bugün

entry'ler (3132)

12 şubat 1911 fenerbahçe galatasaray maçı

tarihteki önemi hezimetlerdendir.

şopar yazarlar

(bkz: buyur beyav)

nobrain dk

(bkz: nanoteknoloji)

http nobrain dk

(bkz: nobrain dk)

sevgiliyi tokatlamak

sevdiceği sebebsiz yere şamarlamaktır. yerine göre rezil de eder vezir de.

sözlükçülerin kayda alınmayacak yetenekleri

topu sağ ayak topuğumda 3 kere sektirebilmek.

6 aralık 2009 fc validebağlar alkolik bilbao maçı

sonuçtan bağımsız olarak bugüne kadar oynadığım en zevkli maçlardan biriydi. her iki taraf da süper centilmence oynadı ve maçın hakkı olan beraberlik de vuku buldu. herkesin ayağına sağlık.

usbgl 2009 sonbahar sezonu

bu organizasyon çok kral adamlarla gerçekleşiyor, ben bunu bilir bunu söylerim.

football manager 2010 uludağ sözlük ligi

çok fena uzun sürecek bir olaydır. biz yurtta iken yanyana 4 arkadaş 1 gece uyumadan sezonun başını zor getiriyorduk. illa ki biri işlem yapıyor, çok yavaş oluyor ki 10 adet birbirini görmeyen kişiye herkes max 2 saat sabreder çıkar gider. keşke oynansa, o ayrı.

22 kasım 09 alkolik bilbao vs champagne supernova

(bkz: üst biter)

çok afedersin deyip sıradan bir şey söylemek

(bkz: afedersin evet)

rıdvan dilmen den aforizmalar

siyah giyme toz olur, beyaz giyme söz olur!

(bkz: gol olur)

100 türk lirası kaybetmek

100'ü de ayrı ayrı kaybedilmişse şapkayı öne koyup bir düşünmek gerekir.

avrupa da türkiye denince akla galatasaray gelmesi

ve sonunda bilimsel olarak da kanıtlanmış önermedir. boğaziçi ve madrid üniversitelerinin ortak çalışması. peşin edit: alkolik bilbao'yu tutuyorum.

boğaziçi üniversitesi avrupa çalışmaları merkezi ve madrid üniversitesi'nin 5 avrupa ülkesinde yaptığı araştırmaya göre, türkiye denilince avrupalının aklına istanbul ve galatasaray geliyor. araştırmaya göre, avrupalı gençler türkiye'nin üyeliğine yaşlılardan çok daha fazla destek verirken; fikirlerin oluşmasında popüler kültür, futbol ve turizm etkili oluyor.

(cnn türk) -- almanya , fransa, ingiltere, ispanya ve polonya'da gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında "avrupa birliği'nin yeni üye kabulünde en önemli kriter nedir?" sorusuna verilen cevap, "demokrasi" oldu.

bu ülkelerde yaşayanların yüzde 60,6'sı insan hakları ve demokrasinin birliğe girişte en önemli kriter olduğu görüşünde. yüzde 59,1'lik kesim ise, yeni katılacak ülkenin avrupa'nın zenginliğine katkı sağlamasını istiyor.

iddia edilenin tersine, göçmenlerden korktuğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 20, 5 ile sınırlı.

türkiye = istanbul ve galatasaray

"türkiye'yi hangi sembollerle tanıyorsunuz?" sorusuna yüzde 91,1 "istanbul" olarak yanıt verirken, "galatasaray" diyenlerin oranı yüzde 70 oldu.

atatürk'ü bilen yüzde 40'lık kesim

bu 5 ülkede atatürk ise sadece yüzde 40 oranında biliniyor; antalya atatürk'ten daha fazla tanınıyor.

nobel ödüllü orhan pamuk yüzde 11,5 oranında tanınırken, hadise ve fatih terim, yaşar kemal'den de orhan pamuk'tan da daha çok biliniyor.

sarkozy'nin açıklamaları etkiliyor

araştırmanın sonucu türkiye ile ilgili bilgi kaynağının büyük ölçüde siyasi liderler olduğunu gösteriyor. özellikle fransızların en çok siyasi liderlerin açıklamalarından aldıkları bilgiyle türkiye'yi değerlendirdikleri ortaya çıktı.

türklere bakış?

avrupalıların türkler hakkındaki görüşleri sorulduğunda katılımcılar yüzde 68,5'i "olumlu" görüşünü bildirdi. "olumsuz" düşünenlerin oranı ise yüzde 25 çıktı.

ab üyeliğine en büyük destek gençlerden

18-24 yaş grubu, yani internet ve teknoloji çağı gençleri, türkiye'nin ab adaylığına sıcak bakıyor; "türkiye'nin adaylığını destekliyorum" diyenlerin oranı yüzde 57.

