1. 1.
  kastamonu ilinin bir ilçesi
  kurtuluş savaşı sırasında istanbul dan kaçan subayların ve depolardan çalınan askeri malzemelerin anadoluya giriş kapısı. bu malzemeleri çok kısa sürede gemilerden boşaltarak ankaraya gönderilmek üzere kağnılara yükleyen kahraman halkın yaşadığı şehir.
  7 ... aabi
 2. 2.
  istiklal madalyası'na sahip olan tek ilçedir.
  6 ... sciende
 3. 3.
  yeşili ve mavisi ile tam bir karadeniz incisidir inebolu. tek kusuru iklimi itibari ile çok yağış alması turizminin gelişmesine engel olmaktadır. sıcak iklime sahip bir yer olsa idi ne antalyanın ne bodrumun esamesi bile okunmazdı yanın da. yolunuz düşerse muhakkak görmelisiniz.
  5 ... karpuzkabugu
 4. 4.
  kastamonu'nun muhafazakarligi ile alakasi olmayan bir ilcedir.
  2 -4 ... spiritualized
 5. 5.
  *bütün ahalisine istiklal madalyası verilmiş kasabadır. kurtuluş savaşında ankara'ya ulaştırılacak cephanenin denizden karaya alındığı liman kentidir. senelerdir bu özelliği sebebiyle ilçe adının yiğit inebolu yapılıp yapılmaması tartışılmaktadır.*
  3 ... akinel
 6. 6.
  atatürk'ün şapkayı halka gösterek şapka ile ilgi konuşmasını yaptığı ve şapka kanunun çıkarılmasında ilk işaretlerin verildiği kastamonu ilçesi . halkının gerici değil ilerici ve aydın olması atatürk'ün ilk burada şapkayı halka tanıtmasına vesile olmuştur .
  3 -1 ... sevdalinka
 7. 7.
  güneşin denizden doğup denizden battığı enfes yaşam yeri. ülkemizin en fazla rüzgar alan bölgesi. uçsuz bucaksız deniz ve sınırsız yeşillik insana bir ferahlık getirir. köylük bir yer gibi görünse de bütün yollarındaki asfaltlar tamdır ve bozulmamıştır. ayrıca memleketimdir orası. ah inebolu' mm ahh burnumda tütüyorsun cennet memleketi...

  Edit; son zamanlarda bayağı toprak kayması yaşanmakta. Dağlık yerlerde ciddi hasarlar oluştu diye biliyorum. Asfaltlar da bozuktu baya.
  5 ... nefesalsamda
 8. 8.
  ilçenin tek tatil köyü için: http://www.yakamoztatilkoyu.com/
  1 ... cvzcmtn
 9. 9.
  dağ havasında ineboluya bir saat uzaklıkta köy evi için ;
  (bkz: kafiyesiz eleman) * *
  ... kafiyesiz eleman
 10. 10.
  rumca i nea poli (=Yeni kent) adının Türk ağzına uydurulmuş biçimi.

  1. inebolu. Kastamonu iline bağlı ilçe merkezi kent. karadeniz kıyısındadır. Kentin ilkçağda Abonou Polis adından (abonou teikhos) sonra taşımağa başladığı ionopolis adı, anlaşıldığına göre, geç bizans döneminde "i nea poli" diye kullanılır oldu ve bu ad, Türk ağzında inebolu'ya döndü.

  2. inebolu. Aydın ili Bozdoğan ilçesine bağlı Yazıkent kasabasının eski adı.
  2 -1 ... rick blaine