bugün

yeni uydurulmuş bir veda sözü.
'kendine iyi bak' sözlerinin 'hadi farklılık yapayım' nidasıyla söyleniveren halidir.
kendi değimimle "kendine selam söyle" versiyonu da vardır bunun.ilk önce ağızdan yanlışlıkla çıkmış sonra kullanılmaya devam edilmiştir...
içiki içme, sigara içme, eniyet kemerini tak gibi cümlelerin tek seferde söylenmesidir.
genellikle son dönem tikilerin bir kısmı tarafından benimsenmiş veda sözü olarak lanse edilen söz grubudur. insan kendi kendine ne şekillerde davranabilir merak konusudur. bu sözü duyduğum anda arkadaşımın tanımadığı ama tanıdığını sandığı bir çocukla bir cafede selamlaşması, nasıl gidiyor vs muhabbeti yapması, çocuk ayrılırken 'kendine iyi davraann ok?' diyince ayılan arkadaşımın 'ya ben bu çocuğu tanımıyorum ki!!' demesiyle kopmamız ve 'isabet olur!' dememle düzelmemiz aklıma gelir.
out olmuş,yerini allah belanı versin'e bırakmıştır.
kendine iyi bak deme denmez saçma
kendime bakarım elbet sen hiç korkma * *
en nefret edilen iyi dilekler kategorisinde ilk üç sırayı paylaşan cümlelerden biri.*
-nuri artık senle olmuyor.ayrılmalıyız.
+şeyda saçmalama tokadımı yersin.
-nuri bitti artık kendine iyi davran..
+çat..çut*
-ühühühühü
+salak mısın lan kendime tabii iyi davranırım.bana iyi davran demelisin sen..*
marjinal olma çabasındaki kişinin laflarından biri.
saçma sapan bir vedalaşma sözü. kendine kötü davran ehehe gibi esprilere de kaynak olmuştur ama kendisi o espriden daha iğrençtir.
lisedeki bir tarih öğretmeni tarafından okkabir şekilde eleştirilen laf.
bencillik emri.
-evet. şimdi. kendime. iyi. davranmalıyım.
ne bu sanki robota komut veriyorsun.
(bkz: cem davran) * *
kendine iyi bak* sözünün update* edilmiş hali.başka versiyonları için :
(bkz: kendine cici bak) kısaca : kcb
(bkz: sağlık ile kal) kısaca : sik (bkz: ben bugün bunu gördüm)
- kendine iyi davran!
+ ?!!?!?

öyle ziyan bir sözdür ki bu "kendine işkence yapmayı kes" der gibi bir anlam ifade edebilir. bu sözle karşılaşan kişi kendisine haksızlık ettiğini sanır, bir anda sarsılır. yakın zamanda yaşadıkları bir film şeridi gibi gözünün önüne gelir. "acaba ben kendime haksızlık mı ediyorum da böyle bir şey dendi bana?" diye bir sorar kendisine. bir anda irkilir, kalp atışları hızlanır. sonra geçer...

+ * kendine iyi davran mı? yok yaa!

(bkz: algıda seçicilik)
(bkz: kendini okşa)
kendine iyi bak ın tarz yaratmış bir versiyonudur. ayrıca kendine iyi bak ı kısaltıp kib diyenlere ayrı bir ayar çekesim var.
bana her zaman garip gelmiş veda cümlesi. ulan ne demek kendine iyi davran mazoşistmiyimki bana bunu tembih ediyorsun. kendine iyi bak sözü daha sempatik gibi geldi bana.
(bkz: kedine iyi davran) *
(bkz: bir ükte bir bakınız tamamdır yazınız)
cep telefonu versiyonu için
(bkz: kid)
-kendine iyi davran.
-aramıza girme lütfen.
(şizofren)
kendine iyi davran sözcük öbeğinin bir üst ve yeni versiyonu kendine cici bak.
söyleyen kişiye karşı kıl olma hissi uyandırıp, suratınızın değişmemesi için uğraşmanıza, "bu adamla bi daha görüşmeyeyim en iyisi" diye düşüncelerin aklınızda fırıl fırıl uçuşmasına yol açan cümle. bu sözü söyleyenlerin allaha yakın, sosyal ortamlara uzak olması gerektiği aşikardır.
şu dünya üstünde en tiksindiğim zorlama cümlelerden biri. Son derece sahte ve uyduruk olan bu cümle kendine iyi bak gibi güzide bir cümlenin büyüklüğü altında ezilir de ezilir. Ama özenti arkadaşlar bu cümleyi gene de kullanır. Bir diğer ezik cümle ise hapşurduktan sonra söylenen iyi yaşa dır. bu cümle de berbatttır. *