bugün

23.dönem yalova milletvekili.

(bkz: cumhuriyet halk partisi)
başbakan'ın bi çocuk neden dershaneye gider diye başladığı, ve üniversite sınavını kaldırıcem ülen diye devam ettiği konuşmasına şöyle yanıt vermiş, CHP milletvekilidir:

"eğitim sistemi çöktüğü için mi dershanecilik başlamıştır, yoksa dershanecilik başladığı için mi eğitim sistemi çökmüştür?"

"başbakan bence popülizm yapmaktadır, sınav zamanı bu tür açıklamalar yapmanın başka bir anlamı yoktur. 6 yıldır iktidardaydınız bunu gündeme getirmek için bugünü mü beklediniz?" demiştir.
böyle güzel anlatan biri yoktur akp'nin yediği bokları efenim. öyle güzel konuşmuştur ki mecliste söz aldığında dayanamadım konuşmanın sonunda ayağa kalktım alkışladım sonra tek başıma olduğumu anlayıp napıyorum lan ben diyip yerime oturdum..

(bkz: http://www.facebook.com/v...04866546197688&ref=mf)
yakın zamanda bütün akp'lilerin hıncına uğrayacak olan babayiğittir. meclis kürsüsünde söyledikleri bütün herkesin o yolsuzlukla yaşayan suratlara söylemek, haykırmak istedikleridir.

verdiği ayarı, gidip kuyumculara bozdurabilir şimdi bütün akp ve onun yandaşları.

yürüyedur...
bugunku verdiği ayardan sonra hükümet yandası medyanın nasıl bok atacagını merak ettiğim milletvekili,ama örnek olsun diye ben birkac sey yazacagım.

(bkz: kaymakamı ile ünlü yalova da dogmak)

(bkz: y ile baslayan bir ilde dogmak)

(bkz: dersim isyanıyla meşhur tunceli de doğmak)
oldukça hard bir şekilde, korkmadan ayar vermiştir. acısı zor geçer. ama dediği şeylerin 1'i bile yalan değil. tebrikler. daha önce de nerelerdeymiş.
bugün facebook'ta neredeyse bütün arkadaş grubum tarafından paylaşılmış videonun baş aktörü. 11 dakikalık video sıkar diyerek izlemeye başlayınca, bugüne kadar içimizde biriken herşeyi, 11 dakikaya sığdırabilen milletin gerçek bir vekinini gördüm karşımda. son sözlerinde olduğu gibi yandaş medyanın üzerine geleceğini bilen, korkusuz vekilim, sen çok yaşa.
asıl mesleği fizik öğretmenliğidir.
bugün meclis kürsüsünde akp'nin 7 yıllık iktidar macarasını 11 dk gibi kısa bir sürede güzelce özetlemiştir. çoğu kişinin içinden geçenleri rte'nın yüzüne karşı söylemesi çok güzeldi.
mecliste yaptığı konuşmanın özeti, konuşmadaki tek cümlede gizlidir:

"amerika'dan korktuğunuz kadar allah'tan korksaydınız bu memleketi bu hale getirmezdiniz."

ağzına, yüreğine, diline, beynine sağlık.
akp'yi ayar manyağı yapan, bütün bilinenleri 12 dakikada özetleyerek akp milletvekillerini ve yandaşlarını deliye döndüren chp yalova milletvekili...
ülkenin yarısından fazlasının hislerine tercüman olmuş kişidir.
ancak;

--spoiler--

chp'ye de sataşacağım size ne dedikten sonra yaptığı ironi ve iğnelemesi başta söylediklerinin güzelliğini bir nebze azaltmıştır
asıl önemli olan yer ise deniz baykal'ın el hareketidir. chp'ye sataşacağım dedikten sonraki baykal'ın napıyosun olm iyi gidiyosun sakın öyle birşey yapma şeklindeki el hareketi gözlerden kaçmamıştır.

--spoiler--
daha önce defalarca söylediği şeyleri, tayyip efendi hazır meclisteyken yüzüne karşı da haykırma şansı yakalamıştır.

söylediği şeylerin hepsini "somut" şekilde dile getirmiş, buna karşılık akp sıralarındaki "el indirme-kaldırma makineleri" ancak "homur homur homur" sesleri çıkarabilmiştir.

ha gelelim mevzunun özüne, buraya bu adam hakkında ileri geri konuşacak yavrucanlaradır lafım, eğer söylediği cümleleri ve kelimeleri geçtim, tek harfini dahi yalanlayamayacak adamlar bir zahmet parmaklarını yorup da angut angut yazılar yazmasınlar.

ha varsa söylediklerini yalanlayacak eleman, elini öper "haklısın ağbi" derim.
akpli vekiller kemalistler kadar küfürbaz olmadıklarından ancak homurdanmışlardır.

