bugün

Yer egzersizlerini yoga unsurlarıyla birleştiren, yer hareketleri ve plastik top gibi aletlerle yapılan hareketler olmak üzere yaklaşık 500 hareketten oluşan, tüm vücut için bir kondisyon sağlayan bir spordur. Spora adını veren, Alman Joseph Pilates 1930larda bu egzersiz metodunu dünyaya tanıtmış. bu amca çocukluğunda bir çok hastalık geçirmiş. Vücudunu yattığı yerden güçlendirecek, direncini arttıracak hareketler keşfetmeye başlamış. Spor yöntemi olarak bu hareketleri 1. Dünya Savaşı sırasında sakatlanan ve hareketsiz kalan asketleri güçlendirmek ve rehabilite etmek için geliştirmiş. Bugün bu yöntemin doğru nefes almaktan, doğru bel kemiği ve kalça hizalaması yapmaya, vücudun doğru pozisyonlarda durmasını sağlamaya kadar pek çok yararları olduğunu biliniyormuş.
haydi bakalım..kaldırın kıçınızı!
(bkz: Sculpture) adlı Levent'teki spor salonunda da eğitimine (bkz: Ümit Demirel)'le başlanan, özellikle kasları uzaltmaya yaradığı ve çevikliği arttırdığı iddia edilen program.
spora alışkın olmayan bünyeleri ilk denemeden sonraki sabah sarsan spor. (bkz: kendimden biliyorum) alt bacak kaslarından boyun kaslarına kadar heryeri ağrıtır. ama 5. seferde farkları hissedilmeye başlıyormuş, dayanmak lazım. ayrıca sports internationalda üyelik dahilindedir.
pilates e gönül vermiş olanlar için;
(bkz: pamela spence)
(bkz: sarah jessica parker) ve (bkz: sarah jessica parker ın karın kasları)
vertebralar arasını açtığı için boyun biraz uzadıgı gözlenen son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan egzersiz biçimidir..terabandlar,dumble ve sağlık toplarıda egzersizlerde kullanılmaktadır..
sakatlanan sporcuların ve dansçıların egzersizlerine sağlıklı bir şekilde dönmelerine ve fitness düzeylerini korumalarına yardımcı olan, kalbi yormadan kasları çalıştıran egzersiz sistemi.
bu konuda uzman kişiler tarafından hastaya seçilen uygun düzey pilates egzersizlerinden tüm hasta grupları faydalanabilir.
önerilen belli başlı hastalık ve rahatsızlıklar;
- bel ağrısı,
- bel fıtığı,
- bel kayması,
- omurgada darlık,
- omurga eğriliği,
- kireçlenme,
- romatizmal hastalıklar,
- kemik erimesi,

vb. hastalığı olanlar dışında;

- doğum öncesi ve sonrası tüm bayanlar,
- uzun süreli ayakta durması ya da oturması gereken işlerde çalışanlar,
- sporcular
- dansçılar sayılabilir.
fiziksel fitness sistemi.pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için kontrol bilimi olarak adlandı. pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.
günümüzde pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.faydaları; vücudun duruşunu düzeltir. doğru nefes tekniğini öğrenmeye yardımcı olur.bayanlarda hamilelik sonrasında mide bölgesinin düzelmesi için iyi sonuçlar verir.vücuda faydasından başka stresden uzaklaşmak için ideal bir egzersizdir.
sanılanın aksine zayıflatmayan ancak kasları uzattığı için aynı kiloda çok daha zayıf görünmenizi sağlayan egzersizdir.
Joseph plates'in "kontroloji" adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı: Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır. Her 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor.

Vücudumuzun tüm kaslarını çalıştıran ve vücudumuzu tanımamızı sağlayan bir çalışmadır.Ayakta başlayan çalışma,vücut ısısının arttırılmasından sonra,eklemlerin ısıtılması ile devam ediyor.Ayakta gerdirme ve sıklaştırma hareketleri,uyum içinde ve rahat bir şekilde yapılıyor.Ayak açıklığı arttırılarak,kolların ve vücudun açıları büyütme çalışmaları gerçekleştiriliyor.Kol ve bacak koordineli bir şekilde çalışıyor.

