27 yıl hapis yattığı süre boyunca ve yaşadığı işkencelere karşı umudunu şu şiirden aldığı söylenir;

Beni saran gecenin içinden mezar kadar kara, baştan başa
şükrederim hangi Tanrılar verdiyse bana
fethedilmez ruhumu.
Ne ürktüm, ne bağırdım şartların pençesine düştüğüm anda bile
kaderin sopasıyla kanadı da başım
yine de boyun eğmedim
Öfke ve gözyaşı dolu bu yerin ötesinde
beklemiyor başka hiç bi şey gölgelerin dehşetinden
yinede korkmaz bir halde
buluyor ve bulacak beni yılların yılgınlığı ve tehditi
Kapı ne kadar dar olsa da,
cezalarım ne kadar ağır olsa da,
Kaderimin efendisi de benim ruhumun kaptanı da...

William Ernest Henley
görsel
görsel
görsel
"hiçbir zaman kaybetmem. ya kazanırım, ya da öğrenirim."
Atatürk barış ödülünü reddetmiştir. Allah kahretmesin o ingilizleri 27 sene hapis yatırıp ayar veremediler şuna.
eşi 81 yaşında vefat etmiş.

http://www.haberturk.com/...hayatini-kaybetti-1902576
Bugün güney afrikalı bi kızla tanıştım. Tek bildiğim nelson mandela olduğu için ordan açtım konuyu, bayağı seviyorlar bu adamı.

Bu arada güney afrikanın da güzel kızları var.

Entryi boşuna okumuş olmayın bir de fıkra anlatayım size;

Hastanenin birine bi çocuğu getirmiş babası “doktor bey çocuğum para yuttu.” Demiş.. doktor durumu öğrenmek için “ne kadar yuttu” diye sormuş. 1 lira yuttu demiş.. operasyon sonrası çocuğun midesinden 2 tane 50 kuruş çıkmış. Doktor babasını çağırıp “niye toplam bakiye veriyosun oç” demiş.
azimli bir adam.
Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, Güney Afrikalı Anti Apartheid aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî devlet başkanı. 1994'te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçilmiştir.

Ve bir de mandela etkisi var.
Mandela etkisi hayatımıza yeni giren bir kavram. Kabaca geçmişte yaşanan bir olayı, durumu ya da gördüğünüz bir imajı, duyduğunuz bir sesi, yani aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi yanlış hatırlamak diyebiliriz buna.
Ve bu olaya mandela etkisi denmesinin sebebi ise;pek çok kişinin 2013 yılında hayatını kaybeden Nelson Mandela'nın aslında çok evvelden hapiste öldüğünü zannettiğinin fark edilmesiyle başlamış olması.
Doğum günün kutlu olsun siyahi lider.
görsel
ne zaman Mandela'dan söz edilse, birileri atatürk ödülünü reddetmesini gündeme getirir. a benim ergenlerim, o ödül atatürk tarafından değil; 12 eylül darbesini yapan kenan evren'in faşist cuntası tarafından dağıtılıyordu. ödüle atatürk'ün adının verilmesiyse işin ambalaj yönüydü. yaşamını halkının özgürlük savaşına adamış mandela gibi bir adam bu numarayı yer mi sandınız?!
hatırlanası güzel insan. dünyada böyle liderlerinden olduğunu bilmek gelecekte böyle birileri neden çıkmasın dedirtir hep bana. umudumu korur.

100 yıl geçmiş 200 yılda geçse hatırlanacak birisi.
siyahi milliyetçisi bir lider.
“Tüm insanların uyum içinde birlikte yaşadıkları ve eşit haklara sahip oldukları demokratik ve özgür bir toplum hayali hiç aklımdan çıkmıyor. Bu ideal uğrunda yaşıyorum ama gerekirse bunun için ölmeye de hazırım.”

