bugün

bir din.
bir erkek ismi.
Tüm insanlığa gönderilmiş olan son hak din. Peygamberi Hz Muhammed, kitabı Kuran'dır.
türkiyenin %99 unun mensubu olduğu,en güzel yaşanılan yerinde türkiye olduğu son hak din
Müslümanların inancına göre gönderilmiş olan son kutsal ve tek geçerliliği olan din.zaten diğer semai dinlerde yozlaşmasaydı islam dininden farkları olmayacaktı.şu anda yeryüzünde düşünce olarak islam dinine en çok benzeyen din Konfüçyanizmdir.*
son ve en muhteşem din.hatta islan dininde önce gelen bütün dinler isalamdır.her kimki isalam dininde olmazsa ona cennet sonsuza kadar görünmeyecektir.
yukarıda da belirtildiği gibi kim ki bundan sonra islam dan baska bir inanca saparsa o, ahirette hüsrana ugrayacak olanlardandır.... buradan da anlaşılıyo ki hristiyanlar,yahudiler ve diğerleri cennet yüzü göremiyecek gibiler...
her dinde olduğu gibi emirleri ve yasakları olan ancak ülkeler arası yaşanabilirlik farklarına maruz kalan, keşke kimse kimseye karışmasa demek zorunda bırakılan,dünyanın mahzun dini....
kelime anlamı "teslimiyet" olan din. Kitabı kuran-ı kerim dir. peygameri hz. muhammed dir. Türkiye'nin kağıt üzerinde %99unun halbuki aslen %85inin mensup olduğu din.
nüfus kağıdına bakılırsa türkiyenin %99 unun mensup olduğu din. gerçekte ise bu oran çok daha azdır.
hristiyanliktan sonra gelen din. kanimca cennet ve cehennem kavramlarinin yani olumden sonraki yasamin en fazla anlatildigi dindir.yapilacak ve yapilmayacak seylerin sinirlari kesin cizgilerle cizilmistir.cogu dinden farkli olarak insan hayatinin her kisimina dair kurallari vardir.
haz muhammed'in vefatıyla beraber kaynakları 4'e çıkmış dindir.

kur'an: cebrail tarafından allah'tan vahyedilenlerin peygamdere ulaşması ve kitap haline gelmesiyle oluşan kutsal kitaptır. dogmatik olma özelliği olarak ısrarla yıpratılmaya çalışılan kısımdır. dogmalarla değil kutsal olanlarla ilgilidir. dogmalar tartışmaya açıktır, ancak kuran değildir.

sünnet: kur'an'da yer almamasına rağmen bizzat hz. muhammed'in allah'ın gözetim ve denetimi altında gerçekleşen hayata ve islamın uygulanmasına dair öğretileridir.

kıyas: o devrin hayat şartları ile an'ın yaşama şartları arasında bağ kurarak olayları yorumlama kabiliyetidir. örneğin islam'da taşıtların değeri hz. muhammed'in zamanındaki deveden yola çıkılarak, peygamberimiz deveyi bir araç olarak kullanmıştır o zaman bugün araba da müslümanların kullanması gereken bir hizmet aracıdır...gibi.

içtihad: sadece müçtehid denilen islam alimlerinin kuran, sünnet ve kıyslarda bulunamayn hükümleri yine bu kaynaklar aracılığıyla yorumlamaları olayıdır. fetvalar en önemli örneklerdir. işte teologlar tarafında geliştirilen islamı'ın kendisi değil bu noktalarıdır. ayrıca içtihadlar islam yorumlarının en zayıf halkalarıdır.

dikkat edilmesi geteken hususlar ise islam müslümanların yaşadığı değil yukarıdaki dört hüküm kaynağına göre yaşanması istenen kurallar bütünüdür. hristiyanlığın veya hristiyanın karşısında değildir. mücadele iki benzer sıklette güç arasında yapılabilir, islam'a göre ise tek ve son hak din islamiyettir. bunlar kulaktan dolma bilgiler, babadan öğrenilen zırvalar veya okunan iki oryantalist eseri ile değil ciddi bir beyin ve kalp gücü ile, sonsuz bir allah ve kuran sevgisiyle yorumlanacak hadiselerdir.
arap kültürünün ''din'' diye adlandırılmış şekli.
(bkz: huzur)
allah'ın resul u hz muhammed(s.a.v)'ın insanlığa getirdiği ve dünya üzerinde insanları iyiye ve doğruya götürecek olan, mükemmel bir sistem ve mükemmelliyette her türlü karşı görüşlere cevap verebilecek nitelikte ve içinde çelişmeyen bir kitaba sahip olan hak dini. *
araplar nedeniyle karanlık köklere sürüklenen, şu anki dünyada kadınların en çok ezildiği topraklarda doğmuş din.
"dinde zorlama yoktur" gibi bir haberi bünyesinde barındıran ama inanmayanları veya başka dinden olanları öldürmekte bir sakınca görmeyen insanları* da bünyesinde barındıran din.
tahammülsüz insanlar tarafından sahiplenen ve önemli sayıda insanı da küstüren din.
-abi be ateistim
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün ateistler adam öldürür.

