1. 1.
  yeni ahit'teki dört incil'den sonuncusu.sinoptik sayılmayan tek incil'dir.havari yuhanna tarafından yazıldığı kabul edilirse de yazarının kimliği konusunda pek çok tartışma vardır.dili ve gelişkin bir ilahiyatı temel alması,yazarının yuhanna'dan sonra yaşamış ve onun öğretilerden yararlanarak metni kaleme almış olabileceği düşündürür.ayrıca hz.isa'nın yaşamına ilişkin birkaç bölümün öteki inciller'deki sırayı izlememesi ve son bölümün sonradan eklenmiş gibi durması nedeniyle,metnin aynı zamanlarda,ayrı kişilerce yazılmış bölümlerden oluştuğu öne sürülmüştür.incil'in yazıldığı yer ve tarih'de belirli değildir.birçok araştırmacı,öğretiyi helenistik kökenli hristiyanlara aktarmak amacıyla is hy.100'de ephesos'ta(efes) yazıldığı kabul edilmektedir.
  2 ... hexagram
 2. 2.
  bilmeyenler için yuh annaaa ne atmışlar*
  1 -1 ... tereyagliiskender
 3. 3.
  hz muhammed' in gelişini müjdeleyen ayetler içeren incil. söz konusu ayetlerde hz. isa kendisinden sonra insanları doğru yola iletecek, kendi sözlerini doğrulayacak bir elçinin geleceğini haber verir. ancak bu ayetler hıristiyanlarca, insanları doğru yola ileten gücün kutsal ruh olduğu şeklinde yorumlanır.
  (bkz: barnabas incili)
  1 -1 ... oylumunelumune
 4. 4.
  (bkz: yehuda nın incili)
  ... roy orbison
 5. 5.
  masaya konulup sallandığında masada kalan dört kitaptan biri.
  2 -1 ... fewzi1907
 6. 6.
  yuhannesburger! bu kadar da olmaz dedirten incil! iznik konsülü
  2 ... psychedeliqué
 7. 7.
  90-110 yillari arasinda efes'te, isa'nin 12 havarisinden biri olan yuhanna tarafindan yazilmis incildir. isa'nin ogretilerini mistik bir bicimde anlatan kitaptir.
  ... radament
 8. 8.
  (bkz: matta)
  (bkz: luka)
  (bkz: markos)
  ... dimarzio
 9. 9.
  süslü bir kitaptır. anlatım olarak.
  ... bl
 10. 10.
  --spoiler--
  “Önce Kelime vardı,” diye başlıyor Yohanna’ya göre incil. Kelimeden önce de Yalnızlık vardı. Ve Kelimeden sonra da var olmaya devam etti Yalnızlık... Kelimenin bittiği yerde başladı; Kelime söylenemeden önce başladı. Kelimeler, Yalnızlığı unutturdu ve Yalnızlık, Kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde. Kelimeler, Yalnızlığı anlattı ve Yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız Kelimeler acıyı dindirdi ve Kelimeler insanın aklına geldikçe, Yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu.
  --spoiler--
  ... noraliya