1. 1.
  (bkz: beynelmilel yahudi)
  1 -2 ... fth
 2. 2.
  an itibariyle post prodüksiyon aşamasında olan, bütçesi 1300000küsür$ olan sinema filmi. hikaye darbenin hemen sonrası hakkında.

  edit: bu filmin senaryosu, film piyasaya çıkmadan iki ay evvel elime geçti. bütçe çizelgesini de gördüm. eksi oylayan arkadaşla yüzyüze görüşmek istiyorum. bana randevu versin. merakla bekliyorum.
  7 -2 ... zlatan1937
 3. 3.
  yapımcılığının bkm'nin üstlendiği, 29 aralık 2006 tarihinde vizyona girecek olan film. filmin yönetmenliğini sırrı süreyya önder ve muharrem gülmez üstlenmişlerdir. senaryosu ise sırrı süreyya önder'e aittir.. vizontele tuuba'dan sonra, bkm bizi bir kez daha 80lerin başlarına götürüyor. ama bu kez halk askeri yönetime müzik'le ayak uydurmaya çalışıyor.. fragmanından görebildiğimiz kadarıyla, kahtalı mıçı da filmde küçük bir rol almıştır.. filmin başrollerinde, özgü namal, cezmi baskın, meral okay ve bahri beyat yer almaktadırlar.. filmde işlenen bando teması ilk bakışta bize selamsız bandosu'nu anımsatmışsa da, filmi görmeden böyle bir kanıya varmak peşin hükümlülük olur.. biz peşin hükümlü olmadan 29 aralık'ı bekleyelim en iyisi..
  1 ... sciende
 4. 4.
  sırrı süreyya önder'in senaryosunu yazdığı, yönettiği ve oynadığı film. fragmanı izleyenler ya da izleyecekler için; kahtalı mıçı'nın rol aldığı sahnede özgü namal'a,
  -verem mi oldun talihsiz kızım?
  diyen kişi sırrı süreyya önder'dir. ayrıca senaryoyu yazan önder, 80'leri bizzat yaşamış, o dönemlerde 12 yıl hapis yatmıştır.
  1 -1 ... allianoi
 5. 5.
  senaryosu sirri sureyya onder tarafindan yazilan ve muharrem olmez tarafindan yonetilen donem filmi...
  basrollerini ozgu namal, cezmi baskın ve meral okayin paylastigi film 29 aralikta vizyona giriyor...
  12 eylul doneminde adiyaman ve cevresinde yasanan trajikomik olaylari anlatan filmin fragmanina ve filmle ilgili gelişmelere ise http://www.beynelmilel.net/ adresinden ulasilabilir...
  3 ... ismini vermek istemeyen yazar
 6. 6.
  (bkz: international)
  2 -1 ... serbest radikal
 7. 7.
  beynelminel ile karıştırılan fakat anlamca ayrı olan kelimedir
  1 ... ibis
 8. 8.
  filmin gösteriminden sonra yapılan röportaj sırasında bir izleyicinin
  "-iidi, devrimciler falan vardı işte" yorumunu getirdiği film.
  2 -1 ... personanongrata
 9. 9.
  türk sinemasının gelişim eğrisini zıplatma potansiyeline sahip, beklentilerimin çok daha üzerinde çıkmış bir 12 eylül dönemi filmi. o dönemi yaşamamış, yaşadıysa bile ınga ınga sesleri çıkarmakla meşgul olmuş nesil için yeni bir bilgilendirici çalışma. bilgilendirici derken belgesel tadında demek istemem, sıkıcı demek hiç istemem, aman.

  güneydoğuda gecen hikaye, bazen cahilliklerine kızdığınız bazen ise 'vay babam benim', 'aman gardaş can gardaş' dedirterek dostane hissiyatlar uyandıran ve iyi işlenmiş karakterler çerçevesinde, sürükleyici ve esprili bir dilde anlatılıyor.

  film izlensin isterim ben. çünkü izlenmeye gayet değer derim ben. memleketten ilginç manzaralar sunuluyor ve saflıkla hüzün birbirine gerçekten de yakışıyor derim ben.

  --spoiler--
  filme eleştiri getirebileceğim bikaç nokta ise, haydar'ın vurulma sahnesindeki mantıksızlıktı diyebilirim, daha iyi bir bağlantı kurulabilirdi kanımca, ayrıca muhbir rolündeki bey amca da uymamıştı sanki role, ya da rol ona, ne bileyim.

  bunların dışında vizontele ' yi beğenmiş biri olarak,biraz vizonteli tadı da aldım ben filmden, müzikler de o yana çağırdı beni hafiften.

  filmden aklıma yadigar birkaç güzel replik:

  - "arkadaşlar allahüm me salli..."
  - "ağlamayı bilmeyen gülemez de ..."
  - "peki cunta durulduktan sonra olmaz mı?"
  - aile münasebetlerini arttırır!(lokum tezgahında)
  - "baharı karşılama, kuşlar , çocuklar filan.."
  - "babamın bestesiydi bu, beynelmilel bişey!..."

  edit: konseyi karşılama sahnesinde ece temelkuran'ı kısa bir süre de olsa görmek ayrı bir güzellik katmış filme.

  --spoiler--
  10 ... nickless cage
 10. 10.
  müzikleri kalan müzikve aytekin g.aktaştarafından yapılan filmdir. cezmi baskın ve özgü namal yine ustalıklarını göstermişlerdir filmde.
  1 ... music box