bugün

seslendirme yönetmenliğini ziya kürküt yapmıştır.
1.2 yaması için:

http://ftp://largedownloa...ysis/Crysis_Patch_1_2.exe

not: 1.0 veya 1.1 i yükseltebilmektedir.

# fSAA modları başta olmak üzere düzeltilen "memory leak"ler.
# Otomatik takım dengeleme
# Crytek'in dahili hile engelleme çözümünün tam bir uygulaması
# Mermiler için ek ses geri bildirimleri.
nvidia 8800gt/s (g92) ve ati hd 3870 gibi performans kartlarının oynatabildiği dx10 destekli oyun.
söylentilere göre oyunu full olarak oynatabilcek bir sistem şuan piyasada mevcut değilmiş.bu durumu iyi değerlendiren ekran kartı firmaları sli* ve cf * modellerini inanılmaz fiyatlarla piyasaya sürerek kullanıcıyı soymaya devam ediyor.
yüksek sistem gereksinimlerinden ötürü istediği satış düzeyini pek de yakalayabildiği söylenemeyen türk oyunu. ama sonuçta dünya çapında tanınan ilk türk oyunu.

bir de:

(bkz: hükümran senfoni)

var tabii ki.
su oyunun ozellikle menulerinin ve oyun icindeki konusmalarin (dublaj diyelim tam olsun bari) turkce olmasi nedense kimilerine cok cekici gelmis. sirf bu yuzden bu oyunu oynayanlar, pc lerini upgrade eden adamlar var cok ilginc. bana komik gelen ise, oyunun yapimcilarinin/tasarimcilarinin arasinda turk olmasinin daha da ilginc bir seymis gibi lanse edilmesi. yahu insan bu kadar mi alcaltir kendini? crytek yapimi ama oyun acilinca hayvan kadar ea logosu gorunuyor mu gorunuyor? ayrica oyun bir suru bug, grafik hatalari ile dolu. turkler yaptigina gore sasmamak gerek.

ya bir de soyle bir sey var, oyun turkce ya simdi. oyun icinde "hass*ktir, *rospu cocugu..." gibi kufurler var ya, kimileri bunu samimi/komik/ilginc buluyor ki ben de buna sasiyorum. turkce dublajli bir filmden yahut "ay aksamdan isiktir, yaylalar yaylalar..." diye cigiran fred flintstone'dan ne farki var ki simdi bunun? boyle bir ozellik bir oyunu nasil cekici hâle getirir gercekten anlamak guc.

ayrica o koca 2 dvd'yi kesinlikle haketmiyor. grafik motorunda da sorunlar oldugu bariz.
dünya çapında orjinali türkçe çıkarılan tek oyun. bundan önce yamalar vb sacma sapan editlerle türkçe yapılmış onca oyuna göre harikadır.

oyunun hikayesi,oynanabilirliği tartışılabilir ama türkiye piyasasına orjinali türkçe oyunların gelmesini istiyorsak bu oyunu orjinal almalıyız. neredeyse 100 kişinin konustuğu dillerde dil destekli oyun cıkaran firmalar yıllardır türkçe oyun çıkarmamaktalar, bunu aşmak için bile crysis tek başına bir öncüdür. oyunun oynanabilirliği, bugları, şusu busu önemli değildir, bu oyun bir eşiktir eğer bu eşik geçilirse ülkemizde illa ingilizce oyun oynamak zorunda kalmamış oluruz.

