bugün

çok zor ve boktan bir menüye sahip, lakin gerçekçiliği ve kalitesi tartışılmayacak derecede iyi olan oyun. *
ilk intiba;

tamam bir çok yenilik yapmışlar, zorlaşmış, gerçeklik artmış, etmiş vs ama... ayrıntılara bu kadar önem vermemeleri çok sinir bozucu. türkçe menü ile oynayamadım şahsen. ne dediği anlaşılmıyor. alıştığımız ingilizceye devam anlaşılan.

ayrıca 3 büyüklerin transferlerini hala girmemişler tam olarak. guti'yi, pino'yu, niang'ı vs. hep elle aldım teker teker. ulan transfer biteli kaç gün oldu. ayıptır be!

ayrıca fb ve gs'nin formalarını birebir yapan konami, beşiktaş'ın formasını bembeyaz üst-alt-tozluk * * ve çizgili birşey * şeklinde tasarlamış. ulan ayıp be, cidden ayıp. formalar çıkalı ne kadar zaman oldu. çok zor değil; resimlerden bak, yapıver.

böyle ayrıntılar yüzünden pes bitmiştir benim için. bu kadar yıllık pes hastasını bile yıldırdınız, fifa'ya geçirttiniz, helal olsun zaten fifa ile ilgili yorumları okudukça içim gidiyordu ama yine de pes almıştım ama 2012'den itibaren fifa'cıyım, herkese de bu geçişi tavsiye ederim.
futbolcu olmamama rağmen katar milli takımı kadrosunda yer aldığımı görünce benim için anında biten oyundur. bir dahada oynamam. ulan neden katar milli takımında oynuyorum ben?

not: o değil ps2 için nasıl hacılar oyun? ona göre 5 tl verip oyun alıcam durduk yere masrafa sokmayın beni. *
(bkz: pes 2011 deki beşiktaş formaları/#9528011)
yunancası, italyancası, almancası, ispanyol ve portekizcesi çıkmış türkçe veya ingilizcesi çıkmamıştır. böyle mal mal bekliyoruz.

edit: 11 mb lık bir dosya ile türkçe veya ingilizceye çevrilebiliyor almanca versiyonu.

edit: tabii inglizce spiker de başka bir yerden çekilmek zorunda.
(bkz: pro evolution soccer 2011)
elimdeki ps3 cd'sinde türkçe menüye sahip oyun. gerçekçi olmuş ancak en nihayetinde adı üstünde oyun ve biz de bundan zevk almalıydık. her şey acayip zorlaşmış. pasın hızını bize bıraktıkları için baya bir sıçıyorum şu anda. defanstan forvete yerden şut gibi pas atıyorum. sonra şut çekerken hızını gösteren zabidigenin de görüntüsü değişmiş. dağlara taşlara gidiyor her şut.
ilk izlenimlerimi paylaşayım.

kesinlikle alışılmışın dışında bir gerçekçilik sunuyor ancak türkçe menüsü çok ayrıntısız ve basit.
yeni transferler işlenmemiş. bu bir dezavantaj.

şutlar ve paslar daha gerçekçi. en güzelide adamın içinden hayalet gibi süzülme olayını kaldırmışlar.

oyunda modern pas futboluyla maç kazanılabiliyor. bu da gerçekçilik katıyor.
almanca versiyonu internete düşen oyun.

[ ]*
kadroların eski olması eleştirilecek en son özelliğidir ki bu konuda konami hiç sıkıntı çıkarmıyor. pes 2010 için sadece 4-5 adet patch yayınladılar sezon boyunca ki bunların 2 si kadro güncellemesiydi.
Kesinlikle Fifa 11'in gerisinde kalan oyundur..
torrent sitelerinde alamancasi bulunabilecek oyun heyecanla bekliyoruz su an internetin o karanlik koselerinden gelip monitorlerimizi aydinlatmasini.

(bkz: bu entry yazari yasal olarak zor durumda birakabilir)
an itibariyle zamunda'da download'a sunulmuş oyundur.

ama ben indirmiyorum o ayrı konu 8-)
pes 2010 un yarattığı hayal kırıklığını telafi etmesini umduğum oyun.
çevirisini google translate'le yapmışlar. o ne lan öyle?
Bu oyunda sonunda Bursasporu da göreceğim ya başka bir şey istemem artık....
biraz çocuk oyunu gibi gelmiş oyundur; oyuncuların bir anda yön değiştirmesi, hareketlerin yapay gözükmesi..

gerçi pes 2010'a da böyle demiştim başta, sonradan alışmıştım.

bekleyip göreceğiz artık..

edit: biraz daha oynayınca ara pasları beni benden almıştır. sonunda istediğimiz yere istediğimiz şekilde pas atabiliyoruz, bünye alışık olmadığından orgazmik bir etki yarattı tabi.. bu sene de pes'e devam o zaman *
yaklaşık 4 gündür fifa 11 oynayan bana o kadar boktan gelmiştir ki kelimelere dökülemez. senelerdir fifayı da pesi de oynarım. hiçbir zaman "yea fifa bozuldu abi yeaeaea." cılardan olamadım malesef. her oynadığım fifada oynanacak bir yer, eğlenecek birşey buldum (fifa 06 ve 10 hariç, futbol tarihinin en kötü oyunları onlar). ama pes ise apayrı bir alemdi. pes 3 ten beri pes ve we oynuyorum. samimiyetimle söylemem lazım, başından bir gün boyunca kalkmadan oynadığımız pes, artık dibe vurmuş durumda.

nedenlerine gelince, o çok övülen top fiziğinin yerinde yeller esiyor. evet bakıldığında gülle gibi ama şuta en ufak basışınızda tribüne gidiyor top. anlayamadım, futbolcular "dünyayı kurtaran adam" modunda ayaklarında taşlarla mı koşuyorlar da böyle bacak kası yapmışlar?

ikinci olarak, oyunu hızlandırmaya çalışmışlar ama pek olmamış. kıyaslamak gerekirse, fifa 11 de 15 saniye içinde 10 pas yapıp karşı kaleye gelebilirsiniz, ama peste bu yok. oyunu zorlaştırdıkları da doğru, 10 dakikalık maç içinde toplam 4 şut çekebildim, mükemmel defans olduğundan falan değil, oyun çok ağır olduğundan. zorluğu da burdan geliyor, gerçekçilikten değil.

menüler, grafikler, uefa champions league ve copa libertadores lisansları çok güzel, ama lisanslı takım sayısı yine çok az. fifa 11 ise bu konuda yıllardır olduğu gibi fersah fersah ileride.

işin kısacası, pes 2009 dan sonra pes oynamayan ben, fifaya devam edeceğim. beğenen arkadaşlar tabii ki oynayabilir, ama oynadıkları futbol oyunu değil bence. farklı birşey olmuş pes 2011. inşallah seneye güzel birşeyler yaparlar da oynarız. yoksa pes dönemi kapanmış gibi duruyor benim için.
çocuk oyunu gibi grafikleri var. ya da bana öyle geldi. ayrıca değinmek isterim beşiktaşın forması bok gibin lan. dümdüz bembeyaz. bi patch falan gelir ya da gelsin lan yoksa oynanmaz bu. o değil de asıl konu daha güzel bişi bekliyoduk ağğbi. fifa 11'i denemedik daha ps3'te ama daha güzeldir lan. referans olarak fifa 10 world cup'u ele alırsak hele pes 11 ağlamalı şimdiden.
oyun değil futbolun ta kendisidir.
oynamak pek kolay değildir. normalden biraz daha uzun bir alışma süresine ihtiyaç vardır. oynanma açısınan köklü değişikler getirmiştir, fekat kadroların yeterince güncel olmaması kötü olmuştur.
öncelikle söylemeliyim ki yıllardır pesten vazgeçmeyen bir pes delisiyim.

bugün itibariyle herkesin bu sene fifa çok farklı vs. laflarının etkisiyle iki oyunu da bilgisayarıma kurdum.

tabii ki peste yine lisans problemiyle karşı karşıyayız. fifa bu konuda beni oldukça etkiledi. statlar, formalar, lisanslı takımlar oyunun gerçeğe yakınlaşmasını sağlamış.
konami ise her zamanki boku yiyerek çoğu takımın lisansını almamış. üstüne geçen sene lisanslı olan takımları da lisanssız yapmış. hatta iyice abartıp kadrolarla da hiç uğraşmamış.
heyecanla ilk olarak baktığım beşiktaşta gerek kadrolarda gerekse formalarda hayal kırıklığına uğradım. bu gerçekten ayıp olmuş. umarım en kısa zamanda bir güncellemeyle düzeltirler.
bir ayrıntı daha; pes'in menü tasarımı çok hoşuma gitti, menü olarak fifadan bir adım önde gibi.

buraya kadar fifa önde gibi gözüküyor. ancaak, "exhibition" yazılı bölüme basana kadar. pes öncelikle kadro ayarlarında hem çok daha rahat, hem de istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. aynı rahatlığı fifa'da bulamadım. top santraya geldiği anda fark belli oluyor zaten. fifa bu sefer daha çok uğraşmış ama pes seviyesine ulaşamamış henüz. oynanabilirlik ve gerçekçilik açısından havada karada pes diyorum.

become a legend ve be a pro modlarını karşılaştırırsak fifa, pes'in yanına bile yaklaşamamış. yorum yapmaya gerek bile yok.
master league'i henüz denemedim. en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum.

her zamanki gibi fifa en iyi futbol oyunu, pes ise en iyi futbol simülasyonu.

kısacası, pes oynamaya devam.
fifa 11 ile yapılan karşılaştırmalar yüzünden bir de fifa 11 almaya sevk eden oyun . pes hastalık oldu ama fifa da bu kadar övülünce bir bakmak gerek . *
dün oynadığım ve gerçekten beğendiğim oyundur.*
lisans yok diye ağlayanları ellerinin altındaki interneti doğru kullanmaya davet eden oyundur.
zibilyon tane patch şimdiden yazılmış oyunudur. pardon futbol simulatörüdür.
fifa 11 ile kıyaslayanlara nacizane önerim kumda oynamalarıdır.

lisans, forma ve daha ötesi için arada bir ziyarette fayda var.
--spoiler--
http://www.pes-patch.com/
--spoiler--