bugün

intahara yol actıgı için amerikada yasaklanan türkiyede yasak olmayan akne tedavisinde kullanılan tehlikeli bir ilaç...

(bkz: tehlikeli ilaçlar)
akne hastası olan insanların kullandığı çok etkili fakat bir o kadar çok yan etkisi olan tehlikeli bir ilaçtır. roche firmasına ait bu ilaç en fazla 6-8 ay kullanılır, hamilelerin kullanması yasaktır, vücuttaki bütün sistemleri çok ciddi bir şekilde etkiler, özellikle karaciğere çok büyük yük bindirir, kolesterol ve trigliserit seviyesini arttırır, depresif özelliği vardır, kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır ve çok ciddi akne problemi olmayan hastalara kesinlikle tavsiye edilmez.
doktorlar bu ilacı yazmadan önce bir kağıda imza attırıyorlar. kullanırken insanı tedirgin eden bir ilaç.
intihara yol açıcak kadar etkili olmasa da insanı daha hassaslaştıran, özellikle kolesterol gibi büyük bir yan etkisi olan ilaç.
burun kanaması,dudakların catlaması gibi yan etkileride vardır bu ilacın.öncesinde kullanılan ilaclar sonuc vermediginde son tedavi sekli olarak bu ilac kullanılır.

ben kullandım bayılıyordum ayaga kalkarken bazen.bundan mıdır bilmem.
sonrasında oksijen terapisi uygulanarak daha pürüzsüz bir cilde sahip olunabilecek ilaç.
kan yağlarını yükseltmesi nedeniyle her ay periyoduk olarak ilaç dermatolog tarafından reçete edilmeden önce kan tahlillerine bakılır. dünyanın her yerinde kullanılan bir ilaçtır. 4 aylık kullanım sürecinde sivilcelerin tekrarlamaması için %84 gibi bir sonuç verirken, tedavi süresi 6 'aya çıkarılırsa bu tekrarlamama olasılığı %89 'a çıkmaktadır. aradaki ufak fark nedeniyle çoğu doktor tedaviyi 4 ay ile kısıtlı tutmaktadır, ancak siz o %5 'lik dilim içerisindeyseniz kısa tedavi de boşa gider. kollestrole tavan yaptırdığı barizdir, bir diyet ile birlikte kullanılması önlem olabilir; kollestrolün %85 'i vücut içerisinde üretilmesine rağmen optimum yaklaşımdır. tedavinin kış aylarında gerçekleşmesi hasta sağlığı açısından yararlıdır.
her daim aknelere tedavi olabilecek tek akne ilacı..biçok yan etkisi olduğu için son çare olarak kullanılır..eğer 18 yaşından önce kullanıyorsanız ebeveynlerinize olası bi sorunda doktorun sorumlu olmadığını gösteren bi belge imzalatılır..4 veya 6 ay arası kullanım süresi vardır..güneşe çıkılmaması,ilaç kullanımı sırasında hamile kalınmaması ve kesinlikle kan verilmemesi gerekmektedir..hatta bazı sağlık kuruluşları hayatında bikere bu ilaçtan kullanan insanlardan ömür boyu kan almamaktadırlar..amaç bilinmemektedir..yan etkileri..
-depresyon ve hatta bazen intihar..
-ağız,burun,vücut kuruluğu,tüm yağın nasıl oluyosa vücuttan adeta çekilmesi..akabinde iki günde bir tekrarlayan burun kanamaları,cebinizde lipstickle dolaşma zorunluluğu..tabi bunun bazı avantajları da var mesela iki üç gün yıkanamasanız bile saçlanırınız hiç yağlanmıyo..
-kolesterolün aniden fırlaması..bunun sonucunda son ay size ölüm gibi gelecek bi rejime girebiliyosunuz..tabi bunların kontrolü için her ay kan alımı..
-bacaklarda,kollarda nedensiz ağrılar..
-kanser..
-karaciğere zarar..
-ergenlik döneminde kullanılıyosa gelişmede sorunlar..mesela boyunuzun bi daha uzamaması gibi..
bunlara katlanabilecek olan insan evladı doktorun verdiği süre boyunca bu ilacı kullanırsa bebek gibi bi surata sahip olur ve eğer ölmediyse depresyondan çıktığı anda hayatı mükemmel bi hal alır..bütün sorunlardan kurtulur* ve mutlu mesut yaşar..
(bkz: isotrexin)
doktor gözetiminde kullanıldığı takdirde yıllanmış sivilcelerin bile beynine veren mucizevi ilaç.
kullanıma başlanan ilk 10 gün içerisinde oluşan dudak ve çevresindeki çatlaklar hergün bepanthene ile öpüşmenizi zorunlu kılar. gülerken bile zorluk çekmenize sebebiyet veren bu çatlaklara en iyi gelen kremler ne yazıkki biraz pahalılar. roche ilacın yanında bu tip ürünleri de satsa daha çok kar eder kanımca.
Bileşimi:

