bugün

entry'ler (9089)

şeyh bedreddin

T24'te hakkında uzun bir yazı dizisi yayinlanıyor şu sıralar. Epey ezber bozucu ve çok doğru gözüküyor. Özetle şöyle;
Şeyh bedreddin bırak alevi olmayı tam aksine sunni bir fakih, zaten musa çelebinin kazaskeri. Musa çelebi diye biri olmasa adını bile duymayacaktık iddiası var yazıda. ilaveten soyca selçuklu hanedanlığı ile bağı var ki osmanoğlu için acayip tehlikeli bir şey bu. Fakat bizim bedro beceriksiz de bi adam. Misırda üc beş dervişle uğraşamayınca anadoluya geliyor, şeyhliği de o mısır günlerinden. Candaroğlu ve eflak prensinin desteğiyle deliormanda isyan çıkartıyor. Isyanın akabinde osmanlı tarihçileri aralarında 4 yıl olmasına rağmen onu torlak ve börklücenin isyanıyla ilişkilendiriyor ki bu adamlar iran kaynaklarında bile tiksintiyle bahsedilen tipler. Bariz bir itibar suikasti yapılıyor tabi. Bu arada yazı dizisinde yok ama şu yarin yanığından gayri meselesi net değil aslında. Benzer bir hareket olan Hurremilerde yarin de ortak olduğu biliniyor mesela.

Daha sonra nazım o düzmece tarih metninde (yazarı şerafettin adında bir osmanlı tarihçisi ve mainstream bilgilerin tamamında kaynak o) boncuk bulup iyi bi halt yapmış gibi bunun arkaik komunist bir isyan tertipledigini anlattığı meşhur kitabını yazıyor.

Zülfü livaneli vb sözümona aydınlar da bu geleneği devam ettirip sahte kahramanlarıyla avunmaya devam ediyorlar.

Özetin özeti; şeyh bedrettin arkaik bir komunist alevi değil sunni bir fakih ve dış güç kışkırtmasıyla osmanlıya isyanın sonrasında selçuklu soyu ile bağı olması hasebiyle torlak ve borkluce gibi gavatlarla aynı torbaya atılarak itibarı zedelenmiş bir kişilik.

eşek hoş laftan ne anlar

Sığırın birinin yüzlerce yıllık atasözüne mantık katmaya çalışmak icin uydurduğu söz. Doğrusu; eşek hoşaftan ne anlar. Hoş laf sözü hoşaftaki genel anlamı karşılamıyor zaten. Cümlede kullanalım,
+ abi ben bu elbiseyi beğenmedim ya.
- hehe eşek hoş laftan ne anlar,
+ hiç uydu mu hu duruma bu aw sığırı.

ebu ubeyde

Yüzünü bile gösteremeyen bir korkaktır. islam dünyası böyle adamlardan kahraman çıkarttıkca bi cacık olmaz.

togg t10f fastback sedan

Suv modeline göre daha şık duran araç. Elektirikli araçta, daha bi 3-5 yılı var bence, tercihim olabilir. He avrupada satış işi falan zor tabi, hayal kurmayalım.

filistin meselesi

Bu işin sonunda israil diye bir devlet kalmayacak, hayır o arkamda yahudi var diyen ağaç işine falan girmiyorum, şöyle aktarayım;

Marksizm abd tarafından kurşun dahi atmadan birkaç on yılda cortlatılınca yahudi lobisi nefret ettiği batının başına bu kez kültürel marksizmi bela etti; eşcinsel evlilik, kozmopolit toplum, irklararası evlilik, sınırsız dünya zırvaları, fosil yakıt bilmemneskim feryatları vd.

