1. 1.
  her daim F.C. Liverpool'un gölgesinde kalmış Liverpool şehrinin takımı..
  2 -7 ... azorka
 2. 2.
  liverpool'un ezeli rakibidir.
  2 ... tttddd
 3. 3.
  forması mavi-beyaz olan, premier lig'te mücadele eden futbol takımı.
  1 -1 ... salca
 4. 4.
  80'li yıllarda, tek kanal dönemleri...ingilteredeki bilimum kupa finallerinin yayınlandığı dönem yani. işte bu zamanlarda finallerin iki takımından biriydi, everton.(diğeri de ekseriya liverpool) bu yıllarda bir süre lineker'i de kadrosunda barındırmış ve en iyi dönemlerini geçirmişlerdir.(biz de bu güzel dönemlerinde hasbelkader everton'lu olmuşuzdur.) toplamda 9 şampiyonlukları olup, 1985 kupa galiplari kupası sahibidir. liverpool'la olan rekabetleri efsanevidir ve bazı basın özürlülerince, fener-gs derbisinin yanında lafı bile edilmemektedir. 85 deki heysel facisı yüzünden ingiliz takımları ceza alınca, en iyi zamanlarında avrupa' da oynayamamış ve olası avrupa kupalarından yoksun kalmıştır. liverpool fc de bu takımın bünyesinden doğmuştur. her daim destekcisiyizdir ve "nil satis nisi optimum!"u "you'll never walk alone"la kıyaslamayız bile...
  4 ... salamander
 5. 5.
  tatsız tuzsuz futbol oynayan vasat ingiliz takımlarından biri.
  1 -6 ... chilavert
 6. 6.
  (bkz: the original twelve)
  3 ... serander
 7. 7.
  son dönemde yaptığı atakla üst sıraları zorlayan ve arteta, cahill gibi isimlerle güzel futbol izleten, liverpool fc ile oynadığı derbi maçlarda, son maçlarda, başabaş bir mücadele sergileyen liverpool kentinin takımı.
  2 -1 ... legend of the stranger
 8. 8.
  Liverpool şehrinin diğer efsane futbol takımıdır.Her ne kadar avrupad'a liverpool kadar ses getirmesede(tek başarısı 1985 kupa galiplari kupası)ingiltere'de kurulan ilk futbol takımlarından biri olması* ve ligin kurucu takımları arasında yer alması everton'u efsaneleştirmeye yetmiştir.

  Everton kurulduğu yılarda maçlarını mercyside bölgesinde boş bir arsada oynamaktaydı.Daha sonra arsanın sahibi kendi takımını kurup* everton'u arsadan kovması ile everton,günümüzde halen maçlarını oynadığı goodison park'a taşınmıştır.Böylece iki takım arasındaki ezeli rekabet başlamıştır.

  Ezeli rekabetin en üzücü ve utanç verici sonucu ise Hillsbrough faciası olmuştur.1989 yılında iki takım arasındaki fa cup yarı final maçında 96 liverpool taraftarı hayatını kaybetmiştir.Bu olay geçici bir süreliğinede olsa iki takım arasındaki anlaşmazlığı bir süre rafa kaldırmalarında etkili olmuştur.Hillsbrough facıasında ölenlerin cenaze törenine ellerinde çiçekler ile katılan bir grup everton taraftarı düşmanlığın bir süreliğine unutulmasını sağlamıştır.

  Everton'un liverpool'a karşı en büyük üstünlüğü ise taraftar sayısının daha fazla oluşudur.Bu durum koyu liverpool fanatikleri tarafında bile kabul görmektedir.Hatta liverpool'un efsanevi oyuncularından biri olan Graeme Souness* şöyle demiştir:"everton kesinlikle liverpool'dan daha fazla taraftara sahiptir.liverpool'da nereye giderseniz gidin karşınıza everton formalı biri çıkar."

  Ezeli rekabette everton'un en büyük şanssızlıklarından biride koyu everton taraftarı olan oyuncuları rakibi liverpool'a kaptırmasıdır.Bu oyuncular arasında michael owen ve Robbie Fowler gibi liverpool'un kaptanlığını yapmış ve birer liverpool sembolü olmuş oyuncular bile var.

  Günümüzde ise everton eski günlerini aratmaktadır.Premier ligde üst tarafları zorlayan, zaman zaman sürpriz yaratan bir takım görüntüsündedir.Ligimizden örnek verirsek bir kayserispor veya bir sivasspor kıvamındadır.
  6 ... roux
 9. 9.
  patronların takımıdır.
  1 -1 ... liverpoolmlt
 10. 10.
  uefa kupasında standart liege e elenerek hayal kırıklığı yaratmış takım.
  2 ... notrinova