Bir kapsül, 10 mg-20 mg izotretinoin içerir.

Endikasyonları:

Daha önceki tedavilere dirençli şiddetli nodülokistik akne vakaları, özellikle kistik akne ve akne konglobata (özellikle vücudu tutmuş vakalarda).

Kullanım Şekli ve Dozu:

Tedavi sırasında her hasta için ayrı doz ayarlamasını gerektirir. Hastaların çoğunda doz günde 0.5-1.0 mg/kg arasında değişir. Çok şiddetli aknesi olan hastalarda veya vücudunda akne olanlarda 2.0 mg/kg’a varan yüksek dozlar gerekebilir. Tedavide 120 mg/kg’lık kümülatif dozun remisyon oranlarını artırdığı ve relapsı önlediği gösterilmiştir. Dolayısıyla her hastada tedavi süresi günlük doza göre değişir. Normal doza şiddetli intolerans geliştiren hastalarda tedaviye daha düşük dozla uzun süre devam edilebilir. Kapsüller öğünlerle beraber günde bir veya iki kerede alınmalı, yeterli miktarda sıvı ile yutulmalıdır.

Başlıca Yan Etkileri:

A hipervitaminozu ile ilişkili semptomlar, yüzde eritem/dermatit, geri dönüşlü olarak saç dökülmesi, akne fulminans, hiperpigmentasyon, fotosensitivite, kas ağrısı, eklem ağrısı, hiperostozis ve kemik ile ilgili diğer değişiklikler, tendinit, davranış bozuklukları, depresyon, baş ağrısı, intrakranial basınç artışı, nöbetler, izole vakalarda görme bozuklukları, fotofobi, karanlığa uyum bozuklukları (gece görüşünün azalması), lentiküler katarakt, bulantı, kolit, ileit, karaciğer ve safra sistemi bozuklukları görülebilir.

Uyarılar/Önlemler:

