bugün

hem piyade, hem de atlı olarak savaşan.
hem silahsız, hem de çeşitli pusatlar ile donanmış halde düşman saflarına ilk olarak taarruz eden osmanlı askeri birliği.
düşman saflarına ilk taarruz eden iki birlik vardır, biri başıbozuklar, diğeri de bu deliler.

delilerin deliliği biraz da psikopatlıklarından gelmektedir.
şöyle ki tarihi kitaplarda deli askeri şöyle tasfir ederler;
görsel
görsel

bu tip askerlere avrupalılar "hussar" derler.
hussar birlikleri osmanlı ordusu dışında bir de leh(polonya) ordusunda bulunur.

her neyse,
bu delilerin en önemli özellikleri kendilerini çeşitli hayvanat ile bütünleştirme, özdeşleştirme çabasıdır.
ki bu hayvanatlardan en birincisi sungur, kartal gibi yırtıcı kuşlardır.

delilerin sırtlarından bir çift kanat çıkar, böylece avına saldıran yırtıcı bir kuşa benzerler.

filhakika bu delilerin buna dair bir de ritüelleri vardır.
deliler, kılıçlarla derilerinin üstünde çizik açıp yaranın içine kuş tüyleri sokup yara kapanana kadar içinde tutarlardı. bu işlemin sonucunda yara kapanır ve Tüy orada kalırdı.
bu işlemi kıdemli deliler yapardı ve gelenekseldi.

ilerleyen zamanlarda bu ritüel, çok fazla delinin bu tören sırasında ölmesinden dolayı bizzat padişah tarafından yasaklanmış, deliler vücutlarına kuş tüyü yapıştırmaktan men edilmiştir.
en akıllı varlıklardır. iyiki varlar. iyiki varım.
Olmasalardı akıllı olduğunu düşünenler nasıl ayırt edilirdi ki?
maskesiz gezen insanlar topluluğu.
Bir deli doktoru diyor ki:
"Biz hastahanemizde keşke hastalarimizin yerine deli eden dişardaki gercek delileri tedavi edebilseydik..."
zeki alasya ve metin akpinarin tiyatro oyunudur.. oldukca guzeldir.
asla eskimeyen masal gibi bir şarkı. üstat şöyle buyurmuş;

" bir gece ansizin gel yine
elinde mor ciceklerle
tazelikle gel yine
binbir guzel hikayeyle "
Bundan sonra dalga gecmemeye karar verdiğim insan topluluğu.
Kim bilir ne sorunları vardı iplemediler psikoloğa psikiyatriste gitmediler ilerledi ve başlarına bu geldi.
En mutluları. hepimiz hunili olsak keşke.
Deliler aslında allahin ajanıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=sZ742X_P3Xs
olmuş film.
hem de 10 numara 5 yıldız olmuş. bayıldım.

gidin mutlaka izleyin.
az evvel çıktım sinemadan.

akp yandaşlarının çektiği arap yalakalıkları ve arap öğeleri ile dolu namazlı, allahlı, ağzına kadar islami öğelerle dolu film ve diziler o kadar bıkkınlık vermişti ki, bu film ilaç gibi geldi.

türk tarihi araştırıldıkça, insanlar ilgi duydukça bizim kahramanlık hikayelerimiz, destanlarımız batının hikayelerine 100 basar.
zamanı geldikçe bunun örnekleri de çoğalacaktır inşallah.

işte deliler filmi de türklerin tanrı millet (bkz: tengir budun) olduğunu, türklerin allah'ın askerleri, allah'ın orduları olduğunu gayet güzel işlemiş.

--spoiler--
deliler filmi gerçek türklüğü, türk töresini, türk adetlerini anlatıyor.
osmanlı döneminde geçiyor ama gök tanrı inancı, alevi-bektaşi deyişleri, şaman davulları, şamanlar(baba sultan, kuman gibi...) var.
bozkurt başlı kılıç var, bozkurt var, düşmana saldırırken zülfikarlı sancak açan deliler var.
delilerin baş karakterinin adı gökkurt...
daha nolsun yahu?
gökkurt'un yol arkadaşları ise aşkar, mübariz, suskun, çebi, kongar ve adsız...

vlad tepeş rolü yalnız erkan petekkaya'ya uymamış.
daha iyi bir karakter, daha doyurucu bir karakter olabilirdi o rol için.
fatih rolü de çok pasifti.
ama baba sultan rolündeki yetkin dikinciler çok başarılıydı. keşke daha çok zaman alsaydı filmde...
--spoiler--

dediğim gibi ben çok beğendim.
mutlaka gidin izleyin, şiddetle tavsiye ediyorum.

ha bir de ağlatan spoiler vereyim(bu sahnede herkes ağladı salonda);

--spoiler--
iyi ki varsın eren...
--spoiler--
Anlı şanlı vampir avcıları.

https://www.youtube.com/watch?v=8k6bhODOiJk
Afişinde Dönem filmi çekmenin tek şartının göze eyeliner çekmek olduğu sanrısıyla kamera karşısına koşan bir sürü geçkin aktörün olduğu film.
Afişi kadar komik olacaksa izlenir.
Bugün izledim. Ufak, ince detaylar olan bir film, sırf o detaylar için bile izlenir. Başarılı olmuş.

