1. 1.
  kendi arasinda Proto, gothic, death, grindcore, stoner, funeral gibi turlere ayrilan melankolik metal tarzi. kimilerine gore metalin arebeski olarak tanimlansada bircok kisiye gore metal muzigin en guzel turlerinden biridir. bu turde en taninmis gruplar arasinda Anathema, amorphis, my dying bride, empyrium, haggard, lacrimosa bulunmaktadir.
  10 -2 ... antistar
 2. 2.
  (bkz: draconian)
  (bkz: ashes you leave)
  2 ... wolfshade
 3. 3.
  http://www.doom-metal.com/
  1 ... wolfshade
 4. 4.
  çoğu thrash meraklısının uykusunu getiren ve bu tür kişilere dinlettiğinizde "aabi ağıt yakıyo lan bunlar" şeklinde eleştirilere maruz kalmanıza neden olan ama verdiği lezzeti öyle her bünyenin kaldıramayacağının da* unutulmaması gereken,sözleri depresif müziği melankolik*,90 ların başında türemiş metal müzik türüdür.nedir diye merak edenler için dinlenmesi gereken ilk örnek my dying bride'ın "turn loose the swans" albümüdür.
  4 -2 ... gothic evil
 5. 5.
  solitude aeturnus, candlemass gibi gruplarla dogmus; my dying bride, anathema ve paradise lost ile zirveye ulasmıs, metalin alisilmasi ve kabullenilmesi en zor turudur. sevmeyenlerin olumu ve hayat karsisindaki caresizligi kabullenemeyisleri sacmadir**... muthis lezzetlidir, aci cekmekten super zevk alirsiniz. dinlenilesidir.
  6 ... catherine blake
 6. 6.
  hafif mazoşist eğilim sergileyen insanların tercihidir. * dinlerken acı çekersiniz , acı çektikçe daha fazla dinlersiniz. dinlemeye başladıktan sonra zaten vazgeçemezsiniz doomdan..
  (bkz: lacrimas profundere)
  5 -1 ... witch
 7. 7.
  seveni az olan metal türü
  2 -1 ... mentor
 8. 8.
  metalin en zevk veren türüdür.metali metalleştiren şarkılar içerir.
  7 -2 ... kara murat
 9. 9.
  Genelde sözlerin ve atmosferin ön planda olduğu bir tür olduğundan mıdır bilemem, müzikal ve teknik altyapısı çok iyi olan bir doom metal grubu akla gelmez. Metal dinlemeyen insanlara sevdirmeye çalışmak gibi gereksiz sayılabilecek bir aktiviteyi gerçekleştirmek için de iyi sayılabilir.
  3 ... baybars
 10. 10.
  acı çekerken zevk almanıza neden olan,metal müziğin black tabanlı en karanlık türüdür.ışıktan huzur almayanlar için...
  6 -2 ... gothic evil