Rahmetle anıyorum.
Boş beleş zatın TEKi. Abartıyorlar. Evet.
Baba adamdır. Severiz. Onca sene esaret ve ardından gelen başkanlık.
Objektif olarak bakıldığında göklere çıkarılacak kadar yüce ya da yerin dibine sokulacak kadar alt bir insan olmadığını görürüz.
Sömürü altındaki bir siyah ülkesinde yerlilerin söz sahibi olabilmesine karşı başarılı bir mücadele yürütmüş fakat yer altı kaynaklarının batıya peşkek çekilmesine engel olmamıştır.
Fakat çok azimli bir adam olduğu açıktır.
boş beleş bir herif. dünyanın en iyi ülkelerinden bir olan güney afrikayı sözde kurtarıp, dünyanın en tehlikeli, en fakir ve en çok yolsuzluk yapılan ülkesine çevirmiştir.
eskiden siyahlar kötü durumdaydı bugün siyahı beyazı yeşili hepsi bin beter.
20 nisan 1964’te hapis cezasına çarptırılmadan önce şu sözlerle kendini savunmuştur:

Beyazların üstünlüğüne karşı savaştım. Siyahların üstünlüğüne karşı savaştım. Her insanın uyum içinde ve eşit şartlarla yaşayabileceği ideal ve özgür bir demokratik toplumu sevdim. Bu benim yaşamayı ve erişmeyi umut ettiğim bir ülküdür. Ancak gerekiyorsa, ölmek için hazır olduğum bir Ülkü.

işin ilginç tarafı tıpkı Gazi önderimize verildiği gibi ilk ismini kendisine öğretmeni vermiştir.

Kendisinden önce herkes belirli bir sınıfa ait olarak doğuyordu. Bu sınıflamaya göre okulu, yaşayacağı yeri, çalışacağı işi vs seçiliyordu.

Kendisi uzun bir süre silahsız eylemler yapmasına rağmen rejimin silahlı müdahalesi sonucu 1961’de umkhonto wesizwe yani ulusun mızrakları adlı örgütü kurmuştur ve insanların eşitliğine canı gönülden inanan bu insan hayal ettiği ülküyü tıpkı daha önce söylediği gibi elde etmiştir.

Kendim ile söyleşi
Özgürlüğe yürüyüş
Ve alıntılar adlı 3 kitabı vardır.

Kitap isimlerini ben çevirdim farklı olabilir.
(bkz: pkk yalakası)
Pkk sempatizanıdır ve kürtlerin zulme karşı haklı (!) ayaklanması olduğunu iddia etmiştir.
Atatürk barış ödülünü, kenan evren başkanlığındaki hükümet tarafından verildiği gerekçesiyle reddetmiş.
Hukukçudur.
ondan önce güney afrika dünyanın en güvenli ve zengin ülke sıralamalarında en üstlerdeyken, kendisinin getirdiği düzen sayesinde şu anda dünyanın en fakir ve en tehlikeli ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda.

bu verilerle kim olduğuna karar verilebilir.
kızı Zindzi Mandela 59 yaşında hayatını kaybetmiş.

https://www.milliyet.com....delanin-kizi-oldu-6258215
Batının saygı duyduğu her batılı olmayan figür gibi; batı icazetlidir. Benzerleri; selahaddin eyyubi, gandhi, pehlevi vb.

Mandela'nın görünüşteki fikirleriyle aynı şeyi savunan patrice lumumba''nın cesedini varilde yakarak imha ettiler, ismini şu an anımsayamadığım sierre leoneli asker lider benzer şekilde öldürüldü keza. bu sıçana aynısını yapamıyorlar mıydı sizce?

Güney afrikada ne oldu? Batı hala maden yataklarını işletiyor hiçbir şey kaybetmediler.. fakat güney afrika dünyanın en tehlikeli ülkesi oldu. Nitelikli nufus avustralya ve uk.ya kaçıyor.
Zenciler ne kazandı? Beyazlarla aynı otobüse biniyorlar. Ah canım ya, o otobüste tecavüze uğrayıp öldürülme riski apartheid a göre 1 milyon kez fazla ama, olsun.

Bu arada kendisinin mektup arkadaşı olan öcalan da ilk cümlemdeki tespiti yapmış, imralı tutanaklarında geçiyor.