bugün

gül pembe şarkısının bestekarı.
kurtalan ekspres'in bas gitaristidir. özellikle dönence şarkısındaki performansı muhteşem. cem karaca ile bir dönem çalışmıştır.
türkiye nin yetiştirdiği önemli müzik adamlarından birisidir.1951 yılında doğmuştur.müzik hayatına 1967 yılında grup bunalım ile başlamıştır.ardından erkin koray ve yeraltı dörtlüsü ile çalışmalarına devam ederken 1975 yılı itibariyle barış manço ve grubu kurtalan ekspres ie müzik hayatını sürdürmüştür.
annesi suna güler dir.ünlü fotoğraf sanatçısı ara güler de üvey babası olmaktadır.
eline bas gitarını aldığı anda kalbim daha hızlı çarpmaya başlar. nihayetinde kurtalan ekspresin son ilahlarından, benden önce ölme üstad.
türkiyenin gelmiş gelmiş en iyi bas gitaristidir.
hakkında bu kadar az entry girilmesi de bizim ayıbımız. yarın öbür gün kurtalan ekspres'in son neferi de göçünce dolar buralar.
ancak o zaman anlarız değerini.
şu sıralar kendi adını taşıyan sanat merkezinde bas gitar dersleri vermektedir. fender precision ile takılır.*
kurtalan ekspres'in kuruluşunda bulunan kişilerden şu anki kadroda kalan tek isimdir.

bakarmısınız şu performansa (1:09) : http://www.youtube.com/watch?v=ZjdZCInV3r4 (1981 ahmet güvenç)

ve yaşlı kurt ahmet güvenç (2:15) : http://www.youtube.com/watch?v=GgBEqVwn_Rw (2012)
KURTALAN EKSPRESten kalan son yadigardır.
çalış stili ile sesi çıkmayan bir gitarı bile çıkarabilecek olduğunu kanıtlayan adamdır.
türk rock müziğinin nirvanası unutulmaması gereken aşırı karizma kişilik. cem karacayı da çok güzel anlatır.
bütün dostlar gidiyor ne hissedicem kendimi yalnız hissediyorum sözünün sahibi.
dün akşam kendisini canlı canlı -ilk kez- izlemiş biri olarak söylüyorum ki: tam sahne adamı.

yaşıyla orantılı olarak enstrümanına hakimiyetiyle, sahnedeki karizmasıyla gönlümü kazanabilmeyi başarmıştır. anadolu rock dinleyicisi olmasam gayet eğlendim. ayrıca konser sonrası kendisiyle fotoğraf çektirdim, akabinde kısa bir söyleşi yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım; çünkü acayip yoğunluk vardı.

bas gitarı deyim yerindeyse yalamış yutmuş. son olarak bir hafta önce mi ne bypass ameliyatı olmuş, geçmiş olsun dileklerimi buradan da iletiyor, allah uzun ömür versin diyorum.
hani söylenecek kelimeler olur da, insanın boğazı düğümlenir ya. işte o an ahmet güvenç in tellere dokunduğu andır.
buyrun buradan yakın;
https://www.youtube.com/watch?v=lwhzxlbqvVA
dün görükle şarlo bar'da sahne performansına hayran kaldığım 'sanatçı'.
yaşayan efsanelerden.
bu aralar facebook'ta duvarına devamlı "geçmiş olsun, acil şifalar" tarzı şeyler yazılan kıymetli abimiz. her ne rahatsızlığı varsa geçer en kısa sürede umarım.

edit: belinden rahatsızmış meğersem, ameliyat olmuş.
yaşlandıkça karizmatikleşenlerden. kurtalan ekspres in efsane bas gitaristi.
ilerlemiş yaşına rağmen bas gitarı ilk gün ki heyecanı ile çaldığını düşündüğüm kişi.
Kliplerde filan nedense daha ön plana çıkar belki de algıda seçiciliktir, karizmasından dolayı.
tam anlamıyla bass babası. kurtalan ekspres'in bassisti, sağ kalan da tek üyesi. ölmesin bu adam sözlük, çok seviyorum.
ciddi anlamda teknik olarak muhteşem, dinlerken ağzınızın suları akıyor.
hakiki bass player. en babasından.
dünkü konserde bas gitar nasıl çalınır dersini oturarak vermiş, kafalar kıyak dinleyici güruhu tarafından çoklukla anlaşılamamış bassist.

disco disco partizani modundaki konser dinleyicisinden barış manço'nun yeni bir gün'ünü ne köy olur benden'i anlamasını beklemek olmazdı. zaten çoğunluk onun konsept bir bütünlük taşıdığından dahi bihaberdi. neyse yüreğine sağlık ahmet baba diye bitirdim konseri.

kopartan bir bas perküsyonu da yavuz çetin'in anısına çalınan yaşamak istemem'deydi. ziyadesiyle koptuk.

bir diğer kurtalan ekspres'teki baba için (şuan türkiye'deki en iyi rock bateristlerinden):

(bkz: sefa ulaştır)
sağ eliyle bas gitar çalsa da kendisi solaktır.

çoğu kişi (bkz: dönence)'de coştuğunu söylese de benim şahsi görüşüm (bkz: aman yavaş aheste) adlı parçada kopardığıdır.

ayrıca (bkz: fender jazz bass) kullanmaktadır.
(bkz: fender precision bass)
güncel Önemli Başlıklar