araştırma sonucu öğrenilen edit: crysis senaryosu filme aktarılacakmış. filmi cekecek yönetmen olarak da far cry'ı da sinemaya aktaran fakat cok eleştri alan uwe boll'un ismi geçiyor. sene sonuna kadar planlamalar yapılıp 2009 baharında film vizyona girecek deniliyor. merakla bekliyoruz.
oyununun tek link olarak internette yayınlanması bu ülkede emek karşılığı yazılım işinin yapılamayacağını bi kez daha kanıtlamıştır.
1.21(36 mb) yama için:

http://www.crymod.com/thr...132c1fd465ea3d44fa87e427d

not: oyun 1.20 versiyonda olmalıdır.
laptop umda çatır çatır çalışan, 512 mgbyte lık ekran kartı olan pc de sürünen oyundur. hala anlaşılamamıştır.
512 mb lık ekran kartında çalışması için ilk önce kartın işlemci ve bellek hızının yüksek olması gereken oyun. örneğine benim 8500GT 512 mb belleğe sahip fakat işlemci ve bellek hızı oldukça düşük (450 mhz işlemci, 333 mhz bellek), o yüzden LOW detaylarda bile çok zor oynuyorum... (P4 3.0 GHZ işlemci, 1,5 gb ram)
sırf, ekran kartı ve ram satmak için yapılmış oyundur ama, oynamaya değer. hakkını yemeyelim. özellikle, düşmanın boğazını sıkıp, yüz metre öteye fırlatmak çok zevklidir, sadece bu zevk için alınası oyundur.
her sistem garip garip performans veren oyun. mesela benim emektar p4 2.8 prescott, 2gb ram ve his x1650 pro ekran kartlı sistem bir çok ayarı medium ve kritik ayarları low yapınca çatır çatır oynuyor ki çözünürlük 1024 * 768 olmasına rağmen.
bu düşük ayarlarda bile tablo gibi grafikleri görünce insana ister istemez hayvan gibi sistem aldırmaya zorluyor meret oyun.

oyunun kendisi ise zaten türkçe seslendirmeler ile muazzam olmuş. ağaşlara ateş edince ağaçların kırılması falan gibi harika detayları ile fps dünyasına yeni soluk getirmiş türk kardeşlerin aşmış oyunu.

oyunun özellikle fizik motoru şaka gibi. adamlar aşmış resmen.
başka güncellenme gelmeyeceği crytek tarafından açıklanmış oyun. son güncelleme için:

(bkz: crysis/#3166126)
dün gece bitirme şerefine nail olduğum eli ayağı düzgün oyun. o şahane grafiklerini göremesek de gördüğümüz kadarı göremediğimizin ne kadar şaşaalı olduğunu hissettiriyor. öncelikle belirtmeliyim gears of war ve call of duty 4 ü bitirdikten sonra crysis'i oynamaya başlamamdan kaynaklı sanırım; oyun ateş etme hissi vermiyor. tabi ki roket atar ve ardından gelen patlamalar tatmin edici fakat diğer silahlarınız su tabancası ayarında bir ruhani etki yaratıyor*.oysa gow ve cod4 seslerden midir nedir? bilemem ama son derece tok havaları var. ve itiraf etmeliyim bu 2 fpsde crysis'ten başarılı hatta cod4 crysisi grafik açısından da solluyor. taktir edersiniz ki oyunu yüksek çözünürlükte oynayamadım; cod4 full detay ve antialliasing açtığım da gerçekten hayatımda gördüğüm en iyi grafikleri sundu bana; keza gowda da detayları ve antialliasingi fullledim makine de bana mısın demedi maaşallah. gel gör ki crysiste işlemci yanacak diye götüm geçiyor,laklaya laklaya bitirdik işte. fakat fakatttt oyunun ilk patchi yani 1.1 patchi baya toparlıyor. ben patch ile çok geç tanıştığımdan ve son bölümlerin hayvani efektlerle dolu olmasından dolayı yine çok bir işime yaramadı.

şunu da itiraf etmeliyim ki gears of war, call of duty 4 ve crysis üçlüsünden en çok zevk aldığım oyun sıralamasında herhalde crysis başı çeker. bu tahmin edeceğiniz üzere türkçe dublajdan kaynaklı. dublajla ilgili herkes söylenmesi gerekenleri, koreli askerlerