bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  eşek kulaklı kral midas diye anılan frigya kralıdır. mitolojide hikayesi şu şekildedir;
  kral midas, iki tanrı pan ve apollonun müzik yarışmasında hakemlik yapar ve yarışma sonunda panı seçer. buna kızan apollon midasa bir ceza verir ve kulaklarını eşek kulağı yapar. bu şekilde saraya gidemeyen midas, saçları uzayana kadar bekler ve en sonunda bir berbere gider saçlarını kulaklarını kapattıracak şekilde ayarlar. berbere hediyeler, paralar ile sırrını saklaması için ayarlar fakat berber bir gün bir çukura 'midasın kulakları, eşek kulakları' diye fısıldar, bu fısıltı yayıldıkça yayılır ve tüm halk öğrenir. kral midas bu olaydan sonra intihar eder.
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  Burada allahtan eşeğin organı olarak sadece "kulak" seçilmiştir.
  3 ... goksunv
 3. 3.
  hikayeye göre berberin bağırdığı çukurda gün geçtikçe otlar, sarmaşıklar biter ve her rüzgar estiğinde otlar ''midasın kulakları eşşek kulakları'' diye fısıldar ve bu tüm şehre yayılır.
  ... goxel
 4. 4.
  marsyas adında bir satyrin apollon'a kafa tutmasıyla başlayan enstrüman müsabakasının hakemlerinden biriydi kral midas. müsabaka sonunda apollon, lyra ile kazanmasına rağmen, midas, yine de flütün lyra'den daha üstün olduğunu savununca kulakları eşek kulaklarına dönüştürüldü, apollon tarafından. kulaklarını devamlı saklayan midas, bir berberin onları görmesi sonucu onu ölümle tehdit etmesine eder ama berber bu sırrı daha fazla saklayamaz ve toprağa fısıldar. az ilerdeki kamışlar da rüzgar her estiğinde bu sırrı her tarafa yayar..
  ... amanbenburadakalmisim
 5. 5.
  phrygia kıralıydı. pek akıllı olduğu söylenemez..akılsızlığının cezasını sadece kendisi çekmiştir.
  ... annabell lee
 6. 6.
  büyük ses ve ışık teçhizatı firmalarından. konserlerde sık rastlanır.
  1 ... thor
 7. 7.
  abd ve kanada'da faaliyet gösteren oto tamir ve bakım şirketi. gayet hesaplı ve kaliteli servis sunuyorlar.

  http://www.midas.com/
  ... yozishanko
 8. 8.
  --spoiler--
  Yapılan bilimsel çalışmalarda, Midas'ın ana karnında bir hastalığa yakalandığı ve kulak kanalları asimetrik olarak doğduğu anlaşılmıştır. Asimetrik kulak yapısı nadir görülen bir hastalık şeklidir. Önden veya arkadan bakıldığı zaman bir kulağın diğerinden çok daha yukarıda veya aşağıda olduğu görülür. Çirkin bir görünüm oluşturan bu hastalık Midas'ın kafatasında belirgin izler de bırakmıştır. Halkından utanan Midas'ın sürekli olarak başına geçirdiği bir serpuşla gezdiği, kulaklarını hiçbir zaman göremeyen halkının ise, krallarının kulakları hakkında yorum yaparak, göremedikleri kulakları eşek kulağına benzeterek kralları hakkında dedikodu yaptıkları düşüncesi kuvvet kazanmıştır.
  --spoiler--

  --spoiler--
  Frigya uygarlığı denildi mi akla ilk gelen Kral Midas olur. O zamandan günümüze Kral Midas ile ilgili iki efsane ulaşmıştır. Bunlardan ilki şöyledir:

  Midas Frigya Kralıydı. Pek öyle akıllı biri değildi; ama akılsızlığının cezasını sadece kendisi çekmiştir.
  Birgün Midasın adamları sarayın yakınlarındaki gül bahçelerinde yaşlı Silenosu buldular. Dionisosu ararken yolunu kaybetmisti Silenos. Her zamanki gibi zil zurna sarhoştu yine. Ağaçların arasında sızıp kalmıştı. Midasın adamları, tepeden tırnağa güllerle süslediler onu, sonrada krala götürdüler. Midas, güler yüzle karşıladı Silenosu, tam on gün on gece ağırladı. Yedikçe yedi Silenos, içtikçe içti. Sarhoş oldu, şarkılar söyledi, sızdı, ayıldı... Onuncu günün sonunda da Frigya kralı elinden tutup tıpış tıpış Dionisosun yanına götürdü onu.

