bugün

türkçe'ye genel olarak, rötüş, düzeltme olarak çevirilebilecek ing. kelime. sözlükte de vardır böyle bi özellik ama an itibariyle* editlemeden önceki tarihi göremiyoruz. sadece son edit tarihini görebiliyoruz.

edit: geçti geçti, görüyoruz artık.
artık tıklayıp entry'i editledikten sonra edit tarihinin de göründüğü buton...bak bu entry de öyle mesela. *
(bkz: editör)
düzenlemek, yeniden sekillendirmek.
sözlük içinde kullanımına hiçbir şekilde bir anlam veremediğim kelimedir. ''düzeltme'' veya ''ek'' ya da aynı anlamı taşıyan başka bir türkçe kelime kullanmanın neresi zordur. işin başka bir kötü tarafı sözlukte girdiğimiz yazıyı düzeltmek için kullandığımız aparatın adı da bu şekildedir.
sözlük içinde birçok çeşidi olandır. örnek ver bakalım derseniz buyrun efendim:

peşin edit
zamanın kıyısından gelen edit
hayatın ötesinden gelen edit...
bu liste uzar gider...
"Not" şeklinde yazabileceğimiz sözcük.
bazı kesimlerce anlamı bilinmeden kullanılan kelime. anlamı "not" değildir, düzeltmedir.
bazen yanlış anlaşılmalara vesile olabilecek durumdur..

edit:
ne kötülüyorsunuz ulan..

2.edit:
tamam pişmanım yeter..

son edit artık :
aslında bu yazının hiç editlenmediğinin farkındamısınız.. gibi..
büdüt isimli silik bir karaktere abilik eden sözlük canlisi.
basligi acan yazarlarin entrylerini sildikten sonra, ikinci entry girmis yazarin baslik basa kalmis ne care cümlesini mühürlemeleridir veya basligi acan yazar arkadasimizin diger yazarlara ayar vermek icin kullandigi gerec...

edit: (bkz: baslik basa kalinca bunalima giren yazar)
(#2735674)
emlakçı var libadiyede esin sitesinde. edit emlak. üşenmezsem bir gün gidip neden bu ismi seçtiklerini öğrenmeyi planlıyorum.
(bkz: http://www.editemlak.com/main/index.php)
bazı yazar kardeşlerimizin not anlamına geldiğini sandıkları kelime. düzelti.
imla hatalarını düzeltmek yerine entrynin kötülenmesine cevap verilmek için kullanılan hede. lafım meclisten içeri.
edit: ben dahil.
formatı delmenin en kolay ve en kestirme yoludur.

(bkz: bir format delme yöntemi olarak edit)
boyutuna gore koskoca 3 gununuzu mahveden islemdir.

adamlar giderler 240 * noktaya alicilari, 915 * noktaya da vericileri yerlestirirler ve her verici icin tum alicilardan 8 saniyelik olcum alirlar. yani 240 x 915 = 219600 tane olcum alirlar. sonra da bunlari size verirler. goreviniz olcumlerdeki gurultulu kayitlari silmektir. filtre yapmaniza izin vermezler cunku gerekli bilgiyi kaybetme olasiligi vardir.

kullandiginiz program 240 tane olcumu yanyana siralar ve siz akla karayi secmeye baslarsiniz. alinan olcumlere edit harici islemler de uygulanacagi icin hizli olmaniz gerekir ve 3 gun boyunca monitorun icine dustugunuz icin gozleriniz iflas eder.

yani bu edit denen sacmalik yuzunden gozluk takmak zorunda kalabilirsiniz.
fotoğraf üzerinde yapılan bir eylemdir. çekilen fotoğrafın ışığı, rengi ile oynama, yüzdeki lekeleri vs. yok etme, fotoğrafı bambaşka bir hale getirme eylemidir. bu camiada editlemek olarak geçse de, keşke düzenlemek olarak söylensedir.
ms-dos'un text editoru. ma$allahi vardi, dos bitti bu arkada$ bitmedi, komut istemi olan her windows kurulu bilgisayarda, bu komutla, notepad'in kara ekrandaki muadiline (hatta muadili demek yanli$, daha yeteneklisine ula$abilir kullanicilar. xp'de de var, vista'yi henuz bilmiyorum ama cmd varsa, buda vardir.
benim gibi sürekli typo yapan ya da yazdıklarına sürekli bir şeyler ekleme/düzenleme ihtiyacı hissedenler için bir nimet. seviyorum kendisini.

bir de bazı forumlarda saçma sapan sebeplerden ötürü üyelere verilmeyen hak. öyle forumların adminlerini meşe odunu paklar.
entrysi kötülendi diye edit yoluyla bunu dışa vuran yazarların kütle imha silahı. akışına bırak...
entry yi güzelleştiren şeylerdir genelde.
bazen o kadar boktan entry giriyorum ki, edit yaparken eğleniyorum mesela.

bu arada eksi alınca zıbıl zıbıl zıplayıp, köpürüp; hitap edenler de oluyor. hatta "sanki takıyorum, eksileyin" diyen var yahu ciddi ciddi. hassiktir lan ordan manyak, "çocuk mu sikiyon" demezler mi adama? derler. iyi.
mesela "bişiy" yazdıktan sonra farkediyorsun ki; onun aslı "bir şey" hemen editliyorsun. işte böyle bir şey.
türkçesi düzeltme olan ve sözlükte kullanılmasıyla beni uyuz eden ingilizce kelime. düzeltme şeklinde neden kullanılmıyor? enteresan...
dükkan tabelalarına kızıyoruz fakat yazdığımız sözlüğün de aynı durum içinde olduğunu gözden kaçırmayalım.

özetle; edit değil kardeşim, düzeltme!
yönetimden gelecek ikinci bir emre kadar lanetlenmiş kelimedir.