bugün

(bkz: beni bursa sokaginda vurdular)
Dertli gönüllere giren, kimsesizlerin kimsesizi, yanlızların yanlızı, dertlilerinizin dertlisi, aşıkların aşkı.
ismi Mesut soyadı Bahtiyar.
dedemle uzun zaman çalışmış sanatçıdır kendileri *
insana en güzel türkçeyi kullanarak, bambaşka duygular tattırabilen süper insan. şimdi bursada ikamet etmektedir...
zamanında hayır bu kadın, erkek değil diye kavga edip, ağlama noktasına geldiğim sanat güneşimiz.** (bkz: seven ne yapmaz)
(bkz: bu da böyle bir anımdır)
dinlendiğinde insanı evinde hissettiren sanatçı.
(bkz: şimdi uzaklardasın)
(bkz: sevemez kimse seni)
(bkz: kıskanırım seni ben)
(bkz: gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar)
(bkz: elbet bir gün buluşacağız)
(bkz: elveda meyhaneci)
şarkıLarının her biri diğerinden güzeL oLan..
çoğu yorumcunun söyLemeyi başaramadığı parcaLarı söyLemiş insandır.
sen kimseyi sevemezsin,
sevmeyeceksin!
rüzgarLarın önünde,
kuru bir yaprak gibi
sürükLeneceksin...
kendi sözleriyle işte zeki müren...

"6 aralık 1931 doğmuşum,iyi mi etmişim?
37 ilkokul siyah önlük,beyaz yaka,toplumda ilk fiyaka
41 orta mektepte soluk beniz,kısa saç,umutlardan kıskaç
1945 lise, pembe hayaller,yeşil filizler,yorulmayan dizler
akademi 1950 renk dünyasında renksiz yelkenli
1952 film,plak,dik bir boyun ve alın ak
1954 sahne,çile,para,çile artık ne dilersen dile
62 en büyük aşkım,62 en deli gönlüm,62 en neyse
bindokuzyüz bilmem kaç,veda kara dünyaya"
gitme sana muhtacım
gözlerin doğuyor gecelerime
veda busesi
kıskanırım seni
aşkın kanunu gibi bir çok güzel şarkısı bulunan sanatçı gibi sanatçı kişilik.
tavlada 6-4 kapısına konan ad.
türk sanat müziğinin sanat güneşi, beyaz perdenin siyah beyaz kişiliklerinden iyi bir insan...
bir daha bu memlekete böylesi gelmeyecek eşsiz merhum sanatçı.
Her daim Türk Müziğinde taklitleri çıkan kişiler olmuştur.Zeki Müren bunların başında gelir.Kendine has üslubu ve ses rengi ile hala dinlenebilen nadir eski sanatçılarımızdandır.Ruhu şad olsun.
kimsenin ondan güzel o sizin güzelliğiniz diyemeyeceği sanatçı.
dertli gönüllere giren işte benim zeki müren.*
erkekliğinden hiç taviz vermeyip i bayan takı ve kıyafetlerinin yakıştığı yegane insan. hemşerimm
sanat güneşi sıfatını hakeden üstad..her harfi bi nota sanki.gerektiği saygıyı görmediğine ve değeri bilinmediğine inandığım zat-ı muhterem.yarım saat süren bir şarkısı vardır ki insanı kendinden alır.
büyük üstad süper insan severiz ülkece..helekı (bkz: ah bu şarkıların gözü kör olsun) şarkısı insanı bitiren bi başyapıttır
sanat güneşimiz sözünü gerçekten hakeden dinlendikçe insanın dinleyesi gelen bir ses...çok güzel şarkılarının sayısı çok fazladır...sanat müziğini onla dinlemek bir ayrıcalıktır...
Aşktan da Üstün, Rüya Gibi,Kalbimin Sahibi gibi 70 'li yıllar türk sinemasına oyunculuğu ve diğer bir çok filme de şarkılarıyla katkıda bulunan sanat güneşi
Ses Sanatında en üst makam, ondan daha ötesi yok...
Sanat Güneşimiz...
Allah rahmet eylesin...
ben zeki müren

sevgi dolu bir dünyam var
dört yanımda tüm insanlar
dünya malı neye yarar
dostluklarla yaşıyorum

