bugün

bir din.
bir erkek ismi.
Tüm insanlığa gönderilmiş olan son hak din. Peygamberi Hz Muhammed, kitabı Kuran'dır.
türkiyenin %99 unun mensubu olduğu,en güzel yaşanılan yerinde türkiye olduğu son hak din
Müslümanların inancına göre gönderilmiş olan son kutsal ve tek geçerliliği olan din.zaten diğer semai dinlerde yozlaşmasaydı islam dininden farkları olmayacaktı.şu anda yeryüzünde düşünce olarak islam dinine en çok benzeyen din Konfüçyanizmdir.*
son ve en muhteşem din.hatta islan dininde önce gelen bütün dinler isalamdır.her kimki isalam dininde olmazsa ona cennet sonsuza kadar görünmeyecektir.
yukarıda da belirtildiği gibi kim ki bundan sonra islam dan baska bir inanca saparsa o, ahirette hüsrana ugrayacak olanlardandır.... buradan da anlaşılıyo ki hristiyanlar,yahudiler ve diğerleri cennet yüzü göremiyecek gibiler...
her dinde olduğu gibi emirleri ve yasakları olan ancak ülkeler arası yaşanabilirlik farklarına maruz kalan, keşke kimse kimseye karışmasa demek zorunda bırakılan,dünyanın mahzun dini....
kelime anlamı "teslimiyet" olan din. Kitabı kuran-ı kerim dir. peygameri hz. muhammed dir. Türkiye'nin kağıt üzerinde %99unun halbuki aslen %85inin mensup olduğu din.
nüfus kağıdına bakılırsa türkiyenin %99 unun mensup olduğu din. gerçekte ise bu oran çok daha azdır.
hristiyanliktan sonra gelen din. kanimca cennet ve cehennem kavramlarinin yani olumden sonraki yasamin en fazla anlatildigi dindir.yapilacak ve yapilmayacak seylerin sinirlari kesin cizgilerle cizilmistir.cogu dinden farkli olarak insan hayatinin her kisimina dair kurallari vardir.
haz muhammed'in vefatıyla beraber kaynakları 4'e çıkmış dindir.

kur'an: cebrail tarafından allah'tan vahyedilenlerin peygamdere ulaşması ve kitap haline gelmesiyle oluşan kutsal kitaptır. dogmatik olma özelliği olarak ısrarla yıpratılmaya çalışılan kısımdır. dogmalarla değil kutsal olanlarla ilgilidir. dogmalar tartışmaya açıktır, ancak kuran değildir.

sünnet: kur'an'da yer almamasına rağmen bizzat hz. muhammed'in allah'ın gözetim ve denetimi altında gerçekleşen hayata ve islamın uygulanmasına dair öğretileridir.

kıyas: o devrin hayat şartları ile an'ın yaşama şartları arasında bağ kurarak olayları yorumlama kabiliyetidir. örneğin islam'da taşıtların değeri hz. muhammed'in zamanındaki deveden yola çıkılarak, peygamberimiz deveyi bir araç olarak kullanmıştır o zaman bugün araba da müslümanların kullanması gereken bir hizmet aracıdır...gibi.

içtihad: sadece müçtehid denilen islam alimlerinin kuran, sünnet ve kıyslarda bulunamayn hükümleri yine bu kaynaklar aracılığıyla yorumlamaları olayıdır. fetvalar en önemli örneklerdir. işte teologlar tarafında geliştirilen islamı'ın kendisi değil bu noktalarıdır. ayrıca içtihadlar islam yorumlarının en zayıf halkalarıdır.

dikkat edilmesi geteken hususlar ise islam müslümanların yaşadığı değil yukarıdaki dört hüküm kaynağına göre yaşanması istenen kurallar bütünüdür. hristiyanlığın veya hristiyanın karşısında değildir. mücadele iki benzer sıklette güç arasında yapılabilir, islam'a göre ise tek ve son hak din islamiyettir. bunlar kulaktan dolma bilgiler, babadan öğrenilen zırvalar veya okunan iki oryantalist eseri ile değil ciddi bir beyin ve kalp gücü ile, sonsuz bir allah ve kuran sevgisiyle yorumlanacak hadiselerdir.
arap kültürünün ''din'' diye adlandırılmış şekli.
(bkz: huzur)
allah'ın resul u hz muhammed(s.a.v)'ın insanlığa getirdiği ve dünya üzerinde insanları iyiye ve doğruya götürecek olan, mükemmel bir sistem ve mükemmelliyette her türlü karşı görüşlere cevap verebilecek nitelikte ve içinde çelişmeyen bir kitaba sahip olan hak dini. *
araplar nedeniyle karanlık köklere sürüklenen, şu anki dünyada kadınların en çok ezildiği topraklarda doğmuş din.
"dinde zorlama yoktur" gibi bir haberi bünyesinde barındıran ama inanmayanları veya başka dinden olanları öldürmekte bir sakınca görmeyen insanları* da bünyesinde barındıran din.
tahammülsüz insanlar tarafından sahiplenen ve önemli sayıda insanı da küstüren din.
-abi be ateistim
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün ateistler adam öldürür.

veya

-abi be ardahan beylikdüzüspor taraftarıyım
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün ardahan beylikdüzüspor taraftarları adam öldürür.

veya

-abi be müslümanım
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün müslümanlar adam öldürür.

bu serbest çağrışımlar uzar gider.
bir garip ülkenin başbakanının şehit olan askerlerini aşağılanmasını; aynı adamın oğullarının kah amerika'da keyf çatmasını, kah türkiye'de devlet ihalelerini "kucaklamasını" hiç bir şekilde kabul edemeyecek din.

mensuplarının bu konuyu kabul edişleri ise, herhalde bir "hayır amel" olarak nitelendirilmeyecektir...

kudretinden sual olunmaz.
zamaninda *dönenlerin öldürüldüğü din.*
(bkz: islamdan donenin oldurulmesi)
(bkz: islam)
ve aynı zamanda zamanında kılıç zoruyla yayıldığı bir nebze maalesef gerçek olan din. talas savaşı iyi irdelenmelidir..

yahu kötülüyorsun da neden 3 kere. Allah'ın hakkı 3 doğru..
yeni papa benedikt'in hakkında pek birşey bilmediği din.*
doğru yol. allah'ın ipi. kurtuluş reçetesi...
a) kölelikle ilgili olarak
gayet nezih ve bir o kadar da açıklayıcı:

http://isoru.wordpress.co...-gore-kolelik-neden-caiz/

bu sitede kısaca islamda kölelik anlayışının var olmasının temelinde savaşlar vardır diyor.

savaşta aldığınız esirleri
1- ya öldürürsünüz!
2- ya köleleştirirsiniz!
3- ya serbest bırakırsınız!

eğer öldürürseniz bu insana verilebilecek en ağır cezadır, islam bunu tasvip etmez. serbest bırakırsanız da enayi konumuna düşmüş olursunuz (sizin düşmanınız esirleri katletsin, köleleştirsin siz serbest bırakın olur mu öyle şey? akla mantığa sığar mı?)
yine geriye en mantıklı seçenek, esirleri sosyal hayatta faydalanma imkanı veren köleliktir. bu açıdan bakıldığında açık olmayan, anlaşılamayan hiçbir nokta yoktur.

tabi ben bir 10 sayfadan ben de süzüleni yazdım. açıp tamamının okunması gerekli...

b) recm ile ilgili olarak

nisa süresi 16. ayet :
"Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir."

müslümanlar arasından zina suçu işleyenlere uygulanan bir cezadır. cezanın sabit olması için 4 salih kişinin tanıklığı gerekir. bu dört kişinin hayatında hiçbir şekilde yalan söylememiş olması gereklidir. tanıklığın tanımı ise zina olayında bizzat penetrasyonu görmektir yani adamın fercinin kadının apışarasına girdiğinin görülmesi ve doğrulanmasıdır. ceza infaz edilirken bu tanıklardan biri taşlamayı reddederse yalan yere tanıklık ettiği varsayılır ve infaz durdurulur.

recm de aslolan zina yapan kişilerin bir meydana getirilmesi ve etrafında toplanan insanların en fazla misket büyüklüğünde taşlarla zina yapanları kınamak amaçlı taşlayarak utandırmasıdır ki bu insanları herkesin önünde kınamak ve küçük düşürmek ölümden daha beter bi cezadır, insan utancından yerin dibine girer. zira 700 yıllık osmanlı devleti tarihinde gerçekleşen recm olayı sayısı sadece 1 dir.
Öldükten sonra geçeceğimiz boyutun şartlarına nisbetle yaklaşık 8 saniyelik dünya hayatını bize fayda saylayacak biçimde değerlendirmemiz konusunda bizi uyaran evrensel sistemin sesi.
papa benediktus'un da ettigi onca laftan sonra gelip yerinde -kıymetini bilmeyenlerin yaninda hakkiyla yasayanlarının da çok olduğu türkiyede- gorerek hayran kaldigi, "az daha dursaydim ben de dahil olacaktim, ne kadar ayıp etmişim" dedirten huzur kaynagı, son hak din.
(#949257)
günümüzde terörle bağdaştıranlar yüzünden, müslümanlara kan kusturulur hep. ama bilmezler ki:
islamiyet = terör ise 1=0 dır. onlar bilmez ki hz. muhammet' i. (sav)
çağın hayli gerisinde kalmış/bırakılmıştır.
tek tanrılı dinlerin sonuncusu. toteme bağlanan insanlardan itibaren geniş çapta toplulukları etkileyen 28. dindir..
(bkz: islamın beş şartı)
Arap dilinde teslim olmak manasına gelen dindeki terimsel ifadesiyle akıl sahibi insanları dünyada ve ahirette mutluluğa ulaştırmak amacıyla son resul hz muhammed aracılığı ile evrensel gaye ile insanlığa ulaştırılmış kendinden önce ki tüm dinleri eritmiş olan son hak dindir.
islam dini türklerin hayat biçimine tam olarak cevap vermez, göçebe kökenli toplumlara ağır gelen özellikleri bulunmaktadır. o nedenle de uygulamada birçok değişikliğe uğramıştır.
islam, ülkemizde din olmaktan çıkarak, siyasi bir mezhep şeklini alan inançtır!
miladi dolmus bir mid. *
güneşin balçıkla sıvanamayacağını insanlara gösteren en önemli gerçeklerden biri.
geçenlerde yazıştığım bir amerikalının "sen iyi birine benziyorsun ve o dini kesinlikle terk etmelisin çünkü insanlar bu din uğruna birbirlerini öldürüyorlar, bunu yapman için tanrıya dua edeceğim" şeklinde beyanatlar vererek içimin paramparça olmasına sebebiyet vermiş olan din..
dün gece itibariyle başlayan ve şu sıralarda devam eden saygısızca tespitlere yakıştırılan anlaması kolay yaşanmaması oldukça güç olan din..
inananlarına inanmayan kişiler tarafından yobaz, bağnaz, çağ dışı vs.vs. denmektedir...

acaba kendileri ne olmaktadır?

nesin sen neye inanırsın?

inancımdan dolayı bana sıfat takabilecek hakkı kendinde nasıl bulabilirsin?

sana sıfat takanları alt edebilecek bir bilgi birikimin yok diye onlara sıfat takacak kadar aciz misin?

böyle uzar gider... saygıdan bahsedip saygısızlık yapanların anlayamayacağı din... sen seksen yıl yaşa dünyada ve bindörtyüzyıl'dır olan dine b.k at sonra da çağdaşlıktan bahset...