Eren iyi ki varsın..
Az önce izledim geldim. Evet. infinity war çakması bir açılış yaptı. Final fight gereksiz efektlerle bok edilmişti. Bir de ufak detaylar. Onun dışında güzeldi. At sürmek güzel şey yine gaza geldim. Bazı müzikleri de çok güzeldi. Evet.
falım sakız reklamı gibi durmadan huuu diye bağırılıp, çığrılan bir filmdir kendileri.
An itibariyle 6 saat önce izlediğim film. Yönetmen süper bir başyapıt çıkarmış ancak filmde bazı bölümler biraz sıkıcı ilerliyor onun haricinde on numara. Son dakikalarında 2.Sinin çıkacağını bildiriyor. izleyin efendim.
--spoiler--
Giderek daha da zoruma giderek
Aradım seni ben başka bul başka sev ne demek?
--spoiler--

Şu sıralar favorilerime girmiş berkay şarkısı...
Çok geç oldu ama yeni izledim. O kadar eleştiri, o kadar kötü yorum almış bir filme bakayım dedim. Gerçekten şu sonradan yapılan "Kara Murat" filminden daha mı kötü diye... insanların yanıldığını anladım. Ha belki benim zevkim bilmiyorum ama bana göre şu son yıllarda yapılmış en kaliteli Türk Filmi. Neden mi? Hemen anlatıyorum.
Öncelikle filmde çok çok çok fazla şamanik öğeler var. Yetkin Dikinciler'in canlandırdığı "Baba Sultan" karakteri zaten bir Kam (Şaman). Milliyetçi öğeler elbette var. 7+1 kişi olarak yola çıktıkları kişilerden birisinin ismi Mübariz (isim bilerek seçilmiş gibi, Mübariz ibrahimov kim bilmiyor iseniz okuyup hayran kalın), o dönemin Tebriz topraklarından gelme sanırım. O aralar Osmanlı ile bir bağlantısı yoktu tabi o toprakların ama o da içine eklenmiş bir motif. Diğer Mübariz'in çırağının ismi Adsız. Nihal Atsız ile alakalı ve ilgili değil. Ocakta yeni olduğu için bir ismi yok. Kıyafetler döneme aşırı şekilde uygun. "Abi adamda kanat var nasıl uygun" derseniz eğer o dönemde "Deliler" sınıfı kanat, ayı başlığı, kurt postu vs gibi şeyler giyerlerdi. Düşmanın gözü korksun diye. Çünkü; kendileri en önde savaşan birliklerdi. Bir nevi o dönemin Bordo Bereli dediğimiz asker sınıfı. Hani kafayı tek tokatla patlatma dedikleri olay var ya o işte "Deliler" sınıfında olan bir olay. Bir nevi Akıncı misali ama onlardan daha önce gidip yolları açan, temizleyen birliklerdi.
Arada sırada adamların durup poz kesmesi biraz darlayabiliyor. Abartı 6 kişi 500 kişiyi alalım diye bir olay kesinlikle filmde yok. Zaten sürekli Kam Baba Sultan yardım ediyor. "Deliler" Müslüman fakat şamanik ruhları çok ağır şekilde öne çıkıyor. Bozkurt olsun, Kam büyüleri olsun, efsunlar olsun hepsi var.
Diriliş Ertuğrul gibi değil. 50 bin çadırla Anadolu'ya gelen Kayı Obası dizilerinde bir avuç. Henüz çoğunluğu Göktanrı Dini yaşarken hepsi birden ilk bölümlerde Cuma Namazı kılıyordu. Zaten mantıken düşününce Kayı bir avuç insan olamaz. Birkaç bin zaten olamaz. Kadınları, çocukları ve elden ayaktan düşmüş yaşlıları hariç gerisi erdi. Zaten Osman Gazi birebir Doğu Roma imparatorluğunun birlikleri ile savaştı. Direkt olarak Bizans Orduları ile savaşan bir Oba ufak olamaz. Neyse konumuz bu değil. Film Cidden izlemeye değer. Fetih 1453, Yeni Kara Murat gibi filmler ile kıyaslarsak çok çok çok üstte kalıyor. Senaryoda evet biraz saçma kısımlar var. Sonu vs gibi. Hani o adam öyle ölmedi ki diyebilirsiniz. Fakat koskoca Truva filmi yapıldığında Aşil, Truva içinde ölüyor. ilyada destanında ise Odyseus at fikrini Aşil'in ölmesi üzerine düşünüyor. Ve Truva düşerken Aşil zaten yok. 300 Spartalı filminde ordular öyle haftalarca falan tutuluyor ama gerçekte ise çok çok kısa bir süre. Öyle yüksek zaiyat verilmiyor. Sadece geçit kapatılıyor ve geçiş engelleniyor. Ardından Pers ordusu Leonidas'ın 300 askeri ve yanlarına katılan diğer binlerce askeri katlediyor. Bunun üzerine zaten yola çıkmış olan Yunan Ordusu Persleri bozguna uğratıyor.
Spoiler vermeden filmi anlatmaya çalıştım. Gerçekten izlenesi. ilk 15-20 dakika "Ulan herif hep hikaye anlatıyor baydık" diye bırakmayın. Devamı gerçekten güzel. Öyle abartılı savaş sahneleri yok. Kimse süper kahraman değil. Vlad bu filmde çok koyu Hristiyan olarak gösterilmemiş. Papa'ya oynarken aynı zamanda Hristiyanlığı reddetmiş olması vs gayet güzel gösteriliyor. Zırhına takılmayın. Orduyu mecburen din kisvesi altında ölüme götürmek daha kolay oluyor tabi. Ama ben bu kadar ağır bir Şaman kültürü görmeyi beklemiyordum. Ha son sahnelerde olan durmadan patlamalar biraz gereksiz olmuş onu da ekleyeyim. Az çok tarih bilgisi olan filmi sevecektir. izleyin, izletin.
kaybettiği aklına estiği gibi yaşayan biriydi..

