bugün

1.282 grama denk eski bir ağırlık ölçüsüdür. Günümüzde bir çok islam ülkesinde hala kullanılmaktadır. Türkiye 'de 1 Nisan 1931 tarihinde çıkarılan bir yasayla bu ölçü biriminin kullanılmasına son verilerek bu günkü metrik birimlerin kullanımına geçilmiştir.
diğer ismi vukiyye olan ölçü birimi. 400 dirhem e tekabül eder.
okeyin en kaba söyleniş biçimi.
1283 gram gelen ve eskiden kullanılan ağırlık ölçüsüdür. Ve Dirhem adı verilen 400 birime bölünürdü.
orta karadeniz kalkınma ajansı' nın ilk harflerinden oluşan kısaltmadır.
yunanistan da hala kullanılmakta olan ölçü birimidir.
okka -> ukiye -> vakiyye -> kıyye şeklinde türetilen arapça kökenli bir kelime ve ağırlık ölçüsü. 1282 grama tekabül eder.
(bkz: cemal okka)
nitekim bugünkü final sınavında da çıkmış olan bir kavramdır.
bursa setbaşında bir teras cafe..

apaçizmin egemen olduğu, manzarası güzel bir cafe.
aylak bakkal taşaklarını tartarda da belirtildiği üzere taşaklara özgü bir ağırlık biçimi.
arzum'un abd deki kahve makinesi markası.
--spoiler--
Türk kahve pazarının büyümesinde rol oynayan Arzum kahve makinesi Okka ile Arizona’dan ABD pazarına girdi.
Tüm dünyada yıllık 90 milyon adet makinenin satıldığı kahve pazarında, Türkler de söz sahibi olmayı planlıyor. Yaklaşık 180 milyon TL'lik büyüklüğe ulaşan Türk kahve pazarı, son 10 yılda 5 katlık büyüme yakalarken, piyasaya sürülen Türk kahvesi makineleri de büyümenin öncülüğünü yapıyor. Okka markası ile özellikle Ortadoğu ve Almanya'da hızlı bir büyüme kaydederek dünya sahnesine çıktıklarını anlatan
Arzum Başkanı Murat Kolbaşı, gelecek yıl ABD'ye 2 bin 500 adetlik ihracat yapacaklarını aktardı.
Okka'nın ABD pazarına girişi ise Arizonalı bir Türk girişimcisinin öncülüğünde gerçekleşti. Bölgede kahve zinciri olan Burç Maruf'un Okka kahve makinesinin piyasaya sürülmesinin ardından kendisine bir mail atarak satış yapmak istediğini aktardığını dile getiren Kolbaşı şunları söyledi:
“Burç Maruf, Türkiye'ye gelip ürünleri inceledi. Ben de ABD'ye gittim. ilk etapta 900 adetlik bir satış yaptık. O bölgede özellikle Ermenilerin yoğunluğu söz konusu. Henüz bir yılımız oldu. 2017'de ABD'ye 2 bin 500 adetlik satış yapmayı hedefliyoruz. ”
TÜKETiMi KOLAYLAŞTIRIYOR
Murat Kolbaşı, ABD pazarı için sektörün en ünlü markası olan Kurukahveci Mehmet Efendi ürünlerini ABD'de üreten markanın yanı sıra görüştüklerini, Yunanistan'ın ünlü kahve zinciri sahibi Numenius Ailesi ile temasta olduklarını aktardı. Kolbaşı, italyan bir zincirin de Türkiye'deki yatırımında kullanmak üzere Okka markalı Türk kahvesi makinelerine talip olduğunu belirtti.
Tüm dünyada her gün 1.8 milyar fincan kahve tüketildiğini aktaran Kolbaşı, Türk kahvesinin bu tüketim içinde yüzde 10'luk pay aldığını dile getirdi. Kolbaşı, “Makine satışları arttıkça tüketim de artacaktır” bilgisini verdi.
--spoiler--