komik...
müslümanlık tanrının kur'an la birlikte yolladıgı son din. son olmasının insanlarda uyandırdıgı güvenilirlik duygusu. kime sorsanız bundan o kdar emin ki "mensup olunması gereken din müslümanlıktır".. peki bu son din gerçekten mensup olunması gereken dinse, islam gerçeketen tüm insanların ulaşması gereken zirveyse neden müslüman ülkelerin hepsi en dipte. bakın şöyle bir doğuya: müslümanlıkta bir hayır varsa bu müslüman ülkelerin hali bizlere neyi anlatmaya çalışıyor. neden hep en çaresiz en bilgisiz genelde fakir olan ülkeler hep müslüman olanlar. ve neden hep müslüman olmayan batı son derece zengin.. doğrusu müslümanlıkta bir hayır olsa vaziyet bunları göstermezdi diye düşünüyorum.
zaten bırakın hristiyanlığı, müslümanlığı, museviliği ya da herhangi birini. tüm dinlerin kaynağında temiz bir kalbe, yaşantıya sahip olabilmek yatıyordur aslında. zaten bu kitpların gönderiliş sebepleri de var olan kaosu ortadan kaldırmak değil midir ALLAH AŞKINA? BEN SiZE CENNETiN KESiN YOLUNU GÖSTERiYORUM iŞTE: BEYAZ BiR DEFTERE KARA KALEMSiZ YAZILAR YAZABiLME SANATINA KAVUŞMAK; TAMAMEN BERRAK OLMAK.. işte buyrun!!
413 milyon inanıyla afrika nüfusunun %46'sının,
1.024 milyar inananıyla asya nüfusunun %26'sının,
44.1 milyon inananıyla avrupa nüfusunun %6'sının,
9.9 milyon inananıyla kuzey ve güney amerika nüfusunun %3'nün,
0.4 milyon inananıyla okyanusya nüfusunun %1.3'nün dini tercihi olan din.
dindir ulan, inançtır. arınmaktır, en az sıçmak kadar dindir.

misal ben sıçarken birinin beni rahatsız etmesinden hiç hazzetmem, aynı durum inançlı çöpadam, inançsız çöpadam için de geçerlidir. inançlı çöpadam olur da bir gün namazını kılarken inançsız çopadam gelse kıçına tekme bassa bir çöpadam değil, o artık bir taş adamdır.

taş olursuz zihniyetinden bir basamak üstte, gerçekten güzel görünen bir dindir. zaten benim inancım da ben ve ruhum arasındadır, arınmak için yaptığımdır. mantıklı olmadığı düz mantık bir insan için olumlanır ve fakat zaten islam kendi içinde kişiye özgü mantalite dinamiklerini yaratır.

yüce isa adına.

edit: anlamaya çabalamalı en azından.

ikinci edit: küfrettik galiba ki geçen haftanın en kötü entarilerine 15. sıradan giriş yapmış. süper.
"terör" kelimesi ile yan yana anılmasından son derece rahatsız olduğum kelime. güzel dinim..
anlamı barıştır. Bununla birlikte teslimiyet anlamına da gelir. Sonuçta islam "teslimiyet" anlamına gelirken, Müslüman da teslim olmuş anlamına gelir; burada teslim olunan yalnızca ve yalnızca Allah'tır.
medeniyet dinidir.
sorgusuz imanın- teslimiyetin kısa adı. allah katında tek din (a-li imran 19)
en fazla hoş görüye, esnekliğe, merhamete, dayanan; gerçekten inananların iki kedi yavrusu için koca ordunun güzergahını değiştirttiği, dünyaya tebliğ edilmeden yüzyıllar önce geleceği haber edilen, uğruna alemin yaratıldığı peygambere sahip olan, en güzel din.
şu günlerde hor görülen, terörizmle anılan, saldırıya uğrayan, birbirine düşürülen 2 milyarlık nüfusa sahiptir.
birilerinin/bazı tek kişilik kurumların iddiasına göre-bunlar ciddiye alınmayı haketmese de-; barbar, zalim ve şiddet ihtiyacını 1400 yıldır miktarından hayli fazla gideren din-miş-. islam, bir kişiden ya da edinilen sadece tek bir eser bilgisinden beslenerek oluşturulmuş kanıdan yola çıkılarak-tüm aklı başında izmlerde ideolojilerde olduğu gibi- anlaşılamayacak, kavranamayacak ilahi emirler toplamının teşekkülüdür.

nasıl ki marx'ın felsefesi üzerinden yanılgıya düşmüşlerden yola çıkarak 2 ciltlik bir eser* toptan alaşağı edilemeyecek, frankfurt sakinlerinin antitezlerine rağmen marx tezleri geçerliliğini yitirmeyecekse, genelin kötü bir parçası işleyen düzensizlik/belirsizliklere rağmen stabilizasyon mercii mazareti ile nasıl ki haklı çıkamayacaksa; islam da bu diğer karşıtlarının istifade ettiği olumsuzluk eklerinden nasiplenmeli ve ana düsturları dikkatle tetkik edilerek keyfiyetine mahsuben ele alınmalı ve yargılanmalı. dahası, nicesi, bundan ötesi; cahilliktir. cehalet de şu teknoloji ve enformasyon çağında mazeret olmaktan uzaktır.

