1. 1.
  eşek kulaklı kral midas diye anılan frigya kralıdır. mitolojide hikayesi şu şekildedir;
  kral midas, iki tanrı pan ve apollonun müzik yarışmasında hakemlik yapar ve yarışma sonunda panı seçer. buna kızan apollon midasa bir ceza verir ve kulaklarını eşek kulağı yapar. bu şekilde saraya gidemeyen midas, saçları uzayana kadar bekler ve en sonunda bir berbere gider saçlarını kulaklarını kapattıracak şekilde ayarlar. berbere hediyeler, paralar ile sırrını saklaması için ayarlar fakat berber bir gün bir çukura 'midasın kulakları, eşek kulakları' diye fısıldar, bu fısıltı yayıldıkça yayılır ve tüm halk öğrenir. kral midas bu olaydan sonra intihar eder.
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  Burada allahtan eşeğin organı olarak sadece "kulak" seçilmiştir.
  3 ... goksunv
 3. 3.
  hikayeye göre berberin bağırdığı çukurda gün geçtikçe otlar, sarmaşıklar biter ve her rüzgar estiğinde otlar ''midasın kulakları eşşek kulakları'' diye fısıldar ve bu tüm şehre yayılır.
  ... goxel
 4. 4.
  marsyas adında bir satyrin apollon'a kafa tutmasıyla başlayan enstrüman müsabakasının hakemlerinden biriydi kral midas. müsabaka sonunda apollon, lyra ile kazanmasına rağmen, midas, yine de flütün lyra'den daha üstün olduğunu savununca kulakları eşek kulaklarına dönüştürüldü, apollon tarafından. kulaklarını devamlı saklayan midas, bir berberin onları görmesi sonucu onu ölümle tehdit etmesine eder ama berber bu sırrı daha fazla saklayamaz ve toprağa fısıldar. az ilerdeki kamışlar da rüzgar her estiğinde bu sırrı her tarafa yayar..
  ... amanbenburadakalmisim
 5. 5.
  phrygia kıralıydı. pek akıllı olduğu söylenemez..akılsızlığının cezasını sadece kendisi çekmiştir.
  ... annabell lee
 6. 6.
  büyük ses ve ışık teçhizatı firmalarından. konserlerde sık rastlanır.
  1 ... thor
 7. 7.
  abd ve kanada'da faaliyet gösteren oto tamir ve bakım şirketi. gayet hesaplı ve kaliteli servis sunuyorlar.

  http://www.midas.com/
  ... yozishanko
 8. 8.
  eskişehir'de haftalık olarak çıkan ve beleş dağıtılan gazete.
  ... nikim yok benim
 9. 9.
  frigya'nın zenginliğle meşhur efsanevi kralı. dionysos yaptığı bir iyilik karşılığında midas'a hediyesini kendisi seçmesini söyler. o da bir dokunuşta her şeyi altına dönüştürmeyi ister. isteği yerine gelir ama dokunduğu yiycekler ve canlılar da altına dönüşmeye başlayınca midas dionysos'dan bu gücünü geri almasını ister. patokles nehrinde yıkanan midas eski haline döner. o zamandan beri nehrin zeminindeki kumların altın rengi aldığına inanılır. ayrıca günümüzde kullanılan tuttuğun altın olsun cümlesinin bu mitten doğduğu sanılmaktadır. başka bir söylenceye göre de midas müzik yarışmasında apollon'a oy vermediği için apollon onu cezalandırır ve kulaklarını eşşek kulaklarına dönüştürür.
  3 -1 ... samedey
 10. 10.
  prof. dr. yılmaz büyükerşen'in carrefour'a vermedigi ve hala atıl durumda otobüs garajı olarak kullanılan araziye büyükşehir belediyesi olarak kurmayı düşündügü alışveriş merkezine verecegi söylenilen ad.
  ... balabulanmisparmak