1. 1.
  KONTAKT LENSTE TARiHÇE

  Gözlük camının göze direkt yerleştirilmesi fikri 1887'de Dr. FRICLE tarafından ortaya atıldı. ilk kontakt lensler camdan üretilmiştir. 1938'de sert kontakt lensler üretilmiştir. Bunlar gözün tamamını kaplayan ve nemlendirici solüsyonlarla kullanılabilen lenslerdi. 1947'de gözün kornea tabakası üzerine yerleştirilen lensler üretilmeye başlandı. Daha sonraları çalışmaları başlanan yumuşak lensler ilk olarak 1960 yılında LIM ve WICHTERLE tarafından üretilmiştir. Yumuşak lenslerin gelişim süreci içerisinde yeni tasarım ve üretim metodları geliştirilerek bugünkü noktaya ulaşılmıştır.

  KONTAKT LENS (KL) ÇEŞiTLERi

  Gaz geçirgen yarı sert KL: Miyop, Hipermetrop ve Astigmatlarda kullanılır. Ömürleri yaklaşık 3-4 yıldır.

  Yumuşak KL: Miyop ve Hipermetroplarda kullanılır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık türleri vardır. Aylık ve yıllık türlerinde renkli formlarıda vardır.

  Toric KL: Astigmatlı gözlerde kullanılan yumuşak lenslerdir. Yıllık, aylık ve renkli formları vardır.

  Bifocal KL: 45 yaş sonrası başlayan yakın görme bozukluğu (prespiyopi) olan hastalarda hem uzak hem yakın görmeyi sağlayan yumuşak lenslerdir. Yıllık ve aylık formları vardır.
  3 -1 ... junkie
 2. 2.
  Artik hayatimin ayrilmaz parcalarindan olmus olan nesnecikler. Eh insan ister istemez 4 sene sonra alisiyor. Fakat lens takmak oyle her yigidin harci degildir. SAbir gerektirir, zaman gerektirir*. Yani bunu her sabah aksam yikamak kolay birsey degildir. Cogu zaman yikarsiniz takarsiniz olmaz acitir. Bu sefer cikartirsiniz tekrar yikarsiniz mecburen. Sert ve yumusak olmak uzere iki cesidi vardir.

  Sert olan lensler cam gibidir. Taktiginizda gozunuzun icinde yan taraflara kayma olasiligi yok denecek kadar azdir. Ama bunlar daha bir itina gerektirir. Genelde yumusak lensler tercih edilir.
  3 ... mystic rose
 3. 3.
  uzun yıllar kullanıldığında göz kuruluğuna yol açabilir ve bunun herhangi bir tedavisi yoktur. her gün mutlaka ama mutlaka lenslerin bakımı yapılmalıdır. gözünüzü seveyim.
  3 -2 ... yozishanko
 4. 4.
  ön adına yakışan nesneciktir. her gün takmak için 3 posta uğraşmamı varsayarsak, harbiden de insanı kontakt edendir yani... *
  2 ... izafiyetsiz
 5. 5.
  göz bozukluklarında, göz camının çok fazla kalınlaşmasından dolayı kullanımı tercih edilen optik.
  2 ... mendoza
 6. 6.
  varlıgı bir dert, yoklugu ayrı bir dert olan hede.
  1 ... noway
 7. 7.
  yıllar gectikce sorunları da beraberinde getiren, estetik acıdan hoş görünse de, gözlerinizi yoran ve ağrıtan, yine de vazgecilmez olan ikincil göz.
  1 ... mystery
 8. 8.
  bütün zahmetlerine rağmen sırf gözlükten kurtulmak için yeğlediğim kurtarıcı.
  ... oceanland
 9. 9.
  insanın yaşama sevincini elinden alabilen meret. yerinden kaydığında aniden tek göz bulanık görür, göz ovalandıkça bu kaypak nesne bilinmeyen yerlere kaçmaya çalışır. ayna karşısında gözü her yöne çevirip lensi ararsınız ama gizemli yaratık saklandığı yerden çıkmaz. bilinç bulanır, acaba beynime mi kaçtı bu lens sorusuna cevap aranır. nihayet binlerce göz kırpıştırmadan sonra katlanmış bir sekilde yüzünüze düşer. bir ruhu olduğundan şüphelenilmektedir. insana durduk yerde saç baş yoldurtup, aniden ortaya çıkarak kafa mı bulmaktadır bilinmez.
  -1 ... hangi nerde
 10. 10.
  günlük, aylık ve 3 aylık çeşitleri vardır. göz doktorları lensleri fazla önermese de, hijyenık açıdan en çok günlük olanını öneriyorlar. fakat bu da doğal olarak aralarında en pahalı olanı.
  ... beyaz atletli prens