bugün

mütik barış manço şarkısı
(bkz: simsiyah bir gecenin koynundayım yapayalnız)
(bkz: bkz ların bokunu çıkarmak)
başlangıcından orgtan ilginç efektler çıkan harika bir barış manço şarkısı.
Bursa'da eğlence ve düğün mekanı.Altıparmak'ta.
c nin dönmesi halinde c ye verilen isim.
güneş ışınlarının sadece kendi aralarında (bkz: yengeç ve oğlak) kalan bölgeye dik gelebildiği;kendilerine ise güneş ışınlarının yılda 1 kez dik geldiği;olmayan ama olduğu varsayılan çizgilerdir.
barış mançonun söylediği,basslarının kaliteli yazıldığı ekol parça.
Simsiyah gecenin koynundayım,yapayalnız
uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor....diye süren şarkı...
gün çoktan döndü buralarda
ve ben simsiyah bir gecenin
koynunda yapayalniz bekliyorum
duyuyorum görüyorum bir gün
gelecek dönence biliyorum

simsiyah gecenin koynundayim
yapayalniz uzaklarda biryerlerde
günesler doguyor
kupkuru bir agacin daliyim
yapayalniz uzaklarda biryerlerde
birseyler kök saliyor

catlamis dudagimda ne bir ses nebir nefes
uzaklarda biryerlerde
türküler söyleniyor

duyuyorum,görüyorum,biliyorum
dönence,dönence
gün dünende dönence
ilk düzenlemesine nazaran mancoloji'deki düzenlemesinin harika olduğu, yanlış hatırlamıyorsam sözleri rahmetli barış manço'ya, unutulmaz müziği de, ahmet güvenç'e ait olan eşsiz, güzide parça... ahmet güvenç aynı zamanda bu parçada bas gitar'ı da çalmıştır.
1981 senesinin parçası olmasına rağmen, türkiye'nin o zamanlarda dahi, ne kadar büyük müzisyenlere sahip olduğunu ve de böyle denli bir 'rock' parçası yapabileceğini de gösteren parçadır ki, özellikle küçüklükten kalma zamanlardan oluşmuş kendisine has gizemli bir yanıdır bu şarkının.. özellikle sonlarına doğru, sanki gece yarısı, gündönümü vakti, barış abi siyahların içinde, buharlı bir yerlerden size, ''dönencee, döneenncceee..'' diyormuş gibi gelir...

aynı zamanda bursa'da şimdi ismi 'ziyade' olmuş, muradiye yolunda salı pazarı kurulan yolun hemen girişindeki en eski cafe'lerden birisidir; vaktinde şimdi ana-baba mesleğini icra eden büyüklerin birçoğu burada tanışmış, ilk gazozunu burada içmiş, ilk pastasını burada yemiş, ilk aşk sözcüklerini burada bahşetmiş, ilk tohumlarını da burada atmıştır aşklarının...
bass sesleri ile başlar başlamaz insanı derinden etkileyen, çoğunluğun dinlediği en azından bir yerlerde duyarak zihnine kazıdığı çok güzel bir barış manço şarkısı.
milyonlarca kez dinlense de bıkılmayacak şarkılardandır.
(nur ol barış abi)
türk insanının bas gitarı tanıdığı şarkılardan.
şimdi annemle konuşurken aklıma geldi; çocukluğumun en büyük korku figürlerinden biri olması sebebiyle çocuk aklının ya da akılsızlığının en güzel örneklerinden birine konu olabilir bu dönence.

"dönenceeehhh....geliyor görüyorumm" sözlerine sahip dönence şarkısını gece yatağımda yaşlı gözlerle hatırlar, "allahım nolur dönence gelmesin" diye dua ederdim. manyakçıl insanlar vardı klipte, daha doğrusu o yaşlarda bana öle geliyolardı diyeyim; deri ceketli, afro saçlı, yırtık kotlu falan. ortalıkta motosikletler ve zincirler dolanıyodu, herşey ağır çekimdi, aklım almazdı. ben de zannederdim ki dönence böle afro saçlı gelmek üzere yolda olan korkunç bir yaratık.*
artık korkmasam da * dönence nedir ya anlayabilmiş diilim. benim bildiğim bi oğlak bi de yengeç dönencesi var ki şarkı yapılası kavramlar diil. ha barış manço kalplerimizde yaşar, ben de vesilesiyle çocukluk gerzekliğimi sırıtarak hatırlarım; o ayrı.
her ne kadar hüzünlü başlasa da daha sonra gelen funk ritmi ve oradaki gitar solosu çok eğlenceli olan şarkıdır.
akrebin gözleri ile birlikte türk rock müziğinde çığır açan parçadır.sadece bu parça için bile barış manço ve kurtalan eksprese saygı duymak gerekir.
ilk türk doom metal parçası. barış abi'yi anarken, kurtalan ekspres'i de es geçmemek gerek.
bir zamanların trt 1 i seyretme sebebi olan heavy metal programı. jeneriğinde running wild dan Beggars Night çalardı.
http://www.youtube.com/watch?v=un6L-YA28Ro
barış manço'dan biz ölümlülere bir hediyedir. barış manço'nun en kaliteli hatta barış manço'nun değil türkiye'nin en kaliteli şarkılarından bir tanesidir.
barış manço'nun yazdığı harika eserlerden biridir..

Dün çoktan döndü buralarda
Ve ben simsiyah bir gecenin koynunda yapayalnız bekliyorum
Duyuyorum, görüyorum bir gün gelecek dönence biliyorum

Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor
Görüyorum dönence
Kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor
Biliyorum dönence
Çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes
Uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor
Duyuyorum dönence

Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor
Görüyorum dönence
Kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor
Biliyorum dönence
Çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes
Uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor
Duyuyorum dönence

Duyuyorum biliyorum görüyorum dönence
Dönence gün dönende dönence
Bir gün gelecek dönence biliyorum
tüylerimi diken diken eden, içimi ürperten,güzel bir barış manço eseridir.
yeryüzü üzerinde, güneş ışınlarının yılda iki kez dik açı ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve Ekvator'un (eşlek) 23° 27' kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki enlemden her biri.

kaynak: vikipedi.
kenan doğulu'nun enfes bir şekilde coverladığı barış manço şarkısı.
kuzeydeki yengeç, güneydeki oğlak tı galiba.
http://www.youtube.com/watch?v=yWb1HUZRW20
ülkemizde de müthiş projeler çıkabileceğini kanıtlayan parçadır. çok değerlidir kendileri aynı onu yapan büyük üstad gibi.**