Tedavinin başlangıcı ve sonrasında düzenli aralarla karaciğer fonksiyonları ve serum lipidleri izlenmelidir. Diabetli hastalarda glisemik kontrolun sık aralarla yapılması gerekir. izotretinoin'in teratojenik özelliği nedeniyle kadın hastaların tedavinin başlangıcından itibaren bitimini izleyen bir aylık sürenin sonuna dek hamile kalmadıklarından emin olunmalıdır. izotretinoin emziren kadınlara verilmemelidir. Tüm hastaların tedavi boyunca ve tedaviyi izleyen. 15 gün boyunca kan bağışı yapmaları yasaktır.
Son zamanlarda cild doktorların tum akne ve sivilce hastalrına gozu kapalı yazdıkları gayet etkili ve tedavide basarılı bir hap.Ama yan etkileri gozardı edilmemelidir.Dudak ve cild kurulugu en belirgin yan etkidir ve bunyeden bunyeye cesitlilik gosterebilir.4 aylık kullanımı bu gun itibari ile bitmiştir.Sırtımı kaplayan akneler icin kullandım.Genel bir degerlendirme yapılacak olursa ilk 2 ay yuksek doz kullanımı ile etkisi hemen görülür ama dudak ve burun kuruması rahatsız eder.Herkes dudaklarına noldu diye sorar.Her sorana anlatırsın.ARtık zamanla herkes seni portlek dudakla gormeye alısır.Karaciger enzimlerine direke ekilediginden kullanılan surede alkol kullanımı azaltılmalıdır.Alkol konusunu doktorlar anne baba yanında yapılan muayenede pek soylenmez.
depresyona neden olduğu, hatta kullananlar hastalar arasında intihar vakaları da görüldüğü söylenen sivilce ilacı.
içeriğindeki sinir sistemine direkt zararlı olan maddeleri geçtim, sırf vücudun dengesini allak bullak etmesinden dolayı az ya da çok psikolojik sorunlara yol açan ilaçtır. bunun aksini iddia eden %20-25'lik kullanıcılar psikolojik sorunları olmayı gururuna yediremediği için kabullenemeyen-ifade etmekten çekinen ve/veya orta sıklıkla görülen yan etkilerinden olan sadistlik, suça eğilimden müzdarip "ben çektim, bu ....lerde çeksin" diye düşünen hastalardır.
kullandığınız sürece kendinize ekstradan dikkat etmenizi gerektiren,güneşe çıktığınızda eğer güneş kremi kullanmıyorsanız suratınızı kızartan, unutkanlık, dikkat dağınıklığı yapan, üzerinize yüklediği halsizlikten dolayı bir çok kişiye hastamısın, yeni mi kalktın gibi aptal sorular sorduran, eczacıya keşke başlamasaydın dedirten, kullandığınız süre boyunca tavşan gibi havuç yemenizi gerektiren, cildinizi ve dudaklarını aşırı kuruttuğundan (talaş gibi) yanınızda kremle dolaşmanıza sebep olan ve en kötüsü de öyle bir noktayı kurutup da oturmanızı bile engelleyen illet bi ilaçtır kendileri. raoccutane tedavisi sırasında havuç yemek tehlikelidir.
daha önce 6 ay yüksek dozda bir tedavi görmüş olmama rağmen 2 sene sonra sivilcelerin tekrar etmesi sonucu tekrar başladığım ilaç. çevremde aynı durumda olan birçok insan bulunmaktadır dolayısıyla kesin çözüm olduğuna yönelik bir umuda kapınılmaması gerekir.
roaccutane kullanırken her tarafınız kuruduğu için lens dahi kullanmanız imkansız hale gelecektir. ayrıca şirinler izlerken bir anda ağlamaya başlamak gibi olur olmaz psikolojik yanetkileri vardır. her şeye rağmen sonuç gerçekten olağanüstüdür. * * bepanthene'in yanısıra hametan pomad da oldukça etkilidir. ayrıca nivea hydrocare lipstick de özel tavsiyem olabilir. kullanacak herkesin çevresine iyi şanslar dilemek gerekir çünkü gerçekten kuzu gibi sevgiliniz aniden bir kurda dönüşebilir. * güneşe çıkılmasının şart olduğu durumlarda en az 45 faktörlük bir güneş kremi kullanılmalıdır.
(bkz: neotigason)
kullanmadan önceki halime bakip, ben nasil ya$iyormu$um yahu dedigim, elinizde bepanthene ve lipstickle gezmenize sinavlarda pit diye kagidin üstüne kan dü$mesine * yol açan ilaçtir. genelde yan etkileri, kuruluk ve aglama krizleri olarak görülür.bazen eklem agrilari* da caninizi yakabilir. yan etkileri sadece kullanana degil, kullananin etrafina da vardir. ** $imariklik çok fazla abartildiginda etraftan "roaccutane kullaniyosun diye bi $ey demiyorum ama yeter" diye tepkiler alinabilen *** kolestrolüm artmasin diye ilk ay hiç içki içmedigim, sonrasinda amaaan diyerek içki içmeme ragmen kolestrolümde arti$ olmayan* sivilce problemi olanlarin biraz sikintiyi göze alarak kullanmalarini tavsiye ettigim ilaç.
kullanıdığım ilaç ve daha intahar etmedim...
çok guvenmeyin sivilceler kesin geçicek diye kendinizi şartlamayın.
üzülürsünüz....
kullanırken değil de bıraktıktan sonra depresyona girdiğim ilaç.
şu an benim kullandığım müthiş bir ilaçtir. aknelerimden kurtulmakla kalmamış, izlerinden de kurtarmıştır beni.. bebek yüzlü olmuşumdur sayesinde.. yanlız göz kuruluğu yaptığından göz damlası kullanmak zorunda bırakabilir.. ayrıca yan etkileri saymakla bitmeyen ilaçtır..
çok güvenin bu ilaca size yüz de yüz bir kesinlikle sivilcelerin geçeceğini garanti ederim. zira süper büyük ve enfeksiyonlu sivilcelerim ilk önce hafif hafif barmaya başladı. sonra yavaş yavaş sönmeye ve kırmızı izler bırakmaya başladı ve bıraktı da.bu arada yüz pul pul oldu döküldü. dudaklar susuz çöl topraklarına döndü, zaman zaman kanadı.bel ağrısı kemik ağrısı yaptı. boyumun uzamasına set çekti. gözlerimi yordu. vücudumu,karaciğerimi çıldırttı ama...

