bugün

entry'ler (114)

metin

Metin, normalden farklı olma halidir. Bu kasıtlı olarak yapılanın aksine tüm bünyeye işlemiş olma durumudur. Anneannesinin çöreği, eşşek sıpası olarak başlayıp monsieur olarak devam etmedir. Ruha yayılması çok muhtemel, ruhtan atılmasıysa mümkün olmayandır. içe işleyendir, en içe. hayaliyle dahi mutlu edebilme kapasitesine sahip sayılı erkektir. rüyadan uyandığınızda dahi hala rüyada olma durumudur, varlığı ne kadar faydalıysa bir insan için yokluğu o kadar eksikliktir. Her insanın hayatında olmayan, - olmasını da istemediğim - çoğu kişinin içini aslında hiç görmediği insandır. Onu gördüğünüzde yalnızca onu görürsünüz, dokunduğunuzda ise en kötü acılar son bulur, ya da en büyük acıların başlangıcı olur. - boşa geçmiş zamanların acısı - Onu nasıl farketmediğinize yanarsınız, veya ona aşık olmayı engelleme çalıştığınıza kızarsınız.

belki de bu özellikler sadece banadır. bu da ona aşık olmak için en güzel sebeplerden biridir.

oğuz halkının kuşları

Oğuzlar 24 boydan meydana gelir ve her boyun bir ongun kuşu vardır.
Oğuz'un oğulları:

1.Bozoklar
Gün Han(şahin): Kayı, Bayat, Alkaevli, Karaevli
Ay Han(bozkır kartalı): Yazır, Döger, Dodurga, Yaparlu
Yıldız Han(şah kartal): Avşar, Kızık, Begdili, Karkın

2.Üçoklar
Gök Han(sungur, doğan): Boyundur, Peçenek, Çavuldur, Çepni
Dağ Han(uç,delice doğan): Salur, Eymür, Ala Yuntlu, Yüreğir
Deniz Han(çakır): iğdir, Büğdüz, Yıva, Kınık

otrar

Sirderya kıyısındaki, Farabi'nin doğduğu şehirdir.

kazgurt

Oğuzların kutlu dağıdır. Oğuz Yurdunu engebelendiren Karakuçuk Dağları'nın en doğudaki uzantısıdır. Dede Korkut'un mezarının da burada olduğu sanılmaktadır.

gabriel noradonkyan

1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlamadan, ermenilerin saint petersburg'da 8 ayrı ermeni devleti pulu bastırmalarına en büyük katkıyı sağlayan zamanının osmanlı devleti dışişleri bakanı.

türk kürt kardeşliğinin bitme sebepleri

kürtlerin oturup kendi iradeleriyle düşünememeleri, daha doğrusu iradeleri olmamaları, geçmişi unutmaları, onun bunun maşası olmalarıdır. insanı insan yapan iradedir sanırım.

ekonomi canlansın diye alınabilecek şeyler

gemi alabiliriz mesela, çok canlanır ekonomi.

türkiye de yasak olmayan şey

sayın öcalan demek yasak değildir; ama o hayvana küfür etseniz muhtemelen birileri dava açar ve haksız duruma düşersiniz.

osmanlının son 200 yılı

Osmanlının son 200 yılını görmezden gelenler, osmanlı 600 küsür yıl hüküm sürdü diye öğrettiler bize. o son 200 yılda hüküm sürmekten bahsetmek abes olur sanırım.

