bugün

(bkz: said i nursi)nin kurduğu cemaatin (bkz: murid)i
(bkz: mürteci)
nur cemaatine dahil olan kişi.
tiplerinden tanımlamak kolaydır.tanımlayamadıklarınızsa zaten 1-2 yıl sonra cemaatten ayrılırlar.
sürekli enaniyet sozcugunu kullanıp mutevazilik taslarlar.
tek tip insan tek tip düşünce ortak amactır. birşeyler tartısılmadan direk itaat vardır.
biliyorum genelleme yaparak tek tip düşünen ben oluyorum ama gözlemler paylasıldıkca güzel.*
Bursa'nın Demirtaş köyünde nur cemaati mensubu bir hoca ile onunla görüşmeyi neden istediği bilinmeyen bir adamın diyaloğudur. Adam modern görünümlüdür.
(hoca evinden çağrılır ve kapısının önünde aynen şunlar konuşulmuştur),
-merhaba hocam
-merhaba, ama baştan söyleyeyim yollarımız ayrı!
-Yollarımız ne kadar ayrı olsa da kıblemiz bir hocam.
-...
Benim bildiğim nurlu insan bu konuda dumur olmaz.
güneydoğuda pkk'nın nurcularla ortak hareket ettiğini, resmi devlet raporunda pkk'ya "kürt halkının haklarını arayan sivil toplum örgütü" diyen nurcu savcı ferhat sarıkaya'nın tipine bakarak anlayabiliriz.

