.
  Your leech craft would have had me crawling on all fours like a beast *
  sözünün sahibi. hele o beast kısmını söyleyişi yok mu. kurban olurum sana.
  1 ... lan senin de nickinin de amk
 8. 8.
  rohanın en büyük kralı. aslında lotrdaki en büyük kral. eğer aragorn kitabın seçilmişi olmasaydı theodenin krallığı bütün haşmetiyle daha keskin bir şekilde sunulurdu. karyelenin altında ucuz bir şekilde öldü izlenimi vermesinden dolayı fantastik edebiyatın prensi tolkiene buradan kırgınlığımı dile getirmek isterim.
  2 ... batesmotel
 9. 9.
  we shall have peace... we shall have peace, when you answer for the burning of the westfold, and the children that lie dead there! we shall have peace, when the lives of the soldiers whose bodies were hewn even as they died against the gates of the hornberg, are avenged! when you hang from a gibbit for the sport of your own crows...! we shall have peace.

  sözünün sahibi. hele o we shall have peace kısmını söyleyişi yok mu. kurban olurum sana.
  1 ... lan senin de nickinin de amk
 10. 10.
  http://www.anyclip.com/mo...esnt-kill-grima/#!quotes/
  ... lan senin de nickinin de amk