bugün

napolyon'un ordulari'nin ilk kez yenildigi yerdir. napolyon 1799 tarihinde akka kalesi'ni kusatmis, fakat cezzar ahmet pasa komutasindaki osmanli ordusuna karsi direnememis ve buyuk kayiplar vererek geri cekilmek zorunda kalmistir. Napolyon yorede yasayan durziler'in de yardimiyla burc-i ali kulesini yikarak kaleye girmeyi basardiysa da kisa sure osmanli kuvvetleri tarafindan kentin disina atilmistir. Bu napolyon'un kaybettigi ilk savastir.
1799'da napolyon'un ele geçiremediği ve bugün akko adıyla israil'e bağlı olan kasaba.
keşfettiğim sözlüklerde benden sonra yazar olan sınıf arkadaşım, geleceğin doktoru. 3 gün önce entry girmeye vakit bularak hayretlerimi şaşırtmış, gözlerimi yaşartmıştır. * kendisi ilk 'ben de yazar olacağım' dediği zaman alemlere akmaktan sözlüğe girmeye vakit bulamayacağını bildiğim halde 'peki madem' demiştim ve yanılmadımda. bi önceki adı lazım değil sözlükteki gibi ayda bir entry girmemesini, her nete girişinde en azından günde bir entry girmesini dileriz. *

edit: çok da açıksözlü bir kişidir kendisi. (#4755353) nolu entrysinde hadi anladım kendini tarif edip övmüş ama (#5236120) nolu entry yi yazmasını beklemezdim. *
1799'da Cezzar Ahmet Paşa'nın Napolyon'un ordularına karşı kahramanca savunduğu kale.
Beyaz k harfine de söylenebilir.
ucan kaz adli cizgi filmdeki kaz grubunun lideri.
trabzondaki köşesinden korkulu rüyalar gördükten sonra telefonla arayıp,"la olum bak yaparsan anuna korum" diyen vasat yazar.kendisini yazarlık konusunda yetiştirmeye talibim
"kader beni akka kalesi öneünde bir ihtiyarın oyuncağı yaptı" Napolyon un bu sözünü akıllara getirir bu şehir.
israil'de müslüman, hristiyan, yahudi, bahai ve dürzi inançlarından olan insanların yaşadığı şehir. bir yandan ezan okunur bir yandan kilisede çan çalar.büyüleyici bir atmosferi vardır. burada çeşitli medeniyetlerden kalma eserler vardır. tapınak şövalyelerinden kalma yapılar da mevcuttur.
akdeniz kıyısında bulunan bir israil şehridir.
haçlı seferleri sırasında st. jean tarikatının merkezi olmuştur.Bu yüzden akka'nın eski ismi st.jean d'acre'dir.
Napolyon 1799 yılında bu bölgeyi ele geçirmeye çalışmış fakat cezzar ahmet paşa'nın savunmasıyla geri çekilmek zorunda kalmıştır.
rusya'nın an itibariyle askıya aldığı avrupa konvensiyonel kuvvet antlaşması'dır.