bugün

hayalet.
1990'ların bu en romantik filmlerinden biri.
flim de Patrick Swayze bir soyguncu tarafından öldürülür ama ruhu dünyada kalır ve çok sevdiği karısını gelecek tehlikelerden korumak için ruh çağıran biri (Goldberg) aracılığı ile onunla iletişim kurmaya çalışır.
demi moore'un bayan oyuncu olarak oynadığı film(di). pek bi duygusaldı.
unchained melody'yi akillara kaziyan film.
çok eski bir yapım olmasına rağmen hala akıllara kazınası filmdir. ayrıca patrick swayzeın öldürüldüğü sahne çok etkileyiciydi, çok duygusaldı.
(bkz: unutulmayan ölüm sahneleri)
starcraft'da terranların özel tim elemanı. darth vader kaskının içindeki arnold civardagezer** gibi konuşmaktadır. kullanışlı yetenekleri vardır. lock down ile mekanik üniteleri (protossların bir çoğu, zerglerin hiçbiri) kitler. cloak ile görünmez olur. nükleer bombalara yol gösterir. elinde pompalı tüfek gibi bir şey vardır ama pek kullanılmaz. bu kadar özelliği olan bi adamı kim nöbete dikip* tertip muamelesi yapar ki?*
Aşk filmi diye ortada gezinen çöplüklere bakınca insan böyle güzel filmleri unutuyor. Oyuncularıyla, The Righteous Brothers Unchained melody müziğiyle tam bir başyapıt.
StarCrafT'da bir karakter. Kendisi için yazdığım bir şiir vardır;

Hayalet gibi dolaşır sessiz map'lerde
Korkuyla beklenir Nuke düşecek evlerde
Anonslar yapılır kaçan kurtulsun diye*
Ama son anda görülür ki kırmızı nokta tepende.

Acımaz kimseye Nuke atar, canlar yakar
Cesur sanarsınız ama arkasına bakmadan kaçar
Protossları çekemez artislik yapar
Gördü mü Zealot'u altına görünmez bok sıçar.
ing. hayalet anlamı veren kelime olup, aynı zamanda daha çok komedi filmleri ile bilinen david zucker tarafından çekilmiş, öldürülen bir erkeğin dünyada yaşamını sürdüren sevgilisini korumasını, ve de aralarındaki hikayelerini konu alan, özellikle zamanında soundtrackleri ile milleti göz yaşına boğmuş, patrick swayze, demi moore, ve whoopi goldberg başrollerini paylaştığı filmdir..
matrix evreninden tanıdığımız bir karakterdir. matrix reloaded ve matrix revolutions filmlerinde anthony wang canlandırmıştır.

ghost ile trinity arasında görünürde "kardeşlik" derecesinde bir yakınlık vardır ancak trinity, neo ya yanık olduğu için ghost hiçbir zaman trinity e karşı duyduğu "platonik aşk"ından bahsetmez. ikisi de birbirine 'brother' ve 'sister' diye hitap eder. bunun sebebi ise ikisinin de matrixten aynı günde çıkarılmış olmasıdır.

(bkz: enter the matrix)

bunun dışında ghost, dövüş sanatlarında neo dan sonra en yetenekli kişidir. aynı zamanda logos un en iyi topçusudur.
starcraft oynarken terran sensen en baba,yok sen değilsen "neden ben terran değilim lan?!" dedirten ünite. lockdown özelliği ekrana kafa attırır. uslu durmazsan kafana nükleer bomba atar.
başrollerini demi moore ile patrick schwayze ın oynadığı filmde, patrick sam rolundedir. sam iş ve yakın arkadaşı tarafından parası ve karısı için öldürülür, sam öldükten sonra mücadeleyi bırakmaz ve bir medyumla konuşur, karısını adamdan uzak tutmaya ve parasını almasına engel olmaya çalışır.
(bkz: gespenst)
modern warfare 2'nin captain price'dan sonra en karizma karakteridir. seslendirmesini, bir önceki oyunda gaz'ı seslendirmiş olan craig fairbrass yapmıştır.

--spoiler--

general shepherd bu arkadaşı roach ile beraber harcamıştır.

