bugün

esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. kuzey amerikada esrara marijuana (marihuana) denir. bu ispanyolca adı taşımasının nedeni abdye meksikadan gelmiş olmasıdır. ayrıca jamaikadaki genel adı da ganja`dır. türkiye'de ot, cigaralık, esrar, çift kağıtlı, gogo, paris'te ise gannavuri olarak bilinir. ancak bu tanımlamaların bazıları, esasında hint kenevirin tercümesidir ve bu yüzden hint keneviri ve esrar türkçe'de, hep birbirine karıştırılır.
son zamanlarda tişörtlere resim olmuş kafa yapıcı ot çeşididir. yaprakları böyle geniş geniştir. türkiye de öyle her yerde bulunmaz. ottur evet, ve günahı da vardır ayrıca..
bitki...
kafa yapıcı bir bitki.Namı değer esrar yada kubar yada ot vb. gerektiği zaman gerekli gerekmediği zaman gereksiz olan seyler arasına giriyor diyolar ve nedense gerekene hep gerekli oluyor...
içilmesi tavsiye edilmemesi gereken, içilmesi övünülesi bi durum olmayan ancak bunu anlamak için beyin gerektiren, beyni yiyip bitiren geriye de bi tek ön lob bırakan, uzak durulması gereken maddedir. (bkz: ben ettim sen etme)
gop beldemizin sarıgöl ve bursa mahallesi dolaylarında hemen hemen her evde bulunan ot.
ictikten sonra "bana hic bisey olmadı yeeaa" tribine giren insanlar mevcuttur.
insanda paranoyayı tetikleyen, kısa sureli hafızaya zarar veren uyusturucu bitki.
edit: girilen tripler paranoyanın bok yemesidir
ottur bohtur günahı çoktur
ottur bohtur günahı yoktur.
fiziki bağımlılığının mevcut olmadığı kanıtlanan ortam figürü.
14 yaşındaki çocuğun eline düşmesinden dolayı üzüntü duyduğum madde.
(bkz: harman kalmak)
1950'den önce kenevir ve ağaç kabuğu ile birlikte marijuana yaprağıda para yapımında kullanılırdı.

harçlık isteyip torbacıya gitmek yerine babadan alınan para direk saılıp içiliyodu herhalde o zamanlar.
içildiğinde triplere girilen uyuşturucu madde.

(bkz: ottur günahı yoktur)
nirvana şarkısıdır.
south park da mr. mackey nin efsanevi repliği ve bölümüdür aynı zamanda. o mübarek "h" değil de "j" kullanıyordu, marijuana diyordu yani lâkin başka yabancı kaynaklarda mari"h"uana telaffuzuna da şahidim.
(bkz: drugs are baad mm key)
(bkz: jack herrer)
(bkz: white widow)
(bkz: peacemaker)
latince adı cannabis sativa olan bitkinin droglarından birisidir.cannabis sativa lif ve yağ eldesinde kullanılan cannabis cinsine ait, tek yıllık bitki türüdür.
türkiye'de genellikle kastamonu'da tarımı yapılmaktadır. bitkinin yaprak ve çiçek kısımlarının özel bir kokusu vardır. kimyasal birleşimini rezin, az miktarda da uçucu yağ içerir. rezin içersinde thc ve türevleri bulunmaktadır. bu bileşiğin miktarı, bitkinin yetişme ortamına ve iklimine bağlı olarak büyük oranda değişiklik gösterir.
c.sativanın dayanıklı lifleriham madde kaynağı olarak kullanılan lifler, kaba dokumacılıkta (çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi) kullanılır. lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. liflerde lignin maddesi biriktiğinde esneklik özelliği azalır.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde dağıtımı yapacak otomatik satış makineleri* kullanılmaya başlanan bitki.
etkisini görmek ve gülmek için izlenmesi şiddetle tavsiye edilen bir video örneği:

http://tinyurl.com/2dgokt
"kafamın içinde filler sikişiyo" diye kendine has bi tabiri bile vardır.

(bkz: gemide)
ispanyol argosunda "mota" olarak söylenir.
içildikten sonra dişlerin uğuldaması, kulakların aydınlanması, zamanın gayet gevşemesiyle karakterize bi nevi değil harbi ruh turnusolu. insanları iki gruba bu kadar güzel ayırabilen bir bitki daha yoktur heralde yer yüzünde. yasak sayanlar ve saymayanlar. içince kendini kötü hissedenler ve kendini çok iyi hissedenler. içince gülmekten götü düşenler ve içince ben fena oldum çok kötü oldum mahvoldum yasak meyvadan yedim tribiyle bembeyaz suratla kusmaktan beter evine yollananlar ve ayrıca bu tüp insanlara gülenler diye ayrı bir dalı da vardır ki kamil abi ve tayfası tarafından dönmemek üzere açık denize postalanasıdırlar.

ha şöyle bir durum da müşahade edilmiştir:

--spoiler--
cezaevinden çıkmış bir kardeşimiz aylardır kafa boş. çıkar çıkmaz torbacısını arayıp bi güzellik istemiş. almış tabi ve doğruca hamama gitmiş. yapmış bi çiftli göbek taşında. a.q. demiş. bu kadar zamandır harmanız adamın verdiği dalgaya bak. hemen dalgayı aldığı adamı bulmak üzere hamamdan ayrılıp yan mahalledeki kahvehaneye yönlenmiş. adamı da orada bulmuş. adam okey oynuyormuş. bizimkisi öfkeli. vermiş veriştirmiş..vere vere bunu mu verdin bana demiş...küfür bile etmiş. torbacı da adama demiş ki..abi peştemalle gelmeseydin bari demiş....bizimki dalgalanmış sonra durulmuş. hamama dönmüş...anlamış herşeyi o dakikada...mutlu olmuş yolda...
--spoiler--

kategorize dışı bi hikaye olup o kardeşimizin içtiği dalganın çok çok öte bi nesne olduğu hala anlatılır. gerisi yalandır hurafedir, ottur, boktur....yasaktır.
(bkz: to getting stone)
(bkz: i got high)
(bkz: connecting people)