bugün

80li yıllarda ülkemizde de pek sevilen bir aktör.dirty dancing ve ghost filmlerinden hatırlarız kendisini,bir de blue jean dergisi her ay bir şekilde kendisinden bahsederdi.
dirty dancing 2 de inanılmaz yaşlandığı farkedilen, bir zamanların yakışıklı aktörü.dirty dancing'in soundtrack i olan she is like the wind de onun bestesidir.
Çok güzel bakabilen oyuncu..

(bkz: point break)
(bkz: ghost)
küçüklüğümde hayranı olduğum hatta 'filmleriyle büyüdüm' diyebileceğim oyuncu. saç sitiline halen hayranlık duyarım çok karizmadır.
ağustos 1952 doğumlu, özellikle 80'lerin sonunda ve de 90'ların başında oldukça ünlüyken, sonradan unutulanlar arasına girmiş, artık pek çok filmde rol almayan, 20 sene öncesinin delikanlı, yakışıklısı; şimdinin amcası.. ghost filmi oldukça tutmuştur vaktinde..
ilk başta amerikan iç savaşını anlatan kuzey ve güney adlı amerikan dizisinde oynamıştır.
sanki alman asıllıymış gibi tv reklamları yüzünden yıllarca soyadı "şıvayze" şeklinde telaffuz edilmiş, aslında "sıveyze" diye okunması gereken bir soyada sahip oyuncu. iyi dans eder, şarkı da söyler. on parmağında on marifet.
kendi bestesi olan she s like the wind i aynı zamanda yorumlamıştırda.
bugüne kadar kendisini tanıttığı ünlü filmlerinden yola çıkarak hiç hoşlanmadığım ve fazlasıyla donuk bulduğum karakter iken;izlediğim iki filmi ile beni yanıltmış kişidir.donukluğu hakkındaki düşüncemi to wong foo,thanks for everything deki inanılmaz rolü ile,iticiliğini ise three wishes filmindeki inanılmaz görünüşü ile tamamen değiştirmiştir.
artık ilaçların bile verilmesinin kesildiği...
ölümü bekleyen aktör...
pankreas kanseriyle mücadele eden ancak günde 3 paket sigara içmeye devam eden aktör.
ilaç tedavisine son vermiş ve iyileşmek için alternatif tıp yöntemleri deniyormuş.
bir zamanlarin jön aktörü.
she's like the wind şarkısını dinlerken sesinin de güzelliğiyle kendisine bir kez daha hayran bırakan aktör. ölümü beklediği düşünülürken, zamanın ne kadar çabuk akıp geçtiğini, bir zamanlar genç kızların hayranlıklarına mazhar olmuşken şimdi onu tanımayan bir çok gencin olduğu gerçeğini ve hayatın acımasızlığını gözler önüne seriyor. ne oldum dememeli ne olacağım demeli temalı bir entry de yazdırabiliyor insanlara durduk yere.
VAy be... Sinema tarihinin en ünlü hayaleti de 57 yaşındaymış demek ki. Onu ilk olarak kibar ve asil, güneyli bir asker olarak "Kuzey ve Güney" dizisinde seyretmiştim. "Hayalet" in dışında öyle çok ta akılda kalacak yapımlarda oynamadı açıkçası. "Outsiders" fiminde Tom Cruise, Rob Lowe, Ralp Macchio, emilio Estevez gibi pek çok kişinin büyük ağabeyleri gibi bir rolde oynamıştı. Keanu Reeves ile oynadığı "Pointbreak" te fena film değildi. Umarım iyileşir.
ölmesine kesin gözüyle bakıldığı için sigara içmesi serbest bırakılan hasta aktör.
yakın zamanda gelen habere göre vefat etmiş olan aktör.*
maalesef hayatını yitirmiştir..
hayalet filmindeki performansıyla göz dolduran bir oyuncuydu. mekanı tıpkı ghost filminin sonundaki gibi olsun.
http://www.msnbc.msn.com/id/28582715/?gt1=43001

Pankreas kanserinden 57 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Not : Ölümünden yaklaşk 9 ay önceki bir haber;
http://www.ntvmsnbc.com/id/24936608/
en son michael jacksonun ölümüyle devam eden bir devrin sonlanışının belirtilerinin son halkası olmuş aktördür.

Bilenler bilir Arogda kendisine bir veya birkaç kez gönderme yapılmıştı yeni nesil pek bu göndermeleri anlayamamış 80ler ve 90larda genç ergen olanlar anlamıştı.

ne diyeyim adam gibi bir yerlere gidebilecek insandır umarım.
gece gece iç cızlatan aktör.

benim yaşıtlarımın gençlik idollerindendi. gerek ghost, gerek dırty dancing'le çok sevmiştik onu. gerçi ölmeden önce o çökmüş halini görmek de baya iç cızlatmıştı. toprağı bol olsun.
üzendir.
ölmüş aktör. bu bakımdan üzmüştür.
arog'da espiri konusu olmuş aktör.
ölümüyle yaşlandığımızı hatırlatan sabah sabah hüzünlendiren aktördür.