--spoiler--
bugün aklıma geldiği için torrentten indirip, 5-6 yıl aradan sonra izlediğim film. favori 5 filmim arasındadır. filmi izledikten sonra gerçek aşkı bulamadığınızamı yanarsınız, yoksa öldükten sonra ulan beni de sam gibimi gelip alırlar yoksa diğerlerimi gelir diye düşüncelere de daldıran müthiş film.
slash'in tazecik süper albümünden, izzy stradlin ve ian astbury'nin eşlik ettiği hoş parça.

(bkz: http://www.youtube.com/wa...f_sRU&feature=related)
Unchained Melody parçasının girişi vardır ki akıllardan silinmeyecek bir sahnedir.
artık aşk filmlerinde romantizmi vermek adına ne kadar kastıklarını farketmemi sağlayan, çocukluğumun filmi.
--spoiler--
sam, molly için kalır. öte dünyaya gitmez. onun güvende olduğunu hissettiği an, ışık onun için gelmiştir.
gitme vaktidir. ve sam giderken ölüme dair şu sözü eder:
"bu çok ilginç molly...içindeki sevgiyi yanında taşıyabiliyorsun."
--spoiler--
eğer sam in dediği gibiyse, sevinmeli mi üzülmeli mi?
modern warfare 2 de ölmesine en çok üzüldüğüm karakterdir.
http://callofduty.wikia.c...i/Simon_%22Ghost%22_Riley

call of duty 4 teki gaz karakterini aratmamıştır bilakis gaz dan daha artist ve insancıl karakterdir. oyunda en çok sevilen karakter olduğu için romanı bile yazılmıştır.
güzel bir aşk filmidir.sam'in arkadaşının nankörlüğüne yuh dedirtir. sam, molly'i çok sevmiyor gibi veya da dışa vuran biri değil. molly'de ölümün acısını çabuk atlatıyor ki sam'in arkadaşıyla yakınlaşabiliyor veya boşluktan davranışları değişiyor.orası herkesin kendisine göre yorumlanabilir.ama filmin müziği tartışılmayacak kadar huzur verici.tamamıyla aşkın müziği.
call of duty black ops'da arz-ı endam eyleyen bir 1. sınıf perk'üdür. spy plane'ler (eski uav) tarafından görülmenizi önlerler. bu perk'ü kullanırken üstünüzde ghillie suit olur.

pro versiyonu hiçbir elektronik cihaza görünmemenizi sağlar ve kırmızı nişangah ve isim çıkmaz. (eski cold blooded)
opus eponymous*** isimli debut albümleriyle ortalığın tozunu attıran süper grup. sanki 70'lerden, 80'lerden ama günümüzün prodüksiyonuyla fırlamış gibiler. ritual isimli şarkılarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=x6dy1FVo1Ck
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-11858/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98444/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98445/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98446/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98447/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98448/
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ghost-98449/

yukarıdaki resimlerden de göreceğiniz gibi uğruna çizgi romanı bile yazılmış modern warfare 2 karakteridir. bu karakterin bu kadar tutulmasının nedeni yüzündeki maskesinden dolayıdır. ayrıca rütbesi teğmen olmakla birlikte ingiliz sas biriminde görev yapmaktadır. bu karakter o kadar çok tutuldu ki sanırım infinıty ward modern warfare 2 oyunundan sonraki oyunda bu karakteri tekrar oyuna dahile debilir. çünkü general shepherdın roach sanderson ve ghostu vurduğu bölümde shepherd, sadece roachun(yönettiğimiz karakterin adı) üzerine benzin döküp yakıyor fakat ghost yandığı gözükmüyordu. büyük ihtimal ağır yaralı bir şekilde kurtarılabilir. kendisinin esas adı ise simon rileydir. umarım bir sonraki infınity ward oyunundada görebiliriz kendisini.

not: bu arada bu adamın kullandığı silahlar; modefiyeli (bkz: m4a1), (bkz: bushmaster acr), (bkz: m16) ve (bkz: mp5k) silahlarıdır.

not2: bu arada ghost adlı romanı gören veya bilen bir kişi benimle irtibata geçerse memnun okurum. uzun süreden beri bu çizgi romanı arıyorum.

not3: general shepherd ın acımadan öldürdüğü ve üstüne yaktığı karakterdir. ağladım lan o sahnede bildiğiniz ciddi ciddi ağladım.