  Dionisos, Silenoa yeniden kavuştuğuna öyle sevindi öyle sevindi ki, Midas, dile benden ne dilersen. dedi. Kral, hiç düşünmeden, Aman Dionisos diye cevap verdi, Her dokunduğum altın olsun; başka birşey dilemem. Tanrı bu dileğini yerine getirdi onun; ama akşam olunca yemekte başına neler geleceğini düşündükçe kıs kıs güldü. Zavallı Midascık... Karnı acıkıp da sofraya oturunca ne kötü bir dilekte bulunmuş olduğunu anladı. Ağzına her götürdügü şey altına dönüveriyordu. Ekmeği mi tuttu, al sana altın bir ekmek... Elmaya mı dokundu, işte sapsarı, kaskatı bir elma...

  Hemen Dionisosa koştu Midas. Yalvardı yakardı. Ne olursun bu büyüyü boz diye göz yaşı döktü. Dionisos, Git de Paktolos ırmağında yıkan. O zaman büyü bozulur diye cevap verdi. Frig kralı, Paktolos ırmağına koştu hemen, bir güzel yıkandı. Ondan sonra da sarayına dönüp tıkabasa yedi içti.
  Şimdi onun yıkandığı ırmağa bakanlar, altın kum tanecikleri görürler sularda.

  Bir ikinci öyküsü daha vardır Midasın. O da Apollonla ilgilidir. Yüce tanrı, Frigya kralının kulaklarını eşek kulaklarına çevirmişti. Bir suç işlediği için değil de aptallığı yüzünden bu cezayı görmüştür Midas:
  Apollon ile Pan arasında yapılacak bir çalgı çalma yarışmasında Midas, yargıçlardan biri olarak seçilmişti. Kır tanrısı, kavalıyla hoş sesler çıkarıyordu; ama Apollonun gümüşten lirası her çalgıdan üstündü. Bir çalmaya başlamasın Apollon; Musalar bile durup kendini dinlerdi.
  Yargıçlardan ikincisi dağ tanrısı Tmolos, yengi çelengini Apollona verdi. Ama yüce musikiden ne anlasın Midas, tuttu oynak havalar çalan Panı kazandırdı. Apollon da kızıp onun kulaklarını eşek kulakları yapıverdi.
  Midas bir süre, tanrının armağanlarını koca bir külah içinde sakladı. Sakladı ama onun saçlarını kesen berber sonunda kulaklarını gördü. Kulakları gördüğünü kimseye söylemeyeceğine yemin etti. Berber bu, konuşmadan durur mu, gitti bir çukur kazdı sazların arasında, usulca Kral Midasın kulakları eşek kulakları diye fısıldadı.
  Aradan zaman geçti. Çukurun çevresinde büyüyen sazlar yel estikçe, Kral Midasın kulakları eşek kulakları diye bağırmaya başladılar. Böylece herkes gerçeği öğrendi.
  --spoiler--

  ayrıca iyi bir nick örnegi olabilir. çok da sempatik bir isim. hatta midoş olarak daha sevimli hale getirilebilir.
  4 ... tatlı su levregi
 9. 9.
  eskişehir'de haftalık olarak çıkan ve beleş dağıtılan gazete.
  ... nikim yok benim
 10. 10.
  frigya'nın zenginliğle meşhur efsanevi kralı. dionysos yaptığı bir iyilik karşılığında midas'a hediyesini kendisi seçmesini söyler. o da bir dokunuşta her şeyi altına dönüştürmeyi ister. isteği yerine gelir ama dokunduğu yiycekler ve canlılar da altına dönüşmeye başlayınca midas dionysos'dan bu gücünü geri almasını ister. patokles nehrinde yıkanan midas eski haline döner. o zamandan beri nehrin zeminindeki kumların altın rengi aldığına inanılır. ayrıca günümüzde kullanılan tuttuğun altın olsun cümlesinin bu mitten doğduğu sanılmaktadır. başka bir söylenceye göre de midas müzik yarışmasında apollon'a oy vermediği için apollon onu cezalandırır ve kulaklarını eşşek kulaklarına dönüştürür.
  3 -1 ... samedey