bugün

entry'ler (355)

al pacino

yaşlandıkça gençleşiyor mu ne?

http://www.imdb.com/media...nm0000199?ref_=nmmd_md_pv

chuck palahniuk

şu aralar thumblr sayfasında soruları yanıtlıyor.

kiminle dövüşmek isterdin diye sordum cevabı yapıştırdı iyi mi?

http://chuckpalahniuk.tum...who-would-you-fight#notes

viplay

Yakın zamanda TED videolarını yayınlamaya başladılar. TED deki türkçe altyazılı videoların tümünü olmasa da çoğunu yayınlamışlar gördüğüm kadarıyla. Hürriyet'in yaptığı önemli işlerden biri.

http://www.viplay.com/ted

lou reed

ölmek için "mükemmel" bir gün.

http://www.youtube.com/watch?v=QYEC4TZsy-Y

polisin öğretmenden fazla maaş aldığı ülke

polis devleti'dir

türk kızından ateş istemek

Hastanenin bahçesinde kız arkadaşla birlikte hastanenin servisi beklenmektedir. Hemen yanıbaşımızda da hastaneye girerken belgeleri verdiğim hatun kişisi sigara içerken görülür hatun sigarasını bitirir ve içeri girer. Bekleyişin uzaması ve zaten hastaneden yeni çıkmanın getirdiği gerginlik kız arkadaşta sigara içme isteği uyandırır. fakat kız arkadaş çakmağını evde unuttuğu ve bende sigara içmediğim için çakmak bulma derdine düşülür. içeri girip önce kapıdaki güvenlik görevlisine çakmağının olup olmadığını sorulur olumsuz yanıt alındıktan sonra da azönce yanımızda sigara içen danışmadaki hatunun yanına yaklaşılır ve olaylar gelişir.

+ pardon. azönce sigara içen kişi sizdiniz sanırım dışarıda... (söz kesiliyor burada hatun tarafından)

- sen benim... (hafif yüksek sesle) sigara içtiğimi nereden biliyorsun ya!???

+ azönce dışarıda içiyordunuz bende oradaydım ve sizi gördüm. çakmağınızı isteyecektim.

- (şaşkınlık ve somurtkan bir ifadedeyle garip sesler çıkardıktan sonra) "ha evet" deyip çakmağı uzatır. sigara yakılır ve çakmak geri götürülür. teşekkür edilir.

bu yakın zamanda başıma gelmiş bir olay. genellemelerin çok yanlış sonuçlar doğurduğunu bilen biri olarak. buradaki hatun kişinin psikolojisinin çoğu türk kızının psikolojisiyle aynı olduğunu iddia etmek çok da yanlış olmaz sanki. özellikle siz diye başladığım konuşmayı yarıda keserek ve benim için daha da önemli olan (en hafif tabirle terbiyesizlik olarak gördüğüm) "sen" diye devam ederek azarlar bi şekilde karşılık vermesi kezban tavrı değildir de nedir a dostlar. bunu salt türk kızlarına bok atmak için söylemiyorum. kezban konseptinin altında yatan toplumsal nedenler seksist, ataerkil, ahlaken iki yüzlü olan bir kültürün ürünü. tabi bu daha farklı bir entry nin konusu.

edit: imla

gönül dağı

bu türküyü barış manço'dan tanımış, sevmiş biri olarak türküde geçen bir cümleyi paylaşıp bir kaç yorum yapmak istiyorum sevgili ahali.

rızasız bahçenin gülü derilmez.

şimdi bir çok türküde duyduğumuz bağ, bahçe muhabbetinin ne anlama geldiğini sanırım bilmeyen yoktur. Aynı şekilde bu türküde de geçen bahçe sözcüğü... evet düşündüğümüz şeyi temsil ediyor.

türkülerde geçen bu kapalı anlatımların hastasıyım ayrıca.

hayatı yaşa

diyor ki;

düşünmeden sattın ruhunu bir yalana
bin çile çektin ömrünün her anında
uyan dostum uyan şu tatlı rüyadan

anlayana tabi...

zenni optical

https://www.zennioptical.com/ adresinde ikamet eden online gözlükçü.

evime 50 metre uzaklıktaki atasun optik isimli kendine optikçi diyen 3. sınıf köy bakkalı görünümlü camcının numaralı gözlüğümü 10 gündür teslim edememesine karşılık bu çinli arkadaşlar siparişimi 6000 km mesafeden tam 6 günde elime ulaştırdı. hem de atasun'un tartaklayacağı paranın yarısına. daha ne olsun.

yolda klonla karşılaşınca söylenecek ilk söz

(bkz: tipini sikeyim)

demokrasi

bu yönetim şeklinin çok ünlü bir kasımpaşalı zat* tarafından sürekli yanlış yorumlandığını gördükçe 2500 yıl önce yaşamış sevgili platon'un şu dizeleri aklıma gelir ve efkarlanırım;

- Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.

- Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

kaynak:wikisöz

fazıl say

o değilde sanat insanlarının söylediği topluma aykırı gelen sözlerini tartışmayı bırakıp, onların ürettiği sanat eserleri hakkında konuşmayı, tartışmayı ne zaman öğreneceğiz çok merak ediyorum. 1500 küsür entry girilmiş bunların hiçbirinde en son bestelediği universe senfonisi hakkında bir yazı yok. bak hiçbirinde diyorum. yani yazıyla yazayıp bak. sıfır.

adam universe diye bir senfoni bestelemiş hacı! evren demiş adına içinde evrenin genişlemesiyle ilgili, karadeliklerle ilgili, dünya dışı gezegenlerle ilgili, akıllı yaşamla ilgili kısaca astrofizikle, astronomiyle ilgili, şu ana kadar elde edilen bilimsel veriler çerçevesinde kafasında kurduğu fantezilerin notalara dönüşmüş bir yapıtı var. ve sen hala adam şunu demiş bunu demiş diye tartışıyorsun.

türkiye'deki insanlar için çok fazla bu adam bence.

space oddity

geç keşfettiğimden olsa gerek son iki haftadır bu şarkıyla yatıp bu şarkıyla kalkıyorum. bıkmıyorum, bıkamıyorum, bıkmak istemiyorum.

ayrıca cenazende bir kaç şarkı çalacaz hangi parçaları çalalım diye sorarlarsa bu parça rahat ilk 10'a girer.

istesosyal

http://www.istesosyal.com adresinde ikamet eden bir kariyer sitesi.

Anladığım kadarıyla facebook uygulaması olarak çalışıyor bu alet. bu da yakın çevrenizdeki iş verenlerin tanıdıklarınız aracılığıyla sizi daha kolay bulmalarını sağlıyor.

öldü demenin alternatifleri

(bkz: şartelleri indirdi)

apateizm

(bkz: sikimekadarcılık)
(bkz: koy götüne rahvan gitsincilik)

halay denince akla gelenler

http://inciswf.com/kedi.swf

selam

bedava bilet dağıtılarak, salon kapatılarak izleyici sayısı artırılmaya çalışıyor anladığım kadarıyla bu filmin. nitekim geçen gittiğim sinemada benim izlediğim filmin arasıyla bu filmin arası çakıştı. flim arasında bu filmin oynadığı tıka basa dolu salondan çıkan göbekli dayılar flim bedava olmasa kıçlarını kaldırıp evlerindeki oturdukları koltuktan kalkacak dayılara benzemiyorlardı.

evrenin en katı kuralı

ışık hızının aşılamazlığı.

2013 oscar ödül töreni

kendi seçimim;

en iyi film: amour
en iyi erkek oyuncu: Joaquin Phoenix
en iyi kadın oyuncu: Emmanuelle Riva / Naomi Watts / hiçbiri
en iyi yardımcı erkek oyuncu: Philip Seymour Hoffman
en iyi yardımcı kadın oyuncu: Sally Field
en iyi yönetmen: Ang Lee
en iyi özgün senaryo: Flight
en iyi uyarlama senaryo: Life of Pi
en iyi yabancı film: amour
en iyi sinematografi: Life of Pi
en iyi kurgu: argo
en iyi orijinal şarkı: skyfall
en iyi kostüm tasarım: Les Misérables

akademinin seçeceği;

en iyi film: lincoln / argo
en iyi erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis
en iyi kadın oyuncu: Emmanuelle Riva
en iyi yardımcı erkek oyuncu: Tommy Lee Jones
en iyi yardımcı kadın oyuncu: Anne Hathaway
en iyi yönetmen: Steven Spielberg
en iyi özgün senaryo: Life of Pi
en iyi uyarlama senaryo: Life of Pi
en iyi yabancı film: amour
en iyi sinematografi: Life of Pi
en iyi kurgu: argo
en iyi orijinal şarkı: skyfall
en iyi kostüm tasarım: lincoln / Les Misérables