bugün

"yani bizim abidin, derdime bir care" diye devam eden bir jenerik muzigine sahip dizidir. (bkz: mazi kalbimde bir yaradir)
adı gülşen olan ve yaşça bizden büyük kadınlara söylenmeyecek seslenme sözü.
uzun bir zamandır trt 1 de haftaarası sabah 06:30 da orjinal sırasına göre yayınlanan gelmiş geçmiş en başarılı yerli dizilerden biri. hatta birazda gaza gelip tüm zamanların en iyi yerli iki sitcomundan biri de diyebilirim. (diğeri için (bkz: medeni haller))

bazı espriler şu an için eskimiş olsada hala güldürebilen, zaman zaman yapılan absürdlüklerle halihazırda yaran kaliteli bir dizi.
yanılmıyorsam her bölümün sonunda bölümde oynayanlar ''falanca şunu yaptı, filanca bunu yaptı'' dedikten sonra en sonunda abidin'in kıyafeti deyip bit pazarından yenisi aldı gibi bir şey yazılıyordu. *
çalıştıkları ofisin duvarları pembeydi. süper bir diziydi.
ama bugünlerde denk gelirse sakın izlemeyin. çünkü çocukluğumuzda güzeldi. şimdi aynı tadı alamayabiliriz. bırakın hafızamızdaki yeri güzel kalsın.
gece yarıları trtde gösteriliyo. duyrulur...
(bkz: absürt)
bir bölümde osmantan erkır kişisi selim naşit'in oğlunu oynamıştı.
absürd komedinin türkiyedeki tek adı. ondan sonra daha iyisi olmadı ve su anda da olmadıgına eminim. cimri patronu, benekli geyik tutkunu nejat'ı ve gülşen abisiyle frankynin hayatında özel bir yerde kalacak bu dizi. hee, bilgi de vermek lazım tabii. dvdlerine e-bayde rastlamak mümkünmüş. araştırın bulun yahu.
bir bölümde yamulmuyorsam stajyer rolünde 20li yaşların başındaki emre altuğu gördüğümüz eski dizi.
bugünlerde yine bi kanalda tekrarlarını izleyip gülebileceğiniz eski bir dizi.
bi bölümünde adı" gümbürdettin yüreklibatur " olan şanssız bir insanın maç anıları vardı.
trt3'te hafta içi hergün izlenebilecek güzel yapım.
yere düşen para sesinden kaç lira olduğunu biliyordu selim naşit . *
haluk bilginer'i tanımamıza yardımcı olan ve izleyenleri onun fanatiği yapan dizidir. ayrıca nilüfer açıkalın'a aşık onca gencin günahına giren dizi bu dizidir.
celal kadri kınoğlu'na son bölümlerinde yer vermesi de ayrı bir güzelliğidir.
gulsen abi yani bizim abidin
derdime bin çare
içimi döktüm, derdimi yazdım
postaladım sana...
jenerik müziğini kenan doğulu seslendirmiştir.
her karakteriyle baştan ayağa komik olan dizi. hele ki selim naşit'in oynadığı cimri patron karakteri aşmıştır. kendisi kepeklerini dahi biriktirirdi bir gün kansere çare olacağını düşünüp para kazanma hevesiyle. 16 kiloluk peynir tenekesinini doldurmuştu en son. jenerik müziğinin tam sözleri aşağıdaki gibidir:

gülşen abi yani bizim abidin, derdime bir çare
içimi döktüm, kendimi yazdim, postaladım sana
derdin mi var? yazsana sende
sırrın mı var? postala sende
kapkara kutu çare suyu, gülşen abi...*
senaryosunu can barslan yazmıştır,karikatüristlerin yazdığı ilk dizilerdendir,ardılları gibi oldukça başarılıdır.
trt makul bir saatte yeniden yayınlasa oturup keyifle izlenecek dizidir.

castta, abidin' in kostümleri bit pazarından yazar.
trt1'de tekrar yayınlanmaya başlayan dizi. hafta içi hergün 17'de sanırım. ayrıca şimdikiler gibi 2 saatlik değil de 40 dakikalık bir diziymiş.

(bkz: yerli dizi yersiz uzun)
çocukluğumuzun dizilerindi.ailecek izlerdik.
türkiyenin ilk sitkom tarzı dizilerinden biridir .
(bkz: özlenen diziler)
haluk bilginerin dışındaki diğer oyuncular genelde bilginerden epey bir kısalar. hatta kulanılan eşyalar bile ufacık, kısacık ve bilginer ayağında yüksek bir ayakkabıyla gerçekten uzun bir adammış gibi görünmekte.