PLATES çalışmalarının temel özelliği ,bel , karın ve sırt kaslarının çalıştırılmasıdır..Klasik mekik hareketleri PLATES de daha yavaş ve kontrollü yapıldığından oldukça zorlayıcı hareketler olarak değerlendirilmelidir.Yerde karın bölge hareketleri devamında yüzükoyun yatarak sırt ve bel bölgesi çalışmalarına başlanıyor.Bu aktiviteden sonra basen bölgesini destekleyici hareketler yapılıyor.Kendi ağırlığınızla yapılan,kasın tonusunu arttırıcı bir çalışma olan plates zor bir çalışma şeklidir.Defalarca yapılan egzersizler zamanla uyum içinde keyifli bir hale dönüşmektedir.

scarecrow.iwannaforum.com
son moda vücut geliştirme tekniği. genellikle bayanlar tarafından tercih ediliyor.
(bkz: pilates)
tabaklar.
vallahi.
madonnanın reklam aracı olarak kullanılması sonucunda dünya çapında rağbet görmüş ve beğenilmiş egzersizler bütünü. ülkemizde ve dünya sosyetiklerinde kullanımı oldukça fazla lastiğimsi düzenek sporu.*
bildiğin, lisedeki kültür fizik hareketlerini yumusak bir topu bacaklarının, kollarının arasına alarak yaptıgın ve karsılıgında on kat daha fazla para verdiğin yeni moda hede.
Boyu uzatmadığı fakat duruşu düzeltip iskelet yapısını havaya diktiği için olduğunuzdan birkaç cm daha uzun görünmenize sebep olan sosyete sporu.Her bünyeye tavsiye edilir.
Yoganın biraz daha light hale getirilmiş ama her bünyenin yapabileceği egzersiz bütünü. Tarafımdan da uygulanmakta ve istifade eilmektedir.
pilates'in yandan yemişi.
kocaman bir topla samimi olunan yat uzan yuvarlan tarzı salakça bir moda oyundur..
gerçekten yararlı bulduğum spor.1 aydır derslere katılıyorum ve gerçekten tavsiye edebilirim.toplumda topla yapıldığı için fazlasıyla yadırganıyor.ama beynimizdeki o dar sınırları aşıp bu tür sporları denemeliyiz..
yapmaktan çok yapanları izleyemenin zevk verdiği yeni çağın popüler sporu.
şu an izliyorum da ebru şallı bi balonu düdüklemeye çalışıyor. eğer böyle bi şeyse hakkaten, denemek istiyorum ben de.
http://www.bigumigu.com/d...%20pilates%20yapmazdı.jpg
duruş bozukluklarını düzeltip, vücuda sadece 2 ayda bambaşka bi esneklik ve zerafet kazandıran spor.
kasları uzatan, terlemeden de kas yapabilme imkanı sunan, tarafımdan bir haftadır yapılan spor. yorucu ve hemen etki göstermeyen diğer egzersizlerin aksine 1 hafta gibi kısa bir sürede gözle görülür bi değişim gerçekleşebiliyor. * üstüne üstlük sıkıcı da değildir. büyük bir zevk alarak yapılabilendir.
topun üzerinde dengesini sağlayamanların ağzının üstüne düşüşünün ömre bedel olduğu spor.
insanı örümcek adam kıvamına getiren hoş bir buluş. ama yakınlarda gerizekalı bir arkadaş varsa ve pilates topunu size fırlatmışsa çarpışma anından sonra yaklaşık iki yüz metre yer değiştireceksiniz demektir.
(bkz: ebru şallı)ile yapıldığında izlemesi mükemmel olan şey.
kilo verdirmeyen ama esnekleştiren ve incelten bir spor. çok basit hareketlerin bazen ne kadar zorlayıcı olabileceğini denemeyen anlayamaz. ilk defa sonrasında hiçbir yerinizi kıpırtamaz hale gelebilirsiniz ama etkileri çok kısa sürede gözlenilmeye başlar, zevklidir de sıkılmazsınız, bisiklet çevirmek ya da koşu bandında koşmak gibi adamı bıktırmaz.
bu sporu yapan tür kaslarına hakim olamaz, kaslarına hakim olamayan tür osurur , kısacası osurtan tek spor dalı olarak açıklayabiliriz.
(bkz: spor)
kolları aç.
bacakları aç.
nefes al vıy vıy.
nefes ver vıy. vıy.
2 versiyonu vardır.
(bkz: http://www.facebook.com/v...3&comments&ref=mf)
(bkz: http://www.facebook.com/N...806450012713&comments)
Tarizlerin oyuncusu Nahide Ekengil'in buram buram tariz kokan şarkılarından biri. Şarkıda Ebru Şallı ve Hande Yener'e yapılan göndermeler dikkat çekiyor.
Haftada 2 kere ve 4 hafta yaptiginiz takdirde, ayin sonunda insanlardan "Ayyyhhh ne kadar zayiflamissaannn, iskeletor olmussuggnn" tepkilerini gormeniz muhtemeldir.