kuralları olmayan aslında sınırsız kalan , alelade bir insan..

evet bir insandı..

ama hapsedilmeye mahkum küçücük bir dünyada , kocaman bir zihindi aynı zamanda..

ince çizgide yürüyen bir deliydi,
hatta karakteri gelişen delilerdi..
Akılları bizden farklı çalışan kimseler. şehirlerin kozmopolitleşmesi, mahalle hayatının nostalji unsuru hâline gelmesi, bütün her yerde motorlu taşıt trafiğinin yaya davranışlarına baskın çıkacak şekilde üstünlük sağlaması, kapıları tanrı misafirleri için ardına kadar açık bahçeli evlerin yerinde korunaklı yüksek binaların bitmesi gibi gelişmeler, hepimizden önce toplumun vicdanına emanet olan delileri etkiledi. sokağa salındığı takdirde karnı doymayan ve can güvenliği kalmayan bu kimseler nihayet câmi ve türbelerde hayata tutunmaya çalışmıştı. heralde doksanlarda meczupsuz cami, imamsız cami kadar azdır. cami cemaatleri delilere can suyu verdi. avluların yeni nesil kentlerde betondan ve motordan arındırılmış görece geniş bir alan teşkil etmesi, musallîlerin ibadet neşesi ve şefkatle yaklaşması, emeklilerin, torunların, işsizlerin, düşkünlerin insan canlısı ilişkiler için artı vaktinin olması en çok kedilerle delilerin hesabına geliyordu, buralar hayli zaman yurt edinildi. bugün hâlâ sosyal hayatta deli popülasyonunun en yüksek olduğu yerler câmilerdir. (üsküdar örneğinde valide-i atik, mustafa devati ve hüdayi camii) ne var ki bu sahada da mevzi kaybedilmiş, direniş başarısızlığa uğramıştır. camiler lokal ve kısıtlı alanlardan daha uzakları kuşatamadı. asansör, yol, trafik ve şehir eşkiyaları delinin camiyle bağlantısını gittikçe zayıflattı. delilerimizin kimi yaş haddinden gitti, kimi metruk bir eve hapsedilip ağzı bağlandıktan sonra aylarca grup tecavüze uğradıkları yerden çevreye yayılan leş kokusuyla çıkarıldı, kimisi de ebeveynleri korku ve endişeyle eve kapatıp delice, çılgın işler yapma imkânını elden aldığı için engelli vatandaşlara dönüştü.
harika bir yeni türkü şarkısı.

--spoiler--
bir gece ansızın gel yine
elinde mor çiçeklerle
tazelikle gel yine
binbir güzel hikayeyle
--spoiler--
türkler objektif film yapamıyor. kahramanlık filmi dahi olsa birazcık grilik bırakmak lazım karakterlerde.

tamamen iyi ya da tamamen kötü filmler artık tarihe karıştı. bir tek eski starwars filmlerinde kabak tadı vermiyor artık bu tarz senaryolar. o da evren kurgusu tamamen öyle diye ki ondan bile bir serinin beyazı diğer filmin siyahı (bkz: anakin skywalker)

yani bir iki eh işte diye bileceğin savaş sahnesi köhne karakter ve senaryo içeren bir film zamanına yazık.
Baba sultan Zulmün cezasını tez verin deyince aradan gelen bir müzik var. O gazla buradan ığdır a yürürüm beh. Müzikleri iyi valla.