şimdi bu adam çaresiz kemalistlerin yeni kılıçdaroğlusu olarak günlerce gözümüzün içine sokulacak yazın bir kenara. yeni bir yüz ve tahrip olmuşluğu yok. deniz baykal'ın keyfi yerindeydi dikkat ettim o konuşurken. yeni bir piyon buldu gülmesin de napsın.

söylediklerini kemalist kız arkadaşlarımın baskılarına dayanamayarak izledim. beklediğim gibiydi. 12 yaşındaki bir çocuğun zihinsel neden sonuç ilkeriyle uyuşan şeylerdi. ve 80 yıldır kemalistlerin söyledikleri kabak tadı veren şeylerdi. ülke bölündü, yabancılara satıldı gibi bağnaz düşünceler.

heyecana gerek yok.

chpli ise bir insan ve kemalistse insan heyecanlanmıyor biliyor çünkü neler diyeceğini. olay tamamen yeni bir yüz olması. gerisi fasa ve fiso.
takım tutar gibi akpyi destekleyenlerin söylediklerinden bişey anlamayacağı(!) milletvekili.

ne demiş mevlana: ne kadar söylersen söyle söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.
"amerika'dan korktuğunuz kadar allah'tan korksaydınız, bu memleketi bu hale getirmezdiniz" gibi kral bir ayarla akıllarda kalacak milletvekili.
10 dakika boyunca o konuştu ben rahatladım, tayyip'in bozarmış suratını gösterdiler ben keyiflendim. hele ki konuşmanın sonuna doğru kendi partime de sataşacağım dediği vakit epey heyecanlandım, tam alnından öpmek için ayaklandım ki çok geçmeden söz konusu sataşmanın baykal'ı yıkama yağlama çalışmalarından ibaret olduğu anlaşıldı ne yazık ki.
akıllarda kalan diğer bir detay ise;

-spoiler-

ince'nin kendi partime de sataşacağım dediği vakit, baykal'ın panik içinde el kol yapıp "hele bir ağzını aç, bitiririm oğlum seni" tarzındaki bakışları.

-spoiler-
(bkz: amerika dan korktuğu kadar allah tan korkmayan akp)
lise öğrencisiyken otostop çekip arabasına bindiğim insan. tabii o zamanlar öğretmen ve dershaneciydi. şimdi milletvekili ama hala babacan.
"11 dakikada 7 seneyi özetlemek" gibi bir rekorla guinness rekorlar kitabı'na girmeyi hak etmiştir.

bir ara sadece ve sadece "homur homur homur" sesi çıkaranlara kabuklu yemiş atacak zannettim ama ayarı yeterli buldu kanımca.
--spoiler--
Ben son olarak sizlere şunu söyleyeyim: Siz biraz sonra "Bu kürsüdekinin boynunu vurun, tez susturun, telefonlarını dinleyin, peşine polis takın." diyeceksiniz. Siz de "Padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa!" diyeceksiniz.

--spoiler--

(bkz: ince ince doğramak) *
yazar olsa, mecliste söylediği onca sözü sözlükte yazsa, altına seri halde artı oy verilecek, özlenen milletvekili örneği.

(bkz: işte budur üstat)
ayar nedir nasıl verilir, cümle aleme göstermiş milletvekili.
Mecliste yaptığı konuşmada akplilere verdiği ayarlarla akplilerin saçmalama dozunu 10x yapan yalova milletvekili.akp'liler hala yeni yüz, kılıçdaroğlu özentisi falan diyor ama bir taneside çıkıpta söylediklerinde şunlar şunlar yanlıştır şu yüzden diyemiyor.
meclis görüşmelerinde dile getirdiği eleştirilerin çoğunda haklılık payı olsada eleştiri aralarına eklediği popülist söylemler ile konuşmasının kalitesini düşürmüş milletvekilidir.

bir hükumeti allah'dan daha çok abd'den korkmak ile suçlamak akla mantığa uygun değildir. 50 yıldır verilen tavizler ve bağımlı hale getirilen bir ülkenin gemileri yakarak dış dengeleri gözardı ederek hareket halinde bulunması bu ülkeyi yok etmek için yeter ve artar. bir hükumetin abd'den korkması kendi çıkarı ve selameti için değildir. ortada söz konusu olan devletin bekası ve geleceğidir. en az 10 yıllık bir devlet politikası oluşturmadan bu boyunduruklardan kurtulmayı düşlemek hayal ötesidir. akp, bu boyunduruktan ve bağımlılıktan ülkeyi kurtarmak için mücadele ediyor mu? bunu bize tarih gösterecektir. fakat ucuz söylemler "allah'dan bile bu kadar korkmuyorsunuz" ifadesi karşıt söylemleride beraberinde getirir. bunun en güzel örneğini rahmetli bülent ecevit yaşamıştı. kıbrıs barış harekatında ve sonrasında abd'nin aldığı haşhaş üretim sınırlaması yasalarına ve tenkitlerine uymaması sonucunda 7 yıl süren bir ambargoya ve 1980 yılında darbeye şahit olmak zorunda kalmıştır.