uğur mumcu bu tip kirli ittifaklara (bkz: kürt islam terörü) derdi.pkk ile islam yanyana gelmez demeyin, amerikan dolarları öyle bi getirir ki.
(bkz: bedüizzaman said nursi)
(bkz: hizmet)
hayatta her insanın görevi vardır. birinci görevi yaşamak, ikinci görevi yaşamak için çalışmak... ve böyle gider. kim için çalıştığını bilmen gerekir kendin için çalışıyorsan doğru yoldasın, başkası için çalışıyorsan başkasının fikirlerini yaymayı amaçlamışsan kendin için çalışmıoyrsundur. geleceğin için çalışmıyorsundur. o kişiler için çalışıyorsun ve onlar için çabalıyorsundur.
sağolsunlar bizim basınımız onun bunun hakkında yalan söylemek, atıp tutmak için baya bir özgürlüğe sahip. kendini bilmez yazarlarımız var, bir gün siyah bir gün beyaz diyen... ve tabi birde bunların maşaları. (üsttekileri söylemiyorum, onlar zaten örgütün başını çekiyorlar) bu maşalar bir takım işler çevirir türkiye yi bölmek, gündem oluşturmak adına.
bunun dışında birde bizim genç yazarlarımız var "çıkarın at gözlüklerinizi deyipte, at gözlüğünü kendileri takan yazarlar". bu insanlar sadece kendi çerçevesinden bakabiliyorlar etrafa fazla açılamıyorlar. batıyı örnek alan bu genç nesil, kendi değerlerini ve kültürünü reddedip batının kültür ve değerlerini alamayan fakat sadece özenmekle yetinebilen insanlar;
hiç nurcuların içinde bulundunuz mu?
ya da hiç kürtlerin içinde güneydoğuda yaşadınız mı?
neyin ne olduğuna orda öğrenerek karar verdiniz mi?
hiç kimse kendini peygamber ilan edemez, edenin de arkasına kimse zaten gitmez. çünkü biliyoruz ki son kitap belli son peygamber belli!!!
kimin kim hakkında ne iddia ettiğine bakma!!!
kim kendi hakkında ne iddia ediyor, ona bak!!!
bir insan en aptal insan da olsa, dinle onu... anlarsın!!! ve belki o insandan bile öğrenecek bir kaç şey vardır. başkasının hakkında atıp tutmak, iddia etmek kolay!!! şu zamanda başkasından duyduğunla değil kendi yaşadığın ve inandığınla konuş!!!
kendini bilmez insan her yerde vardır. devletin başında da var, işçinin memurun doktorun avukatın ne bilim neyin arasında da var.
türk olupta vatan haini hiç yok mu?
islamiyete ve islamcılar sadece şu açıdan kızabilirsiniz;
osmanlı devleti fethettiği yerlerde yaşayan masum insanları kılıçtan geçirmedi, çünkü islemiyet hoşgörü diniydi (halen de öyle) ve böyle bir şeyi de emretmiyordu. eğer emretseydi belki de şimdi dünyanın hakimi osmanlı olurdu. ne amerika dinlenirdi ne de avrupa birliğine girmek için kıç yırtmalar olurdu.
o yüzden şimdi "nurcu" öyle ya da şöyle biri değil, kendi dinini yaşayan insanlardır. said nursi ise alimdir, fetullah gülen ise hocadır. bir matematikçiyle integral türev çözecek durumda değildir. evrenin var oluşu hakkında bilgiye sahip kişilerdir. ve bu bilgi kuran ile birlikte yine ilim ve bilim kitaplarına dayanır. (son cümle fetullah gülen için değil) * * *
genellikle hizmet ile eş tutulan tarikattir. halbuki fethullah gulen hareketi bunun sadece bir koludur, risale-i nur'lari yorumlayan herhangi bir harekettir.
(bkz: hizmet insanı)
bediüzzaman denen amca ya tapan kişiler.
pek muhterem fetullah gülen ve arkadaşları tarafından maddi ve manevi sömürülen insanlar.
hocaefendi sözünü günde 1135 kere kullanan, kolormatik gözlüklü post-modern mürit.
(bkz: hepimiz nurcuyuz hepimiz fethullahçıyız)
kendilerine göre :
nurcu olmayan yabancıdır, sapıktır...
lisan-ı arap vacib, kürt caiz, türk lazımdır, türkçe sakın okumayın, kafanız karışır, nurları yazamaz ve okuyamazsınız...
kendilerine nurcu demediklerinden alinmadiklarini tahmin ediyorum, keza bu tür sifatlar ancak sifatsizlarin kaale aldigi bir gereksizliktir.
ampulcu olmak ya da olmamak, iste bütün mesele bu ! bsg
efendim bu insanların iş yerlerinde atatürk fotoğrafının arkasında bir ışık kümesi varmış. *
nur adında sevgilisi bütün erkekler...
-atatürk için -tek harfine dokunmuyorum dokunmuyorum-ayasofya camiini puthaneye, meşihat makamını kızlar lisesine çeviren bu adamı sevmemenin bir suç olması imkanı var mı? ifadelerini kullanmış
-türkiye cumhuriyeti'ni "kuruluş aşamasından bugüne kadar hep din karşıtılığı yapmış, siyaseti nur saadeti'ni söndürmeye yönelik olan dinden uzak kalmış" olarak tanımlamış
-insanlar için yegane geçerli olan anayasa'nin kur'an olduğunu iddia etmiş
-çok kadınla evlenmeyi mübah ve hatta sünnet ilan etmiş
-reformu sadece hıristiyanlığa özgü kılmış, inkılapları ve yenilikleri dine aykırı olarak afaroz etmiş

yavaş yavaş devletin kademelerini ele geçirmeye başlayan cemaat, konsantre ampul.

bir de müridleri var bunların, sorsan hepsi de en iyi mürid grubunun kendisininki olduğunu iddia ederler.
kendi icinde kollari olan topluluk, bu topluluklarin kim oldugunu ve hangi noktalarda ayrildigı tam bilinmeyen ,yeni adları "fethullahçı" olan cemaat.
(bkz: tiksinç insanlar)
yalanlarla aydınlanan, aydınlandığını zanneden, dîni bütün(!) insan.