Oysaki zayifladiginiz falan yoktur, kilonuz aynidir. Ama vucudunuz ciddi anlamda daralmistir.

Kendimi bildim bileli sporla ic iceyim. Her turunu yaptim. Ama etkisini bu kadar hizli ve net gosterenini gormedim.
zayıflama amaçlı yapılan spor türünden ziyade sıkılaşmak ve yaş ilerlediği sürede kemiklerde oluşan kireçlenme riskini en aza indiren spor dalından biridir. uykudan uyanan insan gerilir ya bazen, işte bunun gibi bir şey. yani bir çeşit gerdirme işlemi bence. fakat ebru şallı sussun. nefes alıp vermesin. hatta ekranlardan kaldırılsın.
sırt, karın, bacak ve kalçaları forma sokmak için eşsiz bir spor. nefes ve hareketler doğru öğrenildiğinde aslında kolaydır. bayanların baş düşmanı selülitden kurtulmak için düzenli uygulandığında etkisi gözle görülür. ayrıca hantal görüntüden kurtarıp kendinizi zinde hissetmenizi ve denge kurmanızı sağlar. üstüne bir de 30 dakika yürünürse şahane olunur.
vücudu esneten ve hatta boy uzattığı iddia edilen spor.
Bir başladınız mı bırakamazsınız ve yorsa da bir gün bile yapmadığınızda eksikliğini hissedersiniz hem zihinsel hem fiziksel olarak.
pilates yapmaya natalie portman'ı izledikten sonra karar vermiştim. onun gibi esnek bir vücuda sahip olayı çok istiyordum, aslında bu gibi konularda kendime kimseyi pek örnek almam nitekim seneler senelerce şişko bir kız olarak yaşamıştım, fakat natalie portman hayatımı değiştirdidiyebilirim. sonra ne mi oldu, her şey değişti. bu sporu yapmaya başladıktan sonra sıkılaşmakla kalmıyorsunuz sadece,duruşunuz, yürüyüşünüz, oturuşunuz vs her şeyiniz değişiyor. ya şimdi abartıp gülüşünüz filan diyeceğim olmayacak * neyse efendim, hasılı kelam, zayıf olsanız dahi pilatesden vazgeçmeyin derim, ne de olsa hepimiz çocuklarımızla sağlıklı bir ömür geçirmeyi hak ediyoruz.
fizik tedavide hastalara uygulanan egzersizlerden yola çıkılarak spor haline getirilmiştir.
zayıflatmadan sıkı bir vücuda kavuşmanızı sağlayan, aynı zamanda kasları esnettiği için boyunuzun 2-3 cm daha uzamasına yarayan spor. duruşunuzu güzelleştirir -ki özellikle hafif kambur yürüyenlere birebir- bir tür meditasyondur. sevilerek yapılır. özellikle lastiği kullanmak çok eğlenceli. vakti olan herkes dvd lerini, lastiğini ve topunu alıp rahatça evinde yapabilir. bu sporu yapan ünlülerin yaşlarına rağmen fit bir vücutları olduğu da göze çarpmaktadır.
(bkz: madonna)
(bkz: yonca evcimik)
(bkz: ebru şallı)
(bkz: uma thurman)
(bkz: gülben ergen)
(bkz: britney spears)
(bkz: jennifer lopez)
(bkz: julia roberts) *
enerjiyi yükselten, kasları orantılı çalıştıran disiplinler bütünüdür.
boyun ağrılarından öldüğüm sonbahar aylarının birinde bi' pazar sabahı belki de cumartesi. emin değilim. televizyonda ebru şallı nefes alın, nefes verin demekte. "yahu kumanda nerede, bu ne. bi' de topu falan oluyor bunların. pilatesmiş. öyle spor mu olur. spor diye son kalan şey bu olsa, yine yapmam yine yapmam. peh." şeklinde kendi kendime gereksiz bi' tavır alıyorum.

boyun ağrıları artar, artık dayanılmaz hale gelince doktora gidilir.

