1. 1.
  bir alman oto firması.bende zafira modeliyle büyük beğeni toplamıştır.kanımca oldukça kalitelidir.

  (bkz: opel astra)
  (bkz: opel corsa)
  (bkz: omega)
  (bkz: vectra)
  (bkz: meriva)
  4 ... eru
 2. 2.
  corsa van 1.7 hızlı ve çevik olması ile sollamada ölümden kurtaran araç olarak yer edebilecek araç
  1 ... nirvana
 3. 3.
  bmw ve mercedes ten sonra en güvenli araba markasıdır..
  1 -1 ... meleklerde aglar
 4. 4.
  bir general motors kurulusudur
  ... cell-im
 5. 5.
  http://www.opel.com.tr adresinden sitesine ulaşılabilecek alman araba markası
  ... cell-im
 6. 6.
  şu an aklima gelen tüm modellerinin son harfi a dir. ********
  5 ... deep
 7. 7.
  zerafetten çok, sağlamlığa önem verdiğini düşündüğüm marka.
  1 ... pilotmont
 8. 8.
  * *

  Adam Opel, Ruesselsheimli bir demircinin oğludur, gençlik yıllarında Pariste dikiş makinesi üreten bir fabrikada kalfalık yapar. işi kısa sürede kapar, Almanyaya dönüp aynı tezgâhı kurar. 1862 yılından itibaren evlerde, terzilerde Opel marka dikiş makineleri boy göstermeye başlar.

  1868de bir han sahibinin kızıyla (Sophie Schneller) evlenir. Carl, Wilhelm, Heinrich, Fritz ve Ludwig adında 5 oğlu olur. Gün gelir veledler velespit velespit diye tuttururlar. iyi ama bisiklet fiyatları el yakar. Halbuki bir onun için tekerlek, sele, zincir, gidon, pedal imali zor iş değildir, oturur âlâsını yapar.

  1895de tifüse yakalanıp ölünce oğulları işi ele alır ve büyük bir cesaretle otomobil işine soyunurlar. Gider Friedrich Lutzmanna ait otomobil fabrikasını satın alır ve Fransız Darracq lisansı ile (1902) üretime başlarlar. (Mercedes de zamanında daktilo ve bisiklet imal etmiştir.)
  Bu arada Hamburg Fuarına yeni bir tasarımla çıkar ve sadece iki yıl içinde baba ocağında (Rüsselsheimde) kendi tesislerini kurarlar.
  1906 yılına kadar bin otomobili satarlar ki o zamanın şartlarında başdöndürücü gelişmelerdir bunlar.

  Opel Doktorun Otomobili; adlı seriyle beklenmedik bir çıkış yapar (1909). O günlerde hekimler sık sık taşrayı dolanırlar. Yollar patikayı andırır, arabayı yayık gibi sallar. Yanisi şu ki tabipler beğeniyorsa o araba iş yapar. Hele diğerlerinin yarı fiyatına sunulunca... Hasılı Opel; malını elini öpene; satar.
  1920lerde seri üretime geçer, ufak tefek, açık tavanlı, iki koltuklu bir seriyle rekor kırarlar. Yaylanarak yürüdüğü için adı Laubfrosch (Ağaç Kurbağası);na çıkan bu yeşil vasıtalar kısa sürede 100 bini aşar.
  1924te tam bir milyon altın mark harcar ve seri imalata başlarlar. Maliyetlerdeki düşüş fiyatlara da akseder, 6 yıl evvel 4500 mark olan otoları 1990 marka sunarlar. Otomobil sadece zenginlere hitap eden narin, pahalı, lüks bir araç olmaktan çıkar.

  1928de yüzde 37,5luk piyasa payı ile Almanyanın en büyük otomobil imalatçısı olurlar. Bu arada motosikletleri de ilgi alanlarında tutarlar.
  Torun Opeller istikrarlı büyümek, iktisadi anaforların tesirinde kalmamak için güçlü bir ortak arar ve General Motors Corporationın (GMin) temsilcileri ile el sıkışırlar (Mart 1929) GM, hisselerin büyük bölümünü devralmasına rağmen, işlerine karışmaz, bağımsız çalışmalarına göz yumar. Üstelik onlara Çin, Japon ve Güney Amerika pazarlarını da açar. Artık enerjilerini finans, maliyet, satış, tahsilat gibi can sıkıcı işlere harcamaz, sadece araba üzerine kafa yorarlar. Paradan yana dertleri yoktur, sigorta işine de soyunur ve taksitli satış yaparlar. Nitekim 1930larda Avrupanın en büyük otomobil üreticisi olurlar.
  Daha o tarihlerde RAK; (roketleme güç programını) uygular, Fritz von Opel, Berlindeki Avus yarış pistinde, 238 km/saatlik hıza ulaşmakta zorlanmaz.
  RAK 3; ise dünya hız rekorunu 254 km/saate yükseltir, ardından roket tahrikli tayyare ile başarılı uçuşlar yaparlar.

  Bir zamanlar Alman ordusuna üretim yaptığı için Opel adı ingilterede hayırla anılmaz. Bu yüzden Britanyada Vauxhall markası ile organize olur ve çok satarlar. Başlangıçta tipleri ve donanımları ayrı ise de 1980den sonra saklanmak gereği duymaz, aynı çizgilere döner, aynı motorları kullanırlar.
  Yetmez 1982de ispanyada (Saragossada) Corsa üretmeye başlarlar.
  1989 yılında Rüsselsheimdaki merkez tesisinden 20 milyonuncu Opel çıkar ki bu ağır abi oturaklı bir Senatordür.
  Kadettin yerini Opel Omega alır, Asconayı Vectra takip eder. Derken (1990) Calibra ile iki kapılı coupe geleneğini hatırlarlar.

  Arazi araçlarında ise Japon akınlarına göğüs gerer, Frontera ile piyasa lideri olurlar. Doğu ve Batı Almanya birleşince şirket Eisenachta dördüncü üretim merkezini açar. 1997 yılında 1,56 milyon araç satar ve üst üste altı yıl Batı Avrupada piyasa lideri olurlar.
  Opel o gün bu gündür yaptığı çevreci (katalitik konvertörlü), ekonomik, güvenli, yenilikçi arabalarla tanınır. Tutumlu, güçlü turboşarjlı, direkt enjeksiyonlu ve her silindirde 4 valfli dizel motorlar ile yeni üç silindirli ecotec kompakt motorları ile çığır açar.
  3 ... beyazyelkenli
 9. 9.
  orijinal modifiyecisi için bakınız;

  (bkz: OPC)
  ... beyazyelkenli
 10. 10.
  Opel'in amblemi, tekerlek içinde şimşek şeklindedir. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızzı simgelemektedir.
  ... darkness nights