19 mayıs törenlerine az bir vakit kala istanbul'un bÂzı semtlerinde el altından ufak bildirgeler dağıtan bir zihniyetin destekcisi. bildirgeye göre "neye seviniyorsunuz ? din elden gitti, hilâfet kaldırıldı, saltanat gitti, kur'An dili olan arapça yerine latin alfÂbesi geldi..." ve tonla saçmalık daha.

bakışları bile tuhaf, sanki "soru sormayacaksın" gibi tembihlenmişlerdir.
sinir eder çoğu. hayır biz de kendi çapımızda müslümanlığı yaşıyoruz da sizin kadar sosyalist dinci olmaz be. dinlerin kardeşliği felan islamiyeti resmen hristiyanlik gibi yorumlatıyorlar.. ne bileyim hoşgörü dini diye diye dinimizi bi acaip ettiler. sahibi oldukları kanallarda program sunan kadınların her bi tarafı açık böyle olmaz ki. tam yap işini.yüzünde bir helke boya.vücut hatları belli sonra müslümanlıkta böyle mi olur diye millet gıcık kapıyor.

ha bir de gençliğimde tanıştığım versiyonları da sinir bozucuydu. ulen insan namaz klıyorsa dini vazifelerini yerine getiriyorsa niye sizle beraber yapsın ki. cemaat denen olay camidedir. neden sizle bir grup,ya da ekip olalım? sonra zaman geçtikçe pinti yönleriniz ortaya çıkar her şeye para istersiniz... 15 sene evvel analiz edip çözdüm gitti. daha ne uğraşayım.

ha şimdi bu cemaatin gazetesi bedava gelse okurum dedim ,evet okurum haberler ve eleştriler fena değil bir insan kendini bildikten sonra dünya kadar gazete kitap okusa değişmez fikri. spor haberini okurum,olup biteni,okurum geçerim kenara. hemen bir gazete okumayla dünyamız değişse ..işimiz iş olurdu vallaha..

buradan o kişinin arkasından gidenlere seslenmek istiyorum ! gözünüzü açın ve sadece allah'ın emirlerini uygulayın.. öyle cemaatmiş felanmış yanlış yönlere sapıyorsunuz git gide..
nur dinine mensup kişilere denir. kutsal yazıtları risaleler başta olmak üzere saidi kürdi'nin hayatı,yaşamı,özlü sözleri vs. dir. şu anki yol göstericileri fethullah gülen'dir. kıbleleri abd'ye bakar.
bir de bunların evleri vardır. hocaları vardır, yemeğe çağırırlar, ayetler okurlar, sohbetler yaparlar. tiplerinden hemen anlarsınız. boyle dudak üstü ince bıyık olur genelde, temiz yüz dolaşanları da mevcuttur, geneli hacı yağı kokarlar, giyinme konusunda problemleri vardır, antin kuntin renkler olur üzerlerinde (genelde kahverengi tonları), atatürk deyince bir irkilirler (sanki gelip enselerine bir tane çakıp evine git bir daha da çıkma diyecek gibi), her din konusunda ortaya atlarlar (ve emin olun çoğunda çuvallayıp konuyu saçma sapan yerlere çekmeye çalışırlar), derslerde tarikat hocalarını seçmeye dikkat ederler, ders anında sanki tanrıymış gibi onu dinlerler, solcu veya herhangi sol bir görüşü o anlık da olsa savunan biriyle karşılaştıklarında kavga edecekmiş gibi hazırlanırlar kızarırlar bozarırlar, laf ağızlarına tıkıldığında bakarsınız ki, tarikat hocasından aldığınız ders varsa çakmışsınızdır (uzun dönemde etki bu da).
hepsi teker teker münevver birer gericidir. yobazdır.

münevver yobaz: nurcunun kısa ve öz tarifi
bazılarını inim inim inleten kişilerdir. bunu yapmak için o kişileri altına alıp hardcore yapmalarına gerek yok varlıkları bile yetiyor kanattırmaya. kıskanılıyorlar, çekilemiyorlar. millet de haklı. bazı vatanın sağlam unsurları, vatansever atatürkçüler klavye başında vatan kurtarırken onlar her alanda zirveye koşuyorlar. memleketin en büyük timi bunlarda. her alanda binlerce yetişmiş insanları mevcut. zeka desen sağlam, çalışkanlık ise her daim önde.

ey sanal alem mütefekkirleri; bu adamlara laf atmayla bir bok yiyemezsiniz. siz de çalışın siz de adam olun. siz de adam yetiştirin. bırakın bu klavye başı delikanlılıklarını. sizin borunuz buralarda öterken onların borusu her tarafta ötüyor.
güncel Önemli Başlıklar