Koca burunlu tüccarın batıyı içerden çökertmek için yaptığı bu lobi farkında olmadan bir şeyi daha güclendirdi; göç yoluyla kıtaya dolan müslümanlarin da artık lobisi vardı. Her şeyden önce kelle sayısı olarak yahudilerden fazlalar.

işte bundan 20 sene önce avrupanın en müreffeh ülkelerinden birinde, avusturyada, milliyetcilerin iktidarını birkaç siyasi girişimle düşüren lobi, şimdi londrada mitingleri bile yasaklatamıyor. Çünkü ingiliz işçi partisi, alman ve fransız yeşil-solları silme islamcı dolu. Hatta iskoçya başbakanı olan herif düpedüz misirdaki islami hareketlere yakın biri .

Avrupa ve abd'de yahudi lobisi her gün güç kaybederken, israil siyaseten yalnızlaşırken, çin ve rusya gibi batı bloğunun alternatifleri filistinden yana tavır alırken, üstelik müslümanların nüfusu sürekli artar, devletleri güclenirken israilin de yahudilerin de, onların doğal müttefiki olarak batı tarafından kurgulanan kurdlerin de hiçbir şansı yok.

türkiye nin geri kalma nedenleri

Osmanlının çöküş döneminde bile çok klas okullar var, detay vermeye gerek yok, işte atatürk o okullardan mezun zaten.
Peki cumhuriyet neden bir atatürk daha yetiştiremiyor?
Demek ki sorun buralarda öyle çok da uzağa gitmeye gerek yok.
(bkz: kemalist vesayet)

abdülhamid ile recep tayyip kıyaslaması

Tayyip erdoğan'in zeka ve kurnazlık yönünden tur bindireceği versus. Sultan hamit muhafazakar çevrenin abartısıdır.

elvir baliç

En baba futbolcunun 30m. Dolara okutulduğu dönemde real madrid e yamulmuyorsam 20 m. *Gibi bir paraya verilmiş ve bu bakımdan türk spor tarihinin en pahalı bonservis verilen oyuncusu olması muhtemel, nedense bir pazar kahvaltisında aklıma gelmiş topçu. Kefen giyerim gs forması giymem dediği gazetelerde yazmıştı vaktiyle.
* şimdinin 80-100m. Dolarına falan gelir heralde.

yeniden refahın istanbulda oyları süpüreceği

Imamoğlu'nun genel siyasete sürekli dahli ve itici kişiliği işte bu tarz durumlarda bariz bir dezavantaj yaratacak onun için. Ekrem imamoğlunu bertaraf etmek varken kazanamayacak bir adaya cumhurdan oy gitmeyecektir. Ama ekremin ex ittifak epey fire verecektir. Bence murat kurum seçimi kazandı bile.

ayten mutlu

" o zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım"
"Ver ver ver ver elini ver"
Soru; yukarıdaki dizelerden 0-3 yaşa hitap edeni bulunuz.

işte bir osmanlı aydınıyla umum çevrede bize çığır atlattığı söylenen cumhuriyet şairinin karşılaştırmasına done iki mısra.
ilaveten haceli noldu o marş hiç duymuyorum tutmadı galiba. laboratuvarda kelime üretmekten laboratuvardan marş üretmeye, aferin size.

türk demek müslüman demektir

Erdoğan burada farklı bir şeyden bahsediyor, yok gagavuzlar, yok 5 000 yıllık türklük falan meselesi değil.
Erdoğan son zamanlarda tezahür eden seküler milliyetçi dalgaya karşı ikazda bulunuyor.
Bunun sebebi çok açık;seküler milliyetçiliğin gideceği yer kemalizm, kemalizmin gideceği yer de bu halkın karşısıdir.
Batıda hiristiyan kültürüne bağlı ateist kavramı vardır. Adam 7 cedden ateisttir ama çocuğunu vaftiz ettirir mesela. gibi gibi şeyler.
Seküler milliyetçiliğin tarifi de en kötü ihtimal bu olmalıdır, müslüman olmayabilirsin ama bir milliyetçi olarak islamın bu toplumun bir parçası olduğunu kabul edeceksin. Bunu yapmazsan solcuların götünde gezersin. Solcu senin milliyetçi oldugunu asla unutmaz, iyipin yaptığı hata buydu.

