bugün

akilah azra kohen'in yeni kitabıdır.

--spoiler--
akıcı, okunması rahat bir dille anlatılmış.
çok güzel. çok keyifli. tavsiye edilir.
--spoiler--
tatarca: lezzetli.
akilah azra kohenin üçleme şeklinde yazdığı serinin ikinci kitabı.
fi ile başlayan dopdolu macera Çi ile devam ediyor ve tadı damağınızda kalarak son buluyor.

--spoiler--
Çi: yaşam enerjisi demek efendim *
--spoiler--
fi yi okuduktan sonra mecburen okunması gereken kitap.
(bkz: Tai-Chi Chuan)
Cin 'de Chi, Hindistan'da Prana, Japonya'da Ki olarak bilinen ve herseyin icinde oldugu soylenen yasam enerjisi.
(bkz: Tai chi)
(bkz: Aikido)
(bkz: azra kohen) in fi,çi,pi üçlemesinin ikinci kitabidir.
fi'yi okuduktan sonra çi yi aldim
ama fi de hizli okudugum icin mi bilmiyorum o kadar skldim ki

kitap kendini okutturdu sonuna kadar ama
kitapta 10 11 karakter var
ya bu 10 karekterin kafa yapisida ayni mi calisir ayni mi dusuncelerde olur. yazar karekterleri ne kadar degisik yasantilarda yazmis olsada bir aynilik söz konusuydu. kitabin sonununu ortalarda anladigim kliselikte gitti.
çi dende birkaç sayfa okudum ayni duzen tabi orda da
parama yazik olmasin okuycagim yinede.
--spoiler--
Dini yüreğinde yaşayanlar Yaradan'ın yolunda sessizce var olurken, dini aklında yaşayanlar diğerlerinin üstünde oluşturdukları egemenlikle kitleleri yönetmek için varlardı.
--spoiler--

Fi kadar akıcı olmayan, serinin ikinci kitabı. Belki de sebebi Deniz karakterine daha az yer vermesi, çünkü kendime en yakın gördüğüm ve en mantık abidesi olan karakter o.
hayatta ön yargıdan en uzak olduğum şey kitaplardı. yazarın ne siyasi görüşü, ne inancı, ne popülerliği elime bir kitap almama veya kitabı okumamama sebep olmadı. buna çok satanlar veya az satan kitaplarda dahil.
genel çevremin, daha doğrusu "eleştirmeyi çok seven insanların" çok satan kitaplara karşı bir ön yargısı olduğu aşikar.
fi ve ardından gelen çi bu kategoriye ait oldu. okuyucu kitlesi fazlaydı ve seri kitap olmasından kaynaklı bağımlı bir kitle yarattı.

bu serinin okuyucularını yüzeysel ve derinsel okuyanlar olarak ikiye ayırabiliriz. yüzeysel okuyanlar için sürükleyici bir roman, derinine inenler için ise bir keşif.
azra kohen "bu kitap herkes için yazılmadı." diyerek mesajını zaten önceden veriyor...

hele ki bu kitaba bazı şeyleri sorguladığınız bir anda başladıysanız mucize.
fi başlangıç çi hayat.
fi yarım kalmışlık çi tamamlayan parça.
--spoiler--
Duygularınızın sizi ele geçirmesine izin vermediğiniz kadar insansınız! Öfke, nefret, kıskançlık, hayal kırıklığı... Bu duyguların kontrolü ele geçirip hemen bir davranışa dönüşmesini engelleyebiliyorsanız gelişirsiniz.

Peki ya aşk, sevgi, ümit... Bunların da davranışa dönüşmemesi mi gerekir? Evet, dönüşmemeli! Çünkü hissettiğimiz anda sevmek ya da kızmak, kafatasımızın içinde bulunan ve şu ana kadar bilinen en gelişmiş şeye, beynimize hakarettir. Duyguları hormonlarımız yaratır. Hormonlarımızı beynimizle filtrelemediğimiz sürece kafasının içinde değerli evrenler taşıyan zavallı hayvanlarız.
--spoiler--

Canım her sıkıldığında açıp altını çizdiğim cümleleri okurum. Bu sadece biri. O kadar derin o kadar anlamlı ki her cümle... Gerçekten bir kitap.
09.11.2017 21.00 itibariyle ilk bölümü yayınlanan 'fi' isimli dizinin devamı.

entry hikaye ilgilisine duyurmak şahane. geceniz şen olsun arkadaşlar. beklentiyi yükseltmeyin taşları dizmişler sadece birinci bölümde.
azra kohen'in yaşam enerjisiyle, dönüşüm ve değişimle, deneyimlemekle ilgili kitaplarından biri.
en son aeden romanında vermek istediği mesajları müthiş bir şekilde veriyor.