kendini savunamamak

Ülkemizde klasik bir durumdur.Yine kişilere karşı bir nevi de asıl sorun devlete karşı kendini savunamamak, hep haksız olmak ve maalesef yapacak bir şey bulamamak. Hep kime ne diyeceğim ki kime şikayet edeceğim ki düşüncesi, şikayet edeceğin yer de devlet sonuçta. Yıllardır parasız eğitim diye göz boyarlar ama okula gidersin kayıt parası.. vermem dersin olmaz, eninde sonunda vermek zorunda kalırsın. Kayıt olurken tomar tomar kağıt alırlar ondan sonra ota boka kağıt isterler yine haksızsındır.Okulda hakkını aramaya kalksan laf yersin dayak yersin yeri gelir bifa muzlu gofret yersin.Bazı müdürler de vardır bağıra bağıra beni bu okuldan kovduramazsınız arkam sağlam der, 20 yıldır aynı okulda müdürdür kendileri. hesapta okullar ilim irfan yuvasıdır da cart curt. Koyun muamelesi görüyoruz orası ayrı. ondan sonra neslimiz neden pısırık, çekingen derler yüce öğretmenlerimiz suç bize kalır, kimse düşünmez biz ne yaptık diye. sonra yaz dönemi gelir okulda ceket ve gömlek giymek yasak, tişort giyeceksiniz denir ama öyle her tişort kabul edilmez ille de okuldan alacaksın, tabi o da paradır.Sonra tüm eğitim hayatınız boyunca kulağınıza yer eder okula para verin para verin.. istediğin kadar vermem de psikolojik işkenceyi görürsün. Ne zaman resmi bir işlem yapmaya kalksan sabittir ikametgah ve nüfus sureti istenir.Gidersin muhtara ikisine 7-10 lira bir para alır hesap soramazsın. iki tane kağıt parçası lan ne bu para. olmadı noter onayı isterler al sana 40 lira. kime hesap soracaksın? devlet üniversitesi dersin, harç ödersin baba gibi, yine kayıt parası.. ondan sonra okuldan her belge almana para para para... ulan ben harç parasını neden verdim?? tabi ki hesap soramazsın sorsan öyle bi kaosa düşersin öyle bir karşılık alırsın ki ne sorduğunu unutursun... Dur şuna dava açayım desen para para para, sonra kaybedersin. Hesapta hukuk devleti ama sadece devlete işler bu.Devlet hizmet etmiyor kardeşim, devlet ticaret yapıyor. Bir hizmet verdiğinde karşılığını çok da güzel alıyor.E o zaman ben ne diye vergi ödüyorum lan? evet evet onları beslemek için. Devlet bu gün üstümüze bir yüktür maalesef, hizmet etmez hizmet bekler. Tabi seçim zamanı kömürler dağıtılıyor, lüks evlere beyaz eşyalar yollanıyor o ayrı, nice zenginlerin yeşil kartı var ayrı. Zaten bu fiş toplama işinin kaldırılması en büyük göstergesi devletin ihtiyacı yok o vergilere. Zaten eğitim olsun sağlık olsun en büyük ticarethaneler.Ondan sonra ben nasıl mutlu olayım lan bu ülkede?? Mis gibi karanediz mahvedildi sahil yolu diye, gitsinler baksınlar pislikten bakamıyorsun denize, ondan sonra bitmez hiç yol tamiratları. Sağlam yollar kazılır yapılır, eziyet çekersin içinden hiç şikayet etmek geçmez çünkü muhattap bulamazsın. Maksat bir kesim para kazansın.Üsküdar'da tinerciler kaynar yol keser para alır, dirensen falçatayı yersin ama kimseye hesap soramazsın. o kadar güvendiğin polise bir bakarsın ki o da işin içinde, şüpheli paket diye bomba ihbarı verirsin polis gelir, ben bakmaya korkuyorum der, gider kahveden mahallenin delisini bulur ona açtırır, yaşıyor muyuz biz insan gibi?

kick down

Otomatik şanzumanlı arabalarda gaz pedalına köküne kadar basmaktır. Eğer araçta kick down varsa gaza köküne kadar bastığınızda hızlanmak için vites küçültür ve vitesler normaldekinden daha yüksek devirlerde atar.

tevzi makarası

Distribütörün parçasıdır.Yüksek gerilimin ateşleme sırasına göre bujilere dağıtımını sağlar.

ıklığ

Bir diğer ismi ıklıktır. Türklerin kullandığı eski bir çalgıdır.

ali rıza sofrası

Kadıköy moda caddesi caferağa mahallesinde leziz yemekler sunan lokanta. 4 çeşit yemek 7 lira menüsü pek bir çekici.

geyik

Türklerin Orta Asya'ya inmeden önce Tayga ormanlarında yaşarken pek önem verdikleri hayvan.Orta Asya'ya gelince pabucu dama atıldı ve onun yerini at aldı.

hire

Kerbela ilindeki Kufe'nin güneyindeki antik kenttir.

higrometri

havadaki su buharı miktarının ölçülmesi.

inebolu

ilçenin tek tatil köyü için: http://www.yakamoztatilkoyu.com/

berilyoz

Berilyum zehirlenmesi sonucu etkisi akciğer ve ya deride gösteren sanayi hastalığı.

abraha

Hristiyan kral. Arabistan'ın güneyinin bağımsızlığını korumuş, 570 yılındak Mekke'ye sefer düzenlemiş; ancak ordusundaki çiçek salgını yüzünden Mekke'yi alamamıştır.