cehape

Akp'den önce iktidarda olan parti. Vesayetleri tam anlamıyla 2017 referandumuyla kırıldı, hatta kirıntıları hala devam ediyor.

ahmet necdet sezer

Memleketi afyon'a kapalı kadın bir vali atanarak yıllar sonra fatal bir ayar verilmiş vesayet adamı. Memleketinde bile sevenine rastlamadım.

cehapeliler kudurduğuna göre iyi bir şey

Vesayetleri cortlatıldıktan sonra ülkeye aidiyetleri pascal nouma kadar bile kalmamış sürü üzerinden yapılan doğru bir sağlamadır.

kol saati

Vazgeçilmez erkek aksesuarı.

mısır ın acınası hali

Firavun devirlerinde mısırda tahıl ağırlıklı beslenmeden kaynaklı ortalama ömür 35-40 yıl.
Günümüzün hormonlu insanı bunu ikiye katladı. Haliyle bir insan enflasyonu var.
Mısırın nüfusu 100 milyon, yılda 1 milyon artıyor.
Ortalama iq 80, Dünyanın pislik üstlerinden biri.

ecevit in yunan a güzelleme yaptığı şiir

işte umum çevrede hatta milliyetçiler içinde bile sevgi ve saygı beslenen karaoglan buydu. Marksistlerin kulak ve burunlarını keserek öldürdüğü ülkücüler hakkında münferit olaylar deyip geçiyordu. Buna karşın Eşi 40 yıl sonra bile ülkücülere katil diyebiliyordu. Türk siyasetin en rezil olayı güneş motelde başrol. Adamları şimdi sağcılar satalar ehehe, geyiği çeviriyor. Son iktidarındaki af olayı da kreması.
Kibris harekatı da tamamen genelkurmay başarısı. Ecevit de erbakan da figüran.

chp ecevit ten sonra bozmuştur

Öeh. Güneş motel, marksist teröristlere arka çıkma, genel af saçmalığı... Hiçbirinin birbirinden farkı yoktu, belki iki başkan sonra kk iyiydi ondan sonra bozdu diyenler çıkacaktır.

abd ve avrupa ülkelerinin mülteci iki yüzlülüğü

Kendi ülkelerine gelmelerini istiyorlar mı, istemiyorlar mı orası şüpheli işte.
Almanyada geçen yasa tasarısıyla milyonlarca göçmen önümüzdeki aylardan itibaren almanya vatandaşı olacak.
Kaddafi afrikayı ben yerinde tutuyorum, düşersem hepsi avrupaya akar dedi, düştü ve afrika olduğu gibi yığıliyor, italyaya çıkan zencilerin haddi hesabı yok. Ustelik bi o kadarı da denizlerde telef oluyor.

Teknesiyle alenen göcmen kacakcıliği yapan bir kadın vardı, ab birimleri kadına bilmem ne ödülu verdi.

Yahudiler 20.yydan tibaren avrupaya göçmen taşımaya başladı, hitler o zamandan farkındaydı işin. Onlar da yenilince koca burunlunun önü açıldı.

Yahudi bankerler tarafından finanse edilen yesil ve sol partiler, bm ve ab nin ilgili birimleri, komiteler ve stklar hepsi göçmen yanlısı.
Çünkü yahudi lobisi avrupa uluslarını dejenere edip millet kavramını ortadan kaldırmak istiyor. Böylelikle hükümleri devam edecek.

ölümlü trafik kazası

Eskisine göre azalmıştır. Ki eskinin araç sayısını düşündüğümüzde oran olarak baya düşmüştür. 2010 öncesine kadar tüm bayramlarda tvlerin fix haberiydi trafik kazaları. Dehşet bir rakam çıkardı ortaya.