"çi...
hayatla doluyum, damarlarımda yaşam akıyor.
parmak uçlarımdan saç tellerime varlığımı kaplıyor.
kalbimin attığını, tırnaklarımın uzadığını, çalışan işleyen bedenimi zihnimdeki her detayı bütün berraklığıyla hissediyorum.
yaşam enerjim, çi'm...
bütün hücrelerim kesintisiz sana doğru akıyor.
nefesim bedenim ve ruhum ilk defa bir bütün seninle...
hayatımda ilk defa tamamım..."
5. bölümde işlenen cinayete üzüle üzüle bir hal olduğum, 1 hafta kendime gelemediğim dizi. belki hala gelememişimdir. bir yakınımı kaybetmişim gibi hatta daha beter üzdü.
Duru tehlikeye doğru ilerliyor. Geçen bölüm çok farklıydı bu bölüm büyük entrikalar olmasa da iyiydi. Dizi kalitesi çok yüksek. Yalniz kitabın yazarı nasıl bir ruh haline sahip diye düşünmeden edemiyorum. Böyle bir manyağı yazmak kolay değil.

Sadık Murat kolhan adamım bu bölümde baya göründü umarım bütün bölümlerde böyle olur. Kalite akıyor heriften.

Edit; o Genco ile billurun ölümüne bende çok üzüldüm. Özellikle billurdan sonra can manay in ölmesini bekliyorum. Ama ne zaman nasıl?
Artık şu diziyle kitabı bi ayırın ya. Güzelim seriye yazık oldu. Dizi sadece kitaptan esinlenmiş, karakter çalmış da denilebilir ama onu da tam becerememiş, hiçbir karakter kitaptaki kadar oturaklı değil. Zaten kitabın bi teması var, bir mesajı var, olay örgüsü çok daha mantıklı. Dizi sadece “daha fazla izlenmesi için daha ne entrika katsak “olarak ilerliyor. Yani artık kitaptan tamamen bağımsız.
yanlış gittiği gözlenen dizinin ikinci sezonunun başlangıcından itibaren yazar davranışları, sadece azra kohen books olarak internette yer almasıyla birlikte tahmin ettiğim ve yazardan beklediğim olmuştur.

“insanlar oturduğum yerden çok güzel para kazandığımızı düşünebilir. Amacım hiçbir zaman bir şey kazanmak olmadı. Bir şey yanlış gittiği zaman durdurmak için elimden geleni yapıyorum. ikinci sezonda sadece karakterler var ve o yüzden ikinci sezonda bitirilmesinin kararını aldım.”

demiş. helaaaal.

http://www.sozcu.com.tr/h...um-ne-zaman-yayinlanacak/

bokunu çıkardılar bu kadın buna müsade etmez diyordum.

daha iyi nasıl olur? daha başka neler mümkün?

sevgiler, selamlar azra.
10. Bölüm yarın gelecek sabırsızlıkla bekliyoruzz.
fi'nin devamı.

fi, iyi başlayıp kötü devam etmişti, çi ise kötü başlayıp iyi devam etti.
berrak tüzünataç'ın canlandırdığı "özge" karakteri hem çok antipatik hem de hiç güzel oynayamamış, serenay sarıkaya da "duru" karakterine pek uymuyor, ama geri kalan detaylar iyi kötü hedefi vurmuşlar bence.
ilk bölümü izleyip "bunlar da bozmuş" diye düşünmeyin, ilerledikçe düzelmeye başlıyor...
1. sezonu izlememin üzerinden 2 yıl geçmişken izlemeye başladığım 2. sezonun adı (aynı zamanda 2.kitabın adı). Bu dizi bende hala değişik duygular uyandırıyor. iyi mi kötü mü bilemiyorum; ama bir çark sistemi gibi dönüp gidiyor.