bugün bir devlet görevlisi abd'den kendi hayati kaygısı yüzünden mi korkmaktadır? yoksa ülkesinin düşebileceği ve maruz kalacağı zulümler yüzünden mi? bu soruyu sn. muharrem ince' sormak isterdim doğrusu.
son yılların en büyük ayarını vermiştir. fakat baykal'a da ayar vermesini bekledim ama bizim ülkemizde olmaz o. partiden ihraç sebebi olurdu heralde.
nasıl ayar veriliri uygulamalı olarak anlatarak, son 7 yılın ayarını vermiştir.
meclisteki bütçe görüşmelerinde, keçe yüzlü homurgaç hükümet üyelerinin topunun ibretlik pişkin hallerini gün gibi ortaya koyan bir konuşma yapmış milletvekilidir.

bu arada o kendini bilir,

(bkz: sözlük değil günlük mübarek)
çetin soysal, gürsel tekin ve kemal kılıçdaroğlu ile birlikte chp'nin genç ve heyecan veren yüzü.
mecliste yaptığı konuşma ile iktidarı "ne oluyor" şeklinde şaşırtmış chp yalova milletvekili
--spoiler--

Sayın Genel Başkanım, Aksekili Ali Çavuş haklı, sizin işiniz zor. Otuz beş yıldır siyasettesiniz, bir tane yolsuzluk dosyanız yok, 60 bin dolarlık saatiniz yok, oğlunuzun gemisi yok! Siz, 12 Eylülden sonra Zincirbozan'da hapse girersiniz ama halkı kin ve nefrete sürükleyen şiirler okumazsınız! Çocuklarınıza burs verecek tanıdık iş adamı arkadaşlarınız da yok! Vallahi işiniz zor sizin Genel Başkanım!

--spoiler--

buraya kadar her şey güzel.

konuşmasının sonlarında, bu cümlelerle yalanmadık yerini bırakmadığı sayın(!) genel başkanı, ''28 Şubat, bin yıl sürecektir'' diyen zihniyetin getirdiği katsayı engeli'nin en ateşli savunucusu, bayraktarı değil mi?
halbuki bizzat kendi kaleminden çıkan özgeçmişine göz atalım: '' (...) yalova endüstri meslek lisesi torna-tesviye bölümü'ne girdi. (...)''.
bundan çok değil, yalnızca ''1999-günümüz'' süre diliminde öss'ye girmiş olsaydı, fizik öğretmenliği bölümünden mezun olabilecek miydi? bırakın mezun olmayı, türkiye çapında derece yapmış olsa bile fizik öğretmenliği bölümüne yerleşebilecek miydi?
oysa şimdi kendisi katsayı adaletsizliğinin, safsatasının önündeki en büyük engel olan partinin üyesi, milletvekili değil mi?
ortağı olduğu dersaneye devam eden meslek lisesi öğrencileri ve mezunlarına nasıl anlatıyor acaba bu durumu? bir taraftan onların küçücük umutlarını paraya çevirip, yüzlerine gülerken diğer taraftan sahip olduğu siyasi görüşünün apayrı istikamette olması riyakarlıktan başka nedir? insanları kandırmak, insanları aptal yerine koymak değil midir?
ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. tribünlere oynamakla olmuyor. saman alevi misali birkaç gün ayarmatör deyü zikrediliyor, sonra unutulup gidiyor sizin gibi nice insanlar.

