bugün

entry'ler (255)

galatasaray

fm2010'da basina gecip adam etme istegi uyandiran..

computer vision

öncelikle üzerine gözyası dökmek istedigim konudur.

sonrasında yapay zeka tırttır, yalandır, bakınız bir zahmet neural networks, fuzzy logic. bunlar özünde insanın kendi kendini kandırmasından baska birsey degildir, zerre robust çözümler degildir, cok problem spesifik çözümlerdir.

computer vision yaklasık 10 senelik bir konudur.

computer vision

türkçesi bilgisayarlı görü olarak tanımlanan, bilgisayara insanın görme ve algılama yeteneklerinin kazandırılmasını amaçlayan araştırma alanı. misal siz nasıl ki ahmeti görünce " aha ahmet lan bu" diyorsunuz, pcye de bir kod yazacaksanız, ahmetin fotografını verince daha önceki ahmet fotograflarından ögrendigi ahmet modeline göre "bu ahmettir" diyecek. bu sadece face recognition yani yüz tanıma idi. daha bunun gibi yüzlerce konu var çözülmesi gereken.

özünde insan gözünün algılama yetenegi oldukca düşük, örnek olarak jpeg algoritması verilebilir. jpeg sıkıştırmada yaklaşık orjinal datanın sadece yüzde onbeşi verilir gözde bu eksikliği anlamaz. ama pc cok net bir şekilde bunu farkeder. ama algılama olayına gelince, tanıma olsun, sınıflandırma olsun, takip etme olsun, beyin pcye bin basar. misal abuk bir cismi pcye takip ettirebilmek icin 10 takla atarken beyin bunu zerre kasmadan göz bebeklerinin hareketiyle halleder. üzerine de CPU gibi zerre kasmaz, ısınmaz.

edit: bunun altına birisi entry girsin, gözyaşlarım sel olup akacak sığ uludagsolzuk ortamlarında.

türban allah ın emridir

(bkz: kenan evren) isimli tonton (bkz: darbeci) (bkz: cuntacı) (bkz: demokrasi katili) (bkz: diktatör) amcamızın güzide bir yorumunun bulunduğu konu:

- allah kadınların sacının görünmesini istemeseydi onları kel yaratırdı.

türban sorununu yaratan zihniyet

yapay gündem yaratmakta ustad olan, "kıcı" sıkışınca bilimum ciddi gündem sorunundan paçayı ustalıkla kurtaranlar.

(bkz: recep tayyip erdogan)
(bkz: akp)

wiener filtre

elinizde hesaplamak (estimate) istediginiz sinyalin gurultulu versiyonu varsa ve siz gurultunun spectral karakteristigini tamamen biliyorsanız kullanmanız gereken filtre.

x(t) = s(t) + n(t)

burada s(t) estimate edilmek istenen sinyal, n ( t ) zamanla degismeyen gurultu + karakteristigini tamamen biliyorsunuz. x(t)sizin gözlemlediğiniz sinyal. özünde öz ilinti (autocorrelation) dizisine dayanan hesaplar sonunda filtrelemedir.

kalman filter

özünde zamanla değişen rastgele süreçleri filtrelemesi ve yapısı itibariyle (recursive) gerçek zamanlı sistemlerde kullanılabilirliği ile gönüllerde taht kuran filtre. Kalman filterın en baba özelliği zamanla değişmeye tahammül etmesidir. (insensitive to time- variance).

kabaca özetlemek gerekirse:

kalman filter -atıyorum- t anında önce t-1 anına kadar olan gözlemlerden t anındaki en iyi tahmini yapar. daha sonra t anındaki gözlem uygun oldugu zaman t anındaki tahmini iyilesitirir. burda kalman gain devreye girer. daha sonra t+1 anı icin en iyi tahminler yapılmaya baslanır.

artı kalman filter kullanmak isteyen genc, kesinlikle sistemini state-space representationda yazmalıdır:

nedir bu:

x(t+1) = A(t)*x(t) + W(t)
Y(t) = H(t)* x(t) + V(t)

burada W(t) ve V(t) sırasıyla durum ve cıktı gurultusudur.
A(t)state transition matriks, H(t)observation matrix, x(t) state, ve y(t) sizin gördüğünüz cıktıdır.

Bunun benzeri hidden markov modelde de vardır.

Ps: anlıyan veya yardım almak isteyen özel msj atsın

streamripper

adından anlaşılacagı üzere online radyo ripleyicisi. lastfm dahil onlarca radyodan rip yapabilirsiniz, "genre" deyu adlandırılan müzik tipi seçme olayına girebilirsiniz.

amerika daki zenciler

konuşmalarından bi bok anlaşılmayan afro-amerikanlar. kelimelerin yarısını yutup diger yarısını hızlı sölediklerinden "daha anlaşılabilir konuşurmusunuz?" dediginizde, yanınızdaki insana "sen ingilizce biliyomusun" diyen yüzsüzler.

hazreti muhammed

bana somut bir kanıtla gelmedigi surece kimse, iman etmeyecegim insan. herkesi rasyonelizme davet ediyorum.

edit: dogmatik insanlar oylamasın haybeye.

noise

laedri'nin dedigi gibi türkçeye gürültü olarak çevrilebilecek olan kavram. noise genel olarak gerçek hayatta bir sinyali gözlemlemek istediğinizde teorik olması gerekenden daha hatalı olarak gözlemlemenize sebep olan dıs etkenler olarak sınıflandırabilir. noise her zaman vardır bu hayatın birinci kuralıdır. ve noise her zaman ideali elde edememenize sebep olan seydir. genelde ideal sinyal s(t) ise siz her zaman

x(t) = s(t) + n(t) seklinde gözlersiniz.

burda n(t) noisedir ve noise'ın spektral karakteristigini bilmiyorsanız ondan kurtulmanızın bir yolu yoktur. en mulayim noise olarak "white noise" gösterilir, çünkü white noise olabilecek en temel noise'dir. Daha teknik olarak white noise kendisiyle korrele degildir. yani white noise'i hicbir sekilde sinyalden atamazsınız.

merak edenler icin:

(bkz: random processes)
(bkz: digital signal processing)
(bkz: advanced signal processing)

Bir de en onemli nokta olarak:

hayatta tum sinyaller, görüntüler, sesler, radar sinyalleri, sismik sinyaller vs. ,
bir sisteme dogal noise'ın girdi olarak girmesiyle ortaya cıkar. muhim olan o sistemin transfer fonksiyonunu ortaya koymaktır. *

bir evin kirlendigini anlamak

yavru ceylan seke seke..

uludağ sözlük

online yazar sayısı cok, içi boş sözlük. daha bir gün bişeyi merak edip de aramadım burda. öylesine kalitesiz geyik, öylesine polemik yuvası bir sozluk. bi ara uzman oldugum konuda ki kendisi sinyal işlemedir, bilgi dolu entrylere bogayım dedim sozlugu. yedigim eksi oylardan gereksiz bir caba içinde oldugumu gordum. allah ıslah etsin.

bir türk vatandaşının vampir olması

ülkücü bıyagı bırakır, vampir konseptini pic eder.

alpay erdem

bugun yani 19 kasım 2007 de ankara if performance hall'de standup yapacak şahıs. aldıgım ne ıdugu berlirsiz duyumlara göre stand-up performansı "ben" köşesinin yakınından geçmiyormuş.

sevgiliye mektup yazmak

nil karaibrahimgil den "eski zamanlarda aşk bu mudur" tümcesini akla getiren. mektup mu kaldı yahu email geldi hocam email.

dördüncü nesil de olsa yazar yazardır

bilgi birikimi sozlukte yazar olunan sureyle ölçülmüyor. ha deseniz ki bana sozlukte experience diye bisey var warcraft vari, o zaman sonuna kadar haklısın derim size.

ayrılırken söylenen sözler

bu aşk burada biter ve ben çekip giderim. nım nım nım

uyku icin alkol

kafada binbir tilki dolaşıyorsa veya harbiden uykularınızı kaçıran çok ciddi sorunlarınız varsa cok uykunuz olsa da uyuyamamanız durumunda * başvurulabilecek en naif yol. uyku hapından yeg oldugu kesin. ama bokunu çıkardıgınız zaman sadece elinde alkol almak için guzel bahaneler olan bi alkolige dönersiniz.

bugün savaş çıksa yarın mastera başvururum

facebookta kurulan sarkastik grup. bugun savas cıksa yarın askere giderim grubunun karsıtı olarak. oturdugu rahat koltugunda klavyesinden savas mı hemen savasırım tadında ucuz vatanseverlik yapanlara karsı kurulmus grup aynı zamanda. meslegin askerlik degilse ne bok isin var savasta sırf ucuz vatanseverlik sevdası ugruna?

edit: herkes yerini bilsin memlekette. muhendissen git muhendislik yap. doktorsan git doktorluk yap. ekonomi okuduysan git ekonomistlik yap. daha yararlı olursun vatana.

edit: oportunizme bulasmıs ortayolcu olmasın kimse.