şiirlerde romanlarda
gelmiş geçmiş zamanlarda
tamburlarda kemanlarda
şarkılarda yaşıyorum

sevgilerden nakışlarla
mutlu mutsuz bakışlarla
kalpten kalbe akışlarla
alkışlarla yaşıyorum

ben de sevdim bir zamanlar
içimde bin hatıra var
herkes hayatını yaşar
anılarla yaşıyorum

ne köşklerde ne sarayda
ne dünyada ne de ayda
benim yerim çok uzakta
dualarla yaşıyorum

şarkılara duygu seren
çilelere göğüs geren
dertli gönüllere giren
işte benim zeki müren.

kimsesizlerin kimsesiziyim kimsesizim
yalnızların yalnızıyım yalnızım
dertlilerin dertlisiyim dertliyim
aşıkların aşkıyım aşıkım.

ismim mesut, göbek adım bahtiyar
yıllarca hep böyle bildiniz siz
mesut bahtiyar'dan şarkılar dinlediniz...
Zeki Müren, 6 Aralık 1931'de Bursa'da doğan Klasik Türk Müziği sanatçısıdır.

Bursa'da başladığı orta öğrenimini istanbul'da Boğaziçi Lisesi'nde tamamladı. istanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak birçok kere sergiledi.

Zeki Müren Bursa'da tamburi izzet Gerçeker'den aldığı solfej ve usül dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949'da, Boğaziçi Lisesi'nde okurken Agopos Efendi (sinema yönetmeni ve senaryo yazan Arşavir Alyanak'ın babası) ile udi Kirkor'dan aldığı derslerle de musiki eğitimini sürdü. Daha sonra, fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuvarı olan Şerif içli'den çeşitli eserler meşk etti; Refik Fersan'dan, Sadi Işılay'dan, Kadri Şençalar'dan yararlandı.

1950'de sınavla istanbul radyosu'na girdi. istanbul radyosunda 1951'de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi; bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak okumaya başladı. Radyo programları on beş yıl sürdü; bunların çoğu canlı yayın programlarıydı. Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

Zeki Müren altı yüzü aşkın plak, kaset, CD doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar'ın "Bir muhabbet kuşu" güfteli şarkısıdır. Müren 1955'te, "Manolyam" adlı şarkısıyla Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak ödülünü kazandı.

Zeki Müren Türkiye'de en çok konser veren ses sanatçısıdır. Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur. Kendisine 'sanat güneşi' ünvanı verilmiştir. Yabancı ülkelerde de birçok konser vermiştir.

iki yüz dolayında şarkı besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği "Zehretme hayatı bana cânânım" mısrayla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. "Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu" (süznâk), "Manolyam" (kürdilihicazkâr), "Bir demet yasemen" (nihavend), "Gözlerinin içine başka hayal girmesin" (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır. Müren bu şarkıları plaklara da okudu.

Zeki Müren 1954'te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955'te de Arena Tiyatrosu'nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da baş roldeki oyuncuydu. Ayrıca 'Bıldırcın Yağmuru' isimli bir şiir kitabı da vardır.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980'den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum'daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı. 24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT izmir Televizyonu'nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa'da Emirsultan mezarlığındadır.

Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetcik Vakfı'na bıraktı. ~http://tr.wikipedia.org sitesinden alıntıdır~
Bir filminde kör olmayan ancak kör taklidi yapan bir kıza aşık olan ve çok acı çeken bir genci canlandıran . Büyük sanatcılardan biri.
(bkz: seni sevmek bile yetmiyor bana içimde bir his var)*