1. 1.
  Yunuslar, bilim adamlarını uzun süre şaşkınlığa düşürmüş olan çok büyük hızlarla yol alırlar. Yunus balıklarının bedenlerinin çevresinde kusursuz bir su akışı vardır. Bu akışın nedeni yunus balığının derisi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Yunus balığının derisi üç katmandan oluşur. Dıştaki katman incedir ve çok esnektir; içteki katman kalındır, katmana plastik kıllı bir fırça görünümü veren ve yine esnek olan çubuklardan oluşur. Katmanların üçüncüsü olan ortadaki katman ise, süngerimsi bir maddeden yapılmıştır. Böylece, son hızla yüzen yunus balığına değen sudan bir girdap oluşmaya başladığı zaman, dış deri, bu girdabın neden olduğu aşırı basıncı iç katmanlara iletir ve iç katmanlar bu aşırı basıncı söndürürler. Oluşan girdap, böylece büyümeye zaman bulamadan kaybolmuş olur.
  2 ... nirvana
 2. 2.
  sürekli gülümsüyormuş gibi görünen bir memeli türüdür.balık değildir.zamanında denizcilere çok yardımları olmuştur.
  ... cadıı
 3. 3.
  aynı zamanda bir erkek adıdır .

  (bkz: yunus emre)
  1 ... gerko
 4. 4.
  sagopa kajmerin gerçek ismidir (bkz: yunus özyavuz)
  1 ... komplikasyon
 5. 5.
  bir gözü açık uyuyan hayvan.
  ... hüzün kovan kuşu
 6. 6.
  pedallı bir tür deniz aracına verilen addır. 2 kişi pedal çevirebilir onun haricinde yunusa 2 kişi daha binebilir. kaydıraklı ve şemsiyeli olanları vardır. denizde açılıp temiz yerde suya girmek için harika bir araçtır veya kız arkadaşınızla açılıp yüzmek(!) için de güzel bir araçtır.*
  ... evvesa
 7. 7.
  ing. dolphin
  ... faati
 8. 8.
  doğması oldukça ilginç olan hayvan. yaklaşık 12 kg. ve 1 metre boyunda doğmaktadırlar.
  doğar doğmaz nefes almak için su yüzeyine çıkması gerekmektedir. gözleri açık olarak doğmakta ve hemen ustalıkla yüzebilmektedir.

  doğum sonrası her 20 dk. da bir annesini emmektedir.
  ... pilotmont
 9. 9.
  sürekli gülümsediklerinden, insanlara dost köpek balıklarına düşman olduklarından, çok zeki hatta bazı insanlardan bile zeki olduklarından falan bahsedilen ama ömr-ü hayatım boyunca bir tanesiyle bile tanışma şerefine erişemediğim yaratıklardır. hatta hollywood filmlerine bakılırsa hepsi birer lassie'dir aslında ama yanlışlıkla balık olarak doğmuşlardır.

  (bkz: flipper)
  1 ... nokia şarzı
 10. 10.
  hazreti yunus'tan ismini alan. denizde yasayan balik cesidi.

  ibranice kokeni, guvercin demekmis.
  3 ... ankakusu