1. 1.
  Eski Yunan'da ışık tanrısı olup, şiir, müzik, dans, aydınlık , durgunluk ve ölçülü gücü simgeler. Sembolü ok ve gümüş yay ile lirdir. Eski Roma'daki karşılığı Pholbus'dur.
  1 ... martyns
 2. 2.
  en karizma tanrıdır. delikanlıdır.dionysos'a gıcık olduğunu düşünmüşümdür hep.
  1 ... spec
 3. 3.
  boylu poslu, çook yakışıklı, menevişli siyah saçları olan bir olympos tanrısı.çok canlar yakmış ama kendisi bir nymphaolan daphne'ye ( bildiğiniz defne) aşık olmuştur. bu aşkta ona eros'un intikamıydı. çünkü kendisi ok atma talimi yapan eros'la dalga geçmişti. aşık olduğu bu nympha kendisine yüz vermeyip kaçarken apollon'un eline düşmemek için babasından kendisini başka bir varlığa dönüştürmesini istedi. biz de bu mitle defne ağacına sahip olduk. ki defne ağacı bu sebeple apollon'a adanmıştır.
  3 ... kassandra
 4. 4.
  sanatın ve sanatçının destekçisi.zeus'un ara sıra korkulu rüyası.
  ... isheyaramas
 5. 5.
  Eski Yunan mitolojisinde güzel lyra* çalmasıyla tanınan, insanlara lyra çalarak sıkıntılarını gideren ve onlara neşe veren, hem müziğin hem de hekimliğin tanrısı.
  ... amanbenburadakalmisim
 6. 6.
  tam adı, phoibos apollon dur. okçu tanrı olarak da bilinir. aynı zamanda güneş tanrısıdır. truva savaşında hektor un en büyük koruyucusudur. hektor u en zor anlarında yalnız bırakmadığı gibi insanlarınu koruması için savaşta sürekli ona güç ve çeviklik verir. ilyada destanınınnın başında akha ordusunun üzerine attığı oklarla yarattığı veba ile hatırlanır.bunun nedeni ise agamemnonun yağmaladığı gemilerden aldığı bir rahibin kızıdır. al yanaklı briseis tir. akhilleus un sevdiceği.
  1 ... micro cuts
 7. 7.
  (bkz: beni tanıdılar sen kaç)
  3 -1 ... phoibos apollon
 8. 8.
  (bkz: lir)
  ... rockonbaby
 9. 9.
  kendisinle ilgili bitirme tezi yaptığım, zeus ile leto'nun oğlu, artemis'in kardeşi olan yunan tanrısıdır. Okçu tanrıdır, gümüş yay ve okları vardır. Kehanet tanrısıdır, en önemli kehanet merkezleri delphi, didyma ve klaros'tadır. Işık tanrısıdır, güneş tanrısı değildir; güneş ışığını değil, tanrısal ışığı simgeler. güneş tanrısı heliostur. müzik tanrısıdır. hermes'ten aldığı lyra'sı ile tasvir edilir. ayrıca kythara (lyra'dan daha gelişmiş bir müzik aleti) ile de tasvir edilir. hem hastalık veren hem de iyiliştiren tanrıdır. kökeni büyük olasılıkla güneybatı anadolu'dur (lykia). apollon kültü buradan delos'a geçmiş oradan da yunanistan'a yayılmıştır. hemen hemen tüm yunan tanrıları gibi apollon da biseksüeldir. hemen her zaman genç, yakışıklı ve çıplak olarak tasvir edilir.
  1 ... cleidophoros
 10. 10.
  aklın ve gerçeğin, adaletin ve hekimliğin tanrısı sayılan apollon, en büyük yunan tanrılarından biriydi.
  1 ... jin jiyane