o ne sadece hoşgörü, ne de sadece şiddet dinidir. o hakikatin gerçek sahibinden, eşyanın ve hadisenin yaratıcısının katından uzanan, yaşama dairlerin tümüne açılımlar sunan "eskimez yeni"dir. hadiseyi tevil ve embesil bakış açısına en güzel örnek fukuyama'nın tarihin sonu tezinin sonuçlanmaması neticesinde göt olmasıdır. huntington ona nazaran hadiseye rasyonel yaklaşarak daha mantıklı şeyler söylüyor. biri global hadiseleri son olarak ele alırken, diğeri başlangıç kabul ediyor. islam ve kaynakları ise hadisenin deterministik yapısına vakıf olması hasebiyle indeterminist söylemleri kaale almıyor. topyekün tasarruf yetkisinin yegane sahibine dönüyor. işte bu da birilerinin fatalizm dediği anlayış/davranış biçimi.
hani tek gerçek dindir, cennete sadece müslüman inanlar gidecektir gibi şeylerin aynılarını diğer dinlere inanlarda kendi dinleri için söylemektedir. nereden biliyorsun en doğrusunun seninki olduğunu dedirtecek derecede ilginç şeyler yazılmıştır bu başlığa. gördüğüm kadarıyla sözlük islamicsozluk ya da sözlük-ü ulu kıvamına gelmiştir. hayır bir papazın günah çıkaran hristiyana 'affedildin yavrum artık günahlarından arındın artık yolundan şaşma' gibisinden sözlerini saçma bulursunuz. yok efendim nasıl olur bu dersiniz sonrada yemediğiniz bok kalmaz hac görevini yerine getirip yeni doğmuş bir bebek kadar temiz olduğunuzu söylersiniz. ne fark var aralarında? mesela islam dini öyle bi hale gelmiştir ki 'allah erkek mi acaba' dersiniz. hem madem kader var niye yaşıyoruz senin cehenneme gideceğin zaten biliniyor. ya da çocuğun sakat doğmak kaderi. cennette ki ve cehennemde ki koltuklarda hepimizin isimleri şimdiden hazır o zaman. ha derseniz iraden var, hem irade hem kadar bir arada olamaz.

neyse ateist değilim ama ateistlerin bütün inançlılardan daha çok bilgili olduğunu gördüm. kafa yoruyorlar yorum yapıyorlar en azından. siz daha kendi içinizde çelişiyorsunuz ya.

akıllanın artık müslümanım ben cennete gidecem düşüncesinden kurtulun biraz. yobaz ve bağnaz olursanız allahın size verdiği en büyük armağan beyninizi kullanmazsanız, daha açık bi biçimde bu kafayla giderseniz bi bok olmaz. müslüman olan ve gayet ilerici olan insanlar var. ama bazıları müslümanım ben diyip 2 çağ geride yaşıyorlar.
(bkz: eksilenmesi farz olan entryler)
(bkz: nickine bakara eksi oy verilecek yazarlar)
"ateistlerin bütün inançlılardan daha bilgili olduğunu gördüm" diyebilecek kadar beynini ihmal eden kişilerin de bu sitede yer aldığını görmeme vesile olan başlık.

(bkz: mantıksız genellemeler)
o savaşın yapılmasının nedeni o kervandan gelecek parayla medineye saldırılacak olunmasıdır. ceset konusu ise hiçbir yazılı kaynakta olmayıp tamamen uydurmadır. o devirden kalan yazılı kaynak çok azdır. yazılanların çoğu sahabelerin peygamber efendimizden naklettikleridir ki abartma olmuş olması büyük bir ihtimaldir. büyük ihtimalle ve ne yazık ki din alimlerimiz hikayelerin çoğunu abartmışlardır zamanın kafirlerini ve münafıklarını küçük göstermek için. tabi bu inanç meselesidir ve çok göreceli bir kavramdır. uydurmak, sonrada uydurulunanların peşinden gitmek kolaydır. evet mücahittir o, güllerin gülüdür. *