(bkz: iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına)

edit: Orhan akat, kaan şükrü acar, aykut yılmaz ve ahmet uçar gülümseyin çekiyorum. arama motoru sazanları sizi.

o değil de yalova'dan geliyorum abazayım ve bittabi sus ve yalova'ya devam et.
güzel ayar vermiş. sonunda deniz baykal'ı karıştırmasa daha güzel olurmuş. olsun ama yine de, akp iktidarının 7 yılda yaptıklarını 10 dakikada öyle güzel özetledi ki helal olsun.
muharrem ince konuşmasını yaparken bir ara başbakan bülent arınç'a dönerek bi'şeyler söylüyor. umarım 1-2 hafta içinde muharrem ince ergenekondan yargılanmaz.
baykalın on yılda yapamadığını on dakika da yapmış, dediklerimin aksini ispat ederseniz özür dileyeceğim diyerek söylediklerinin arkasında durmuştur. akplilere de sadece homurdanmak kalmıştır.
tbmm yeni yerine taşınalı beri böyle ayar görmedi. ağzına diline sağlık.. nutku tarihteki unutulmaz ayarlar listesine girmiştir.
meclis kürsüsünde ayar üstüne ayar veren milletvekili. 550 tanesinin içinde 1 tane olsa bile böyle bir milletvekili görmek gurur verici.
son dakikaya sıkıştırdığı methiye konuşmada abes dursa da, bu kısım haricinde gerek homurtulardan etkilenmeyip ayara devam etmesi, gerek bir anlık iniltiye dönüşen isyanın gelişine yapıştırdığı "sen git devlet hastanesinin röntgen cihazını boz, senin hastanene gelsinler" şeklindeki volesiyle "muhalefet nasıl yapılmalıdır" sorusuna güzel bir cevap veren 22. ve 23. dönem CHP yalova milletvekili.
"baba malını babalar gibi sattınız"
daha ne denebilir ki?
(bkz: ince ince muharremce)
(bkz: berlusconi sendromu)
chp de yer alan, nadir adam gibi adam milletvekillerinden biri.
akp dilinde konuşmayı öğrenmiş bir milletvekili.

ama bu hali bile tüm akp milletvekillerinden daha kaliteli durmaktadır.

evet toplamından bahsettim, tek tek bakarsak bir kaliteden bahsetmek zaten imkansız.

geneli bütünden ayırarak söylüyorum ki, maalesef kaliteden yoksundur kendileri ve destekçileri.

not: beyaz türküm.
7 yıllık tarihinde akp nin yediği en sağlam ayarı vermiş milletvekili. elinize ağzınıza sağlık sayın muharrem ince..

--ayar--

abd den korktuğunuz kadar allah tan korksaydınız, bu memleketi bu hale getirmezdiniz.

--ayar--
7 yılın vermiş olduğu hazımsızlığı 12 dakikada kusarak rahatlamış chp yalova milletvekili.

tbmm'deki konuşmasını facebook'ta "aslanım benim" başlığıyla yayınlayanlar da muharrem ince'nin yaşamış olduğu rahatlığı tatmasa da bir nebze karınlarındaki şişliği 2011 genel seçimlerine kadar gidermişlerdir.

gelelim konuşmasına; chp yalova milletvekili muharrem ince, konuşmasına iyi hazırlanmış ancak planlama da bir yanlışlık vardı. konuşmasının başında padişahım çok yaşa demese de, zamanında türk lirasından şimdilerde istismarını yaptıkları atatürk'ün resimini kaldırıp kendi resmini koyduran, atatürk'ün silah arkadaşı olduğu kadar rakibi de olan ismet inönü'ye çok yaşa demiştir. aslında padişahtır ismet inönü. yeni tahta çıkan padişahların hutbe okutup adına para bastırdıklarını tarih ders kitaplarında okuduk, okuyoruz. sayın milletvekilimiz gazetelerin 3.sayfa haberlerinden birer derleme yaparak, 7 yıl içinde ölen, sakat kalmış, tecavüze uğramış, kansere yakalanmış, götünde basur çıkmış, midesi ağrımış, dişi ağrımış, ayak baş parmak tırnağı etine batmışların hepsini son 7 yıla dayandırarak, 2002 yılına kadar kimsenin bu hastalıklara yakalanmadığını vurgusunu yapmıştır.

bir chp geleneği olan ajitasyonu kullanma sanatını çok iyi yapabildiğini gördüğümüz sayın milletvekili; dalında bir yaprak görmedim usta misali çiftçiyi, memuru, emekliyi, doktoru, eczacıyı, biçkiciyi, işçiyi, dişçiyi kullanarak şovuna renk katmıştır. akp iktidarı dönemine kadar çiftçi altında mercedesle gezerken, memur residencelarda kalır, işçi tatil köylerinden çıkmazdı. emekli de ibiza adalarından aldığı villada emekliliğin tadını çıkarırdı.