veya

-abi be ardahan beylikdüzüspor taraftarıyım
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün ardahan beylikdüzüspor taraftarları adam öldürür.

veya

-abi be müslümanım
+iyi
-abi ben adam öldürürüm.
-o zaman bütün müslümanlar adam öldürür.

bu serbest çağrışımlar uzar gider.
bir garip ülkenin başbakanının şehit olan askerlerini aşağılanmasını; aynı adamın oğullarının kah amerika'da keyf çatmasını, kah türkiye'de devlet ihalelerini "kucaklamasını" hiç bir şekilde kabul edemeyecek din.

mensuplarının bu konuyu kabul edişleri ise, herhalde bir "hayır amel" olarak nitelendirilmeyecektir...

kudretinden sual olunmaz.
zamaninda *dönenlerin öldürüldüğü din.*
(bkz: islamdan donenin oldurulmesi)
(bkz: islam)
ve aynı zamanda zamanında kılıç zoruyla yayıldığı bir nebze maalesef gerçek olan din. talas savaşı iyi irdelenmelidir..

yahu kötülüyorsun da neden 3 kere. Allah'ın hakkı 3 doğru..
yeni papa benedikt'in hakkında pek birşey bilmediği din.*
doğru yol. allah'ın ipi. kurtuluş reçetesi...
a) kölelikle ilgili olarak
gayet nezih ve bir o kadar da açıklayıcı:

http://isoru.wordpress.co...-gore-kolelik-neden-caiz/

bu sitede kısaca islamda kölelik anlayışının var olmasının temelinde savaşlar vardır diyor.

savaşta aldığınız esirleri
1- ya öldürürsünüz!
2- ya köleleştirirsiniz!
3- ya serbest bırakırsınız!

eğer öldürürseniz bu insana verilebilecek en ağır cezadır, islam bunu tasvip etmez. serbest bırakırsanız da enayi konumuna düşmüş olursunuz (sizin düşmanınız esirleri katletsin, köleleştirsin siz serbest bırakın olur mu öyle şey? akla mantığa sığar mı?)
yine geriye en mantıklı seçenek, esirleri sosyal hayatta faydalanma imkanı veren köleliktir. bu açıdan bakıldığında açık olmayan, anlaşılamayan hiçbir nokta yoktur.

tabi ben bir 10 sayfadan ben de süzüleni yazdım. açıp tamamının okunması gerekli...

b) recm ile ilgili olarak

nisa süresi 16. ayet :
"Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir."

müslümanlar arasından zina suçu işleyenlere uygulanan bir cezadır. cezanın sabit olması için 4 salih kişinin tanıklığı gerekir. bu dört kişinin hayatında hiçbir şekilde yalan söylememiş olması gereklidir. tanıklığın tanımı ise zina olayında bizzat penetrasyonu görmektir yani adamın fercinin kadının apışarasına girdiğinin görülmesi ve doğrulanmasıdır. ceza infaz edilirken bu tanıklardan biri taşlamayı reddederse yalan yere tanıklık ettiği varsayılır ve infaz durdurulur.

recm de aslolan zina yapan kişilerin bir meydana getirilmesi ve etrafında toplanan insanların en fazla misket büyüklüğünde taşlarla zina yapanları kınamak amaçlı taşlayarak utandırmasıdır ki bu insanları herkesin önünde kınamak ve küçük düşürmek ölümden daha beter bi cezadır, insan utancından yerin dibine girer. zira 700 yıllık osmanlı devleti tarihinde gerçekleşen recm olayı sayısı sadece 1 dir.
içerik bulunamadı.