1. 1.
  1929 yılında Çanakkale'de doğdu. Çeşitli gazetelerde sinema yazarlığı yaptı.
  Senaryolar yazdı (1950). Aşık Veysel'in Hayatı - Karanlık Dünyaadlı filmiyle
  yönetmenliğe başladı. (1952)
  Önemli filmleri:
  Dokuz Dağın Efesi(1958),
  Gecelerin Ötesi(1961),
  Yılanların Öcü(1962),
  Acı Hayat(1963),
  Susuz Yaz(1963),
  Sevmek Zamanı(1966),
  Kuyu (1968),
  Sensiz Yaşayamam(1977),
  Prevezden Önce(1981-TV).
  ... rsbrnch
 2. 2.
  asıl adı ismail metin karamanbey olan yönetmen.
  -1 ... tabuttamenemenyapanimam
 3. 3.
  susuz yaz iLe beyneLmiLeL bir yarışmada birincilik ödülü aLan iLk yönetmendir..
  ... tucimania
 4. 4.
  türk sinemasının çılgın tanrıkralı.3 yıl öncesine kadar msgsü sinema-tv bölümünde hocalık yapmaktaydı.Şu anda Kültür Üniversitesi eğitim kadrosundadır.Dersleri inanılmaz zevkli geçen sizi dumura uğratması an meselesi kişilik.Şöyle ki aşk için ölmeli aşk o zaman aşk demiştim zamanında sonra gitti sezen onu şarkı yaptı.saygıyla önünde eğiliyoruz efendim.
  ... sezout
 5. 5.
  türk sineması'nın en yaratıcı yönetmenidir. çok ciddi olarak söylenebilir ki hala o kadar deli şeyler deneyen gelmedi. öyle fantastik, öyle değişik açılar, konular, aydınlatma teknikleri seçer ki, sahneleri planları inanılmaz zevkli olur. ne dense boş olacak yönetmendir. filmlerindeki karakterler onun izlerini taşır. ölmeyen aşk'taki ali, acı hayat'taki ayhan ışık'ın karakteri, yılanların öcü'ndeki bayram.. toplumun önlerine getirdiği sorunlardan, bu sorunlar üzerinden toplumdan öc alan kimselerdir.
  1 ... jacklin kulema
 6. 6.
  Zamanı aşan yönetmen;eli öpülesi insan (bkz: Sevmek Zamanı)
  ... manzanilla
 7. 7.
  sinenamın amacını o dönemlerde keşfetmiş ve gücünü farketmiş isimlerden biridir. öyle yapıtları var ki hangisi iyi yerine hangisi kötü acaba diye düşünmeden edemiyor insan. zamanın ötesine ulaşmış döneminin en usta ismi.
  ... ceylan2270
 8. 8.
  başlı başına bir kült olan; the exorcist 'in türk sineması versiyonu olan; şeytan'ın yönetmenidir. hangi konuya ele atacağını kestirmek son derece güç. alan tanımıyor.
  ... angry man
 9. 9.
  orhan gencebay'ın müziklerini yaptığı ve türk sinemasının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen kuyu filminin yönetmeni.
  ... karpuzlu votka
 10. 10.
  türk sinemasını toplumsal gerçeklerle süsleyen ve seyirciyi çarpan bir filmografiye sahip benzersiz yönetmen. Filmleri buram buram anadolu kokar, karakterleri hayata kafa atmak için tozlu ve dikenli yollardan geçer. Türk sinemasında çığır açan, bu toprağın filizlenen tohumlarını beyaz perdeye taşıyan bu altın zekanın ne yazık ki ülkemizdeki yeri sadece bilgi yarışmalarındaki tek bir şıktan ibarettir. sadece kahkaha üzerine kurulmuş boktan filmlerin mamalı yönetmenlerine milyonlar kazandıran bir düzen ve seyirci profili mevcut. bu yüzden bizim sinemamız asla bi cinecitta olamayacaktır. metin erksan gibi kilometre taşları ise her zaman orada duracak Aşık veysel ile aynı cümlede anılacaktır.
  ... brell