doktor: ben ilaçları yazdım, şimdi fizik tedavici * arkadaşa uğrayın hemen yandaki oda.
tecahul-i arif: peki

yandaki odaya giriyoruz. içimden diyorum ki bi' kaç egzersiz gösterecek, evlere dağılacağız sonra da. öyle olmuyor tabii. durum anlatılıp filmler gösterildikten sonra bi' kaç hareket yapmam isteniyor, ardından;

f.t.a *: pilatese başlıyoruz öyleyse. öncelikle gymball alıyoruz bi' tane.
t.a*: efendim?
f.t.a: gymball işte yahu. ebru şallı falan yapıyor ya hani pilatesi de. sonra muayenehanemde* beraber başlayacağız çalışmaya.
t.a: şaka?
f.t.a: gayet ciddiyim (sesteki seviyede soğuk duş etkisi saklı.)
t.a: ne yapcam ben o topla yahu? başka bi' yolu vardır herhalde.
f.t.a: başka bi' yol derken? en etkilisi bu hanımefendi.

evet, yine allahımdan bulmuştum. büyük konuştuğum, dalga geçtiğim her konu gibi bu da gelip beni bulmuştu. tedaviyi reddetmek gibi bi' şansım olmadığından istemeyerek de olsa tedaviye başladık. başlarda inatlaşıyordum. gülüyordum bu ne ya falan diye. fizik tedavici arkadaş da kafa dengi sayılırdı. önyargı denen şeyden sıyrılmam çok zaman almadı; çünkü daha iki üç çalışmada kendimi daha dinç hissetmiştim bile. boyun ve sırt ağrılarında muazzam bi' düşüş, duruşta toparlanma ve en önemlisi kendini daha iyi hissetmek.

yazarın burada vermek istediği mesajlar ise şunlardır:
-büyük konuşmayın
-pilates iyi bi' şeydir.
tv8 her haftaiçi ebru şallı ile türkiyede yaşam bulmuş sağlıklı yaşam etkinliği. kendinizi daha sağlıklı hissetmenize neden olan, vücudunuzu açan ve de vücut ağrılarınıza çok çok çok iyi gelen bir mükemmellik.
ilk derslerinde topla değil ilk önce ayakta durup elini, kolunu, omzunu, kürek kemiğini ve her bi haltını esnetmekte fayda olan spordur.
ilk haftada, bel ağrısı çekebilirsin -tabi benim gibi kondüsyonu olanlar için geçerli bu. direk hamken başlarsanız sabah kalktığınızda ağrımayan yeriniz yok denilecek kadar azdır.
kasları uzattığı için, 5 hafta -haftada 3 saat- içinde boy uzaması, bedende incelme gibi durumlara yoll açar.
genel olarak terletmez -sigara içenler hariç, benim saçımdan tırnağıma ter aktı mesela.
ama yattığın yerden yoran tek aktivitedir ve çok faydalıdır.
aynı anda yediklerine dikkat etme ve haftada bir gün ağır kondüsyonlu fitness'ı da eklerseniz, vaaay çantaya bak kıvamına gelebilirsiniz.
başladıktan 3 gün boyuncaya kadar dayak yemiş gbi hissetiren spordur efendim.pek yararı yoktur abartıldığı gbi deildir.sadece esneklik verir ki o da bünye alıştıktan sonra.
ardio ile yapılırsa hem ruhen hem bedenen etkileri bünyeyi coşturan egzersiz bütünü.
görsel
göründüğü kadar rahat olmayan olaymış meğerse. tüm gün deli gibi kasılmış bir karınla gezmenize sebep oluyor onun dışında spor sonrası bi rahatsızlığı yok. birde eve nasıl geldiğinizi hatırlamıyorsunuz. fitness'ın üzerine hadi sıra pilateste diye sizi bırakmadıklarında özetle ağzınıza sıçılıyor.
yapılması için haftada bir gün az, üç gün çok, * iki gün ise pek ideal olan, sağlık açısından seneler boyu düzenli bir şekilde devam edilmesi durumunda gözle ve sözle görülür ciddi ve güzel gelişmelere vesile olan, insana kendisini oldukça iyi hissettiren faydalı bir spor dalıdır.
görsel
Sonu hüsran olan bir uğraşın sembolüdür.
(bkz: f lex pilates)

Sadece pilatese ozel cihazlarla yapilmasi gereken spordur.

Topla ivirla zivirla da olur lakin hizli sonuc alinmaz.

Keyifle yaptigim spordur. Dik durus, esnek vucut agrisiz hayat.