bugün

dünyanın fransızcayla beraber en güzel dilidir kanımca..
fakat fransızcadan kolay gibi görünüyor..ama gerçekten şiir gibi,konuşması,yazması çok zevkli ve ingilizcede dahil daha kolay öğrenilir dil.
kelimelerin erkek-dişi olarak ayrılmaları ve çoğul yapmanın bile zor olduğu gerekçesiyle zor gelebilen dil.karizmadır bilen için.sadece bu yüzden giden vardır kurslarına,belki karizma bi hatun/adam götürürüm diye.öğrenmeye çabalıyoruz var gücümüzle,hadi bakalım hayırlısı.**
2 SENEDEN BERI ORENMEK ICIN ÖGRETMENINI ARADIGIM YABANCI DIL BILENLERE iMRENEREK BAKMAKTAYIM
hızLarına yetişiLmesi zor oLan yek ve tek Lisan...
icq'nun varoLduğu dönemLerde yabancı bir kızLa ingiLizce bir muhabbet ediyordum...kız ingiLizcesinin zayıf oLduğunu söyLedi...ondan sonraki muhabbet şöyLe geLişti...

Kız:Do you know itaLian language?
Ben:yeah
kız:%#\?!£(itaLyanca bir şeyLer geveLer)
Ben:Hey mambo mambo itaLyano

tabi kız bu muhabbetten sonra benimLe bir daha konuşmadı...
Konuşma açısından en güzel en akıcı dildir.Ayrıca öğrenmesi de oldukça zordur.
sanılanın aksine ogrenilmesi zor olan ogrenmeye basladıktan sonra ise megerse ingilizce ne kadar kolay bir dilmis demenize yol acan 6 sahısta da tüm zamanların fiillerini 6 degisik sekilde soylediginiz dil.

bir de ogrenim esnasında aa bu kelime ingilizce de aynı, ya da ne kadar benziyormus dersiniz ama hepsinin aynı dil ailesinden geldigini unutursunuz.
insanda, her duyduğunda "ben de! ben de konuşmak istiyorum! evet ben de konuşmalıyım!" şeklinde öğrenme hevesi uyandırabilen, yer yer ingilizceye benzeyebilen, karizmatik, çekici, konuşulası dil. bon giorno!
(bkz: ben italyanca biliyorum)
(bkz: comoranesi)
(bkz: alessandro del piero)
(bkz: berlusconi)
her yeni zaman öğrendiğinizde fiil çekimleri yüzünden üff yine şimdi bir sürü işimiz var dediğiniz dil
italyanca,çoğunluğu italya ve çevresinde yaşayan 70 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir.Hint-Avrupa dil ailesinin Romans kolundadır.

Genellikle,Roma imparatorluğu'nun doğduğu bölge olan Toskana diline dayanır.Çok fazla şivesi olan italyancanın şivelerini dilbilimciler 'italya şiveleri' olarak tanımlarlar çünkü ispanyolca,Katalanca ve Dalmaçyaca dilleri ile olan farklardan daha büyük farklara sahip şiveleri vardır.Neredeyse her italya şehrinin kendine has bir şivesi vardır.Bu fark o kadar çoktur ki,ispanyolcayı anlayabilen bir Milanolu,Sicilya şivesini anlayamaz.*
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.