25-39 yaş arasında bu oran yine yüksek: yüzde 51,8. ancak ii. dünya savaşı'nı görmüş ve sonrasında soğuk savaş dönemini yaşamış nesle, yani 65 ve üstüne aynı soru sorulduğunda, "destekliyorum" diyenlerin oranı yüzde 35,2'ye düşüyor.

yani türkiye açısından avrupa'da kazanılması gereken ve pozitif desteği olan genç nüfus var.

türkiye'ye karşı tutumlar nelerden besleniyor?

"türkiye'ye karşı tutumları etkileyen temel faktörler nelerdir?" sorusuna; fransızlar yüzde 47, 4 oranında "kültürel etkenler" cevabını verdi. almanlar ise, kültürel etkenler kadar "ekonomik performans"a da önem veriyor.

5 ülkede "siyasi etkenler" ekonomi ve kültürel farklılıklara göre daha az etkili.

"türkiye'nin tam üyeliğine karşı savlardan hangisine ikna oldunuz?" sorusuna da, "türkiye müslüman bir ülkedir. avrupa'nın hıristiyan kökleriyle uyuşmamaktadır" savına inanların oranı yüzde 38,9.

araştırma, avrupalıların kültürel farklar konusunda ikna olmuş ve bu konuda da hassas olduğunu ortaya koyuyor. ancak hukuk temelinde türkiye'nin geliştirebileceği önemli startejiler var. çünkü avrupalılar ahde vefaya önem veriyor.

"türkiye'ye verilen sözler tutulmalı mı?"

"türkiye'ye verilen sözler tutulmalı mı? anlaşmadan caymak haksızlık olur mu?" sorusuna, "tutulmalı haksızlık olur" yanıtını verenlerin oranı yüzde 57,8; "sözler tutulmamalı" diyenlerin oranı ise yüzde 37, 6. "sözümüzü tutmazsak haksızlık olur" diyenlerin oranı ise yüzde 81,5.

yani türkiye, kazanılmış haklar argümanı üzerinden tam üyeliğini savunduğu takdirde ab vatandaşları nezdinde puan toplayabiliyor.

yoklamanın bir çarpıcı sonucu da referandum. eğer, "türkiye'nin ab'ye tam üyeliği" hakkında bir referandum yapılırsa, avrupa'nın yüzde 51,8 "hayır" diyecek.

ve sonuç...

araştırmanın özeti ise şöyle: "türkiye, müslüman kimliğini, çok kültürlülüğünü ve doğu batı sentezi ile zenginlik sağlayacağı konusunda ab ülkelerini ikna etmeye çalışmak yerine 'bana verdiğiniz sözleri tutun' tezini işlemelidir."

http://www.cnnturk.com/20...niyor/552002.0/index.html

ana bacı muhabbeti yapma lan

kavgalarda söylenir. bilader kelimesinin arkasından gelir. ardından da bir şimşek gibi çutonk sesiyle kafa darbesi.

an itibari ile porno izlemeyi bırakıyorum

(bkz: 31 sonrası duyulan pişmanlık)

türkiye nin en iyi rapçisi

(bkz: rapstar adem)

viskinin dibine vurup gece yarısı üst kata gitmek

sarhoş olup gaza gelmektir. ya üst katta oturan ibneler çok gürültü yapıyordur, ya da üst kattaki platonik hatunla konuşmak için yeterli cesaret gelmiştir.

söz olur

rıdvan dilmen'in siyah giyme toz olur, beyaz gizme söz olur şarkısında vokal yaptığı kısım..

mal yazarlar

sözlükte işi sadece mallık olan yazarlardır. sözüm sözlükten dışarı.