özelleştirmenin adını babalar gibi sattınız diye değiştiren çok değerli(!) milletvekilimiz, her zaman çağdaşlıktan yana olan partisinin, çağdışı devirlerde kalan; fabrikatör devlet anlayışından bir türlü kurtulamamıştır. gericiler diyeceğim telif hakkı isteyeceksiniz. devlet özelleştirme yaptıysa kendi cebine atmadıya parayı. yine devletin kasasına, hazinesine, bankasına, yatırımcısına, ihracatçısına gitti bu para. değerinin altında sattınız dese yanında olacam olmasına da, tamamen kapalı devre muhalefet yapan bir milletvekilinin yanında olmak da işime gelmiyor açıkcası.

girişimci bakan çocuklarından bahseden sayın ince, milletvekili sıfatını kullanarak acaba kaç ihaleye adını koyup, kimleri hangi işlere soktu, hangi bağlantılara aracı olmuştur.

bu kadar konuşmayı birazda yalakalıkla soslandırıp genel başkanım çok yaşa diye bağıran sayın milletvekili artık tüm türkiye tarafından artık tanınmış, yetenek sizsiniz türkiye yarışmasından dereceye kalmıştır. artık parti içinde hangi görevlere yükseltilir, sonra ne zaman ayağı kaydırılır bilinmez. türkiye yeni şovmenini bulmuştur. kemal kılıçdaroğlu'la potaya girer, sonucu fotofiniş belirler.
http://www.vidivodo.com/3...-miletvekli-muharrem-ince
medyanın seçtiği yeni oyuncak, bi ara kılıçdaroğlu vardı şimdi de sıra bunda. ama hepsinin tek özelliği var baykal a sorgusuz sualsiz itaat etmeleri.
bütçe görüşmelerinde yaptığı alehte konuşmasında bizlere uluyan akp lilerin olduğunu da gösteren milletvekili. her zaman düşündüğümü mecliste söylemesi çok güzeldi. iktidardan inince yüce divana meclisin önünden otobüsler kalkıp gidecek. toplama kampına gider gibi. bu yakışır zaten o topluluğa.
1 mart tezkeresi için chp'nin yaptığı konuşmadan sonra izlediğim en etkili konuşmaydı. evet konular bilindik şeyler, ama bilindik olmasına rağmen halkın ses çıkarmadığı şeyler.

1 mart tezkeresi demişken ne günlerdi ama . rte abd askeri ülkeye girsin diye, türk askeri ırak'ta savaşsın diye ne uğraşmıştı. gidip abd'de bunun için alacağımız paranın pazarlığını bile yapmıştı ( yalansa söyleyin )ama meclisten onay alamamıştı. 94 akp millet vekili red oyu vermişti. red oyu verenlerin çoğu artık milletvekili değil ama eminim huzurludurlar. işte bu arada muharrem ince'nin dediği gerçek ortaya çıkıyor. (bkz: amerika dan korktuğu kadar allah tan korkmayan akp)

(bkz: 1 mart tezkeresi)
çok yerinde tespitler yapabilen, herkesin görüp duyup nedense anlatamadığı derdini bütün vekil ve başanlara söyleyen, parti başkanı olsa oylarını bu tarz konuşmasıyla ikiye katlayabilecek başarılı bir vekildir.
tam da "ben bu partinin yeni lideri olacağım" diye mesajlar verecekken deniz baykal dan gelen "sakın!" el hareketinden sonra "hayatım boyunca bu partinin 2. adamı dahi olamamaya razıyım" tarzı yalakalıkla, ilk 11 dakikada yaptıgı muhteşem konuşmayı, özetlemeyi, ayarı kişisel artı ya çevirememiş milletvekili. böylelerini mecliste görmek güzel.
mecliste ne meclisti ama, aynısını ilkokulda biz hocalarımıza yapsak, dinlemiyoruz diye 1 verirdi karnemize. bi susun amına koyim de bi dinleyin, bi dinlemesi bilin.
bilinen en fakir milletvekilidir sanırım.* son yaptığı konuşmasıyla gündem oldu, iyi hoş söyledi de deniz baykal yalapşaplığı olmadı. hayır 35 yılda antalya'nın yarısına sahip olan bi adamdan bahsediyoruz. neyse konudan uzaklaşmayalım, yeni çığırtkanımız diyebilir miyiz? chp konuşmaktan bıkmadı. hayır bugün seçim olsa yine akp alıcak, neden ? adamlar konuşmuyor, yapıyor arkadaş. sessiz sedasız , iyi ve ya kötü tabiri caizse kafalarına göre al-sat falan filan yapıyorlar yani. bağrındıkları kadar iş güç yapsalar, çalışsalar hiç böyle olmaz, biliyorum.
yalovanın yüz akı eski bir eğitimcidir.deniz baykal'a yağcılık yapmasa daha da güzel bir adam olacak aslında.Gerçi deniz baykal akıllı adam yakında muharrem hocayı da harcar.