şimdi aynaya baktığımda kaymak gibi bir yüz görüyorum. eski fotoğraflarıma inanamıyorum. geçen gün fotomodellik için aradılar çok meşguldüm bakamadım.*değilse bile gözlerimin içi ışıldıyor artık. yani değdi mi? fazlasıyla değidi. artık patlatmaktan kan olan eşyalar yok. kaşınan bir yüzüm yok. sürekli elim yüzümde oynamıyorum yüzümle. siyah noktaları bile yok etti.o kadar güçlü bir ilaç ki aslında. sağlıklı belneip te kullananlar için tam bir mucize. tabi ne kadar çok etki etmiyorsa da bakımı elden bırakmamak gerekir.ki bir bakıma kurutucu etkisi hafifliyor.
öncelikle, sivilce konusunda mucize beklememek gerekse de mucizeye en yakın ilaçtır kendisi.

özellikle ileri yaşlarda kullanımında önceden mevcut yara ve izlere çok da faydası yoktur. ancak "hala" sivilceden kurtulamadıysanız, kesinlikle oldukça işe yarar bir ilaçtır. yara ve akne izleri için, ilacın kullanımı bittikten sonra, doktor kontrolünde contratubex diye bir jel vardır, ciddiyetle önerilir.

intihar eğiliminin ve sivilcenin yoğun bir biçimde görüldüğü adölesan döneminde kullanımında, bazı hastaların intihar etmiş olması çok da garip gelmemektedir. bildiğim kadarıyla direkt bir bağlantı kurulamamıştır ilaçla. kaldı ki kendini öldürmeye niyetli biri neden cildini, kendine işkence ederek düzeltmeye çalışsın? ha, kendinizi öldürecekseniz, ağız tadıyla öldürün, bırakın ilacı, yan etkilerini çekmeden, güzel güzel...

doktor kontrolünde kullanılması gerekli değil, zorunlu, muhakkak, mecburi ve hatta farz bir ilaçtır. doktorunuzla iyi geçinin. dediğini yapın, ayda bir gerekli kan testlerine girin.
kolesterolünüze dikkat edin. ciddi biçimde yükseltebiliyor. bunun için nar ekşisi ve elma sirkesi önerilir. bilen, konuyla ilgili birini bulun, danışın, kullanın. işe yaramaktadırlar. bi de kolesterol yüzünden ilaç kullanmayın.
karaciğerde oluşabilecek sorunlar için enginar önerilir. sevmiyorsanız bile 6 ay süre ile enginarla barışın. sapını, kökünü, yaprağını, bulduğunuzu tüketin. piyasada tabletleri ve konserveleri de mevcut ama mümkün mertebe taze ve doğalını yiyin.
* havuç ve a vitamini içerikli gıdalara fazla yanaşmayın. ilaç, a vitamini ve türevleri ile kullanımında hipervitaminoza sebep olabiliyor.
yoğurt ve su ile barışın. özellikle su ile. 2. haftadan itibaren ciddi biçimde tüm vücudunuzda kurumalar başlayacak. cildiniz kuru topraklara dönecek. onu sulayın. vücut nemlendiricisi kullanmaya çalışın.
beğendiğiniz lipstickten 5-6 tane alın. yatağın başucuna, bilgisayar masasına, mantonuzun cebine, yani en çabuk ve sık nasıl ulaşabilecekseniz konumlandırın. tabii bi de kullanın. dudakları patlatıp kanatmadan sağ salim geçirirsiniz.
odanıza bir kap içinde su koyun, mümkünse kaloriferin üstüne. odayı nemli tutmaya işe yarar. mükün olduğu kadar suni gözyaşı ve burun damlasından uzak durun ama çok sorun olacak gibiyse doktorunuza danışın, uygun görürse alın. suni gözyaşı uzun süreli kullanımlarında gözyaşı bezlerini tembelleştirdiği için pek önerilmez. bu arada, lens kullananlarda lense karşı hassasiyet oluşabilir. tercih yapmak zorunda kalabilirler. (ilaç vs lens)

ilacı kışın kullanmaya çalışın. gene de 25-30 spf bir krem edinip yüzünüze sürün. güneşe, rüzgara, toza, toprağa çok maruz kalmamaya çalışın. yüzünüze en uygun bulduğunuz nemlendiriciyi sürün, hatta bi tane de çantanızda taşıyın.

bazı hastalarda sinir bozukluğu gibi yan etkileri olabiliyormuş. sinirleriniz bozuldukça sağa sola sataşacağınıza gidip aynaya bakın. yavaş yavaş kaybolmakta olan sivilceleriniz size kendinizi daha iyi hissettirecektir. çok sevmediğiniz, canınızı sıkan, felaket tellalı kılıklı arkadaşlarınıza çok yaklaşmayın. size kendinizi iyi hissettiren insanlara takılın (bu genel bir öneridir).

sağda solda herkese "roaccutane kullanıyorum" demeyin. ilacın yan etkileri yüzünden sağdan soldan duyulan bütün bilgi ve endişeler size aktarılmaya kalkılacaktır. dudak ve yüz nemlendiricisini doğru dürüst kullanıyorsanız insanlar hemen farketmiyorlar. üzmeyin canınızı, üzdürmeyin.

hamilelik konusu malum, ilacın her bir yerinde yazıyor "hamileler kullanamaz, kullanım sırasında hamile kalmayın" diye.* fetusda ciddi fiziksel bozukluklara yol açıyormuş. hatta bazı doktorların önerisi ilacı bıraktıktan sonraki 1 yıl boyunca da hamile kalmayın. sözkonusu tek kişi siz değilsiniz bu şartlarda, ona göre davranmanız önerilir.

gerekli önlemler alındığında, (çok zormuş gibi görünse de o kadar zor değil aslında), ne o insanların ödünü patlatan yan etkiler, ne sağınızın-solunuzun kanaması, ne o anormal kuruluk, ne de intihar, hiçbişey olmadan atlatılabilecek bir süreç. ilaç, yan etkileri en uzun süre ve en istikrarlı biçimde takip edilmiş ilaç. ancak gene de içerde oluşabilecek yan etkiler (kemiklerde deformasyon, karaciğerin her şekilde zarar görmesi, vb... ) önlenebilir şeyler mi bilmiyorum. ama uygun şartlarda zarar minimuma indirilebilir. illa kullanacaksanız, kendinize iyi davranın.
gün içerisinde içki içmişseniz kullanmamanız gereken ilaç. dudakları patlatır kuruluktan, burunda yara olur gene kuruluktan. depresif yapar hatta bazı ülkelerde intihar vakaları görüldüğü için yasaklanmıştır, kullandıktan 1-2 ay sonra sivilceleriniz iyice çoğalır sonra bir anda hepsi gider. önce mutsuz eder sonra mutlu. gerçekten fazlasıyla işe yarıyor.