1. 1.
  (bkz: mevlut kandili)
  ... trinfr
 2. 2.
  zeki muren'in iyi bir parcasi .
  söz: zeki müren / müzik: selmi andak
  gün ışığında yola koyuldum
  elimde kandil gözümde mendil

  vefa arıyorum, dost arıyorum
  şefkat arıyorum, aşk arıyorum

  vefa, uzaklarda kalan bir his
  dost, eski şarkılardan bir iz
  şefkatse bardaki sarışın kız

  dizlerimde derman
  kandilimde yağ bitti
  bulamadım gitti

  vefa arıyorum, dost arıyorum
  şefkat arıyorum, aşk arıyorum
  ... mulayim
 3. 3.
  islâm dinindeki kutsal gecelere verilen ad. Miraç Kandili, Berat Kandili, Regaip Kandili gibi. Bu gecelerde, minarelerin şerefelerinde kandiller yanar. Kandil günü, Kandil çöreği denen simitlerin satılması da bir gelenektir.

  Kandil kelime anlamı olarak, zeytinyağı içine batırılmış bir fitilin yanmasıyla ışık veren, çoklukla camdan yapılan ve asılarak kullanılan bir ışıklandırma aracıdır. Eskiden minarelerin şerefelerinde kandiller yanardı. Bugün, bunların yerini elektrik ampulleri almıştır.
  1 -1 ... destination unknown
 4. 4.
  insanlara kandil gsm operatörlerine bayram.
  2 ... asi
 5. 5.
  sokak aralarında çocukların karşılıklı gerdikleri iplerle gelen geçene ya mum ya para şeklinde dilendikleri ve komşuların kapınızı çalıp lokma, helva vb. yağlı gıdaları ikram ettiği gündeyseniz bilinki o gün kandil günüdür.
  1 ... umutsuzlar parki
 6. 6.
  cocukken en sevdigim gunlerdi, hele de babam camiye goturmeye zorlamazsa. butun gun parkta oynayan dudukler olarak, kandilde simit hede hodo dagitan teyzeleri soguslerdik, somururduk, yerdik icerdik; hatta fazla gelirdi kardeslerimize gotururduk. simdi posetimi actim bekliyorum parkta, vasili amca biskuvi getirmis, yiycez birlikte.
  1 ... der meister
 7. 7.
  ırak sınırında bir dağın adı.
  1 -1 ... minti
 8. 8.
  (bkz: islam da kandillerin olmadığının vurgulanmaması)
  ... kizkaciran damat
 9. 9.
  ingilizce candle dan gelmektedir. mumun evrim geçirmişi olmasının yanında islami önemli günleri belirtmek için de kullanılır. söylenene göre bol bol sevap kapılan bonus geceleridir. ancak heralde en çok bonusu gsm operatörleri kapmaktadır bu gecelerde genelde kandili gelen mesajlardan öğrenen çok insan olduğu düşünülürse.

  gün ortasında veya içki sofrasında duyulan ''aaa bugün kandilmiş'' sözü hatırlatır genelde insanlara kandili. o ana kadar haberi olmayan kandil müslümanları hemen içkiden eli ayağı çekip oturmaya başlarlar. 'ben kandilde içmem' prensiplerini dile getirirler o günde içmenin daha çok günahı varmışçasına ve diğer günlerin daha az günahı varmışçasına.

  madem bilgi içerikli bir entry o zaman kandiller şunlardır;

  -mevlid kandili
  -regaip kandili
  -mirac kandili
  -berat kandili

  bugünleri gün içinde veya öncesinde öğrenenleriyse kandillerin en (bence)lezzetli yanına dahil olurlar bu da kuşkusuz kandil simididir. keşke her zaman yapılsa ve yenilse dememek elde değildir. hatta kendini müslüman olarak adleden herkes keşke sadece kandillerde müslüman olmasa da böyle bir felsefeyle yanlış fikirlere kapılmasa aynı zamanda her daim kandil gibi yaşayıp kandil simidi üretse biz kandil simidine inananlar da bundan faydalansak diye sonlandırayım.

  (bkz: ya mum ya para)
  (bkz: ramazanda içki içmemek)
  (bkz: öss dindarlığı)
  4 ... about blank
 10. 10.
  vefa ve dost arayanların şarkısı.

  ve aramayanlar için

  şefkatse bardaki sarışın kız
  ... arjantin