bugün

sürekli hey diye seslenilen insanlardır. dünyanın heryerinde 'hey dj cal parcamı oynat çostur' diye emirler verilir hor görülürler. bi peçeteye yazıyım öyle isteğim sarkıyı demezler. türk örnekleri için;
(bkz: ege çubukçu - hey dj)
(bkz: nez - hey dj)
yazarlıkla geçinemeyen kimi yazarların 2. iş olarak icra ettiği meslek. *
ingilizcede "dinner jacket"'in de bir kısaltmasıdır.
(dinner jacket: smokin demektir)
artık 2 vcd bi mixer bulanın ben oldum dediği şey. *
(bkz: don juan)*
uzaktan bakanlarin ve nasil oldugunu bilmeyenlerin cok kolay sandigi, aslinda cok emek isteyen yorucu ve bir o kadar da zevkli meslek. *
gereksiz bir meslek. müzik keyfinin içine ediyor.
şarkıların içine eden adam demektir. gereksiz yere şarkı aralarında konuşmaya başlayan, ve bunu sanki zihinleri okuyormuş gibi insanın en sevdiği şarkılarda yapan insan. ya arkadaş bütün program senin, 3 dk.lık şarkının içine etme ya.
ismimi nasıl daha garip şekilde yazarım çabası içinde olanları da vardır. misal adamın adı kürşat, parti afişlerinde cure-shot yazar. ya da ufuk adı, kendine yu ef yu key der filan. garip bir tutumdur.
(bkz: dj kopar bizi)
Dubai'nin internet ülke kodu.
herkesin yaptığı ama sadece profesyonel insanların icra ettiği ultimate meslek. eline virtual dji bir de bilgisayarı alan herkes djdir bu devirde ama olayın asıl yüzünün çok çok farklı olduğu yeni yıl partilerinde ve dj session'larda belli olan bir olaydır bu.
işini bilmeyen işletme sahipleri ve cd yazıcının çıkmasıyla mertliğin bozulup,internetten parça indirip her boş cd'ye şarkı basıp, onla yazlık mekanlara giden, etrafta ben dj'im diye biton çakma adamın dolmasıyla tadı kalmamış meslek türüdür.Moda olmuştur, herkes isminin başına dj getirmekten çok hoşlanır olmuştur. Türkiye'de iyi örnekleri mevcuttur. (bkz: murat uncuoğlu)
Bıraksanız da o sizi bırakmıyor oda bir başka yönüdür mesleğin.Nerde eski günler. Juno'dan plak sipariş edilir.Eğer siparişinizin miktarı fazla ise gümrüğe takılmış mı takılmamış mı diye endişe edilir. Postacı plaklarınızı kapıya getirdiğinde paketini açıp yeni plak kokusunu içinize çekerek koklamak sonrada evde dinledikten sonra akşam club'de çalmaktır. *
Müzik setini açıp kapatabilen herkesin kullandığı sıfat.
uyduruk tiplerin karizma yapmak amacıyla takma isimlerinin başına ekledikleri kısaltmadır. şahsen bunu yapan birisine denk geldiğimde 'mixlerini dinlemek isterim' dediğimde öyle bir olayın olmadığını görmüşümdür hep. benim bile music maker ve adobe oudition'la birsürü remix veya kendi kafama göre müzikler üretmişliğim vardır ama utanmadan ismimin başına dj yazmadım hiç.
(bkz: djemba djemba)
diyince gari herkes susmalı
--spoiler--
http://tiestoclublife.fil.../2008/04/dj_tiesto_43.jpg
--spoiler--
Dışardan göründüğü kadar kolay ve tanımlandığı üzere " 2 potu indirip kaldırmaktan" ibaret olmayan işi yapan kişidir.
Yanı sıra eşofmanlarını giyip mikrofonun önünde devleşmenin verdiği mutluluğu, eğlenerek para kazana verdiği keyfi yaşan insandır.
(bkz: doğukan doğru)
(bkz: dj tarkan)
açılımı ingilizce disc jokey anlamına gelen, genelde 2 cd çalar yada pickup + mixer başında parçaları mixerleyip ortama sunan insandır. son zamanlarda çok tutulan bir olay olup önüne geleni dj yapma etkisi yaratmış,benide etkisi altına almıştır fakat pahalı bir setup(kurulum vs.) gerektirdiğinden hayallerimin içine zıçmış meslekdir.
birbiriyle uyumlu sarkilari ki uyumlu olmasi da profosyonel anlamda uyumlu demektir birbiri ardina getiren ve ayni sarki gibi caldiran insan türüne dj denir.
sabaha kadar çalışıp akşama kadar yatıp bütün günü kaçıran.karakterlerini gecenin gölgesinde saklamaya çalışan geneli çapkın alayına giden ölümüne isyankar kişilerdir.
parçaları birbirine bağlayıp işi yaptığını sanan, hayasızca şaklabanlık yapanlara dj bozması denir. işini doğru yapan, büyük kitlelere kaliteli yerlerde, kendine has parçalarıyla eğlendiren kişilerede dj denir.
(bkz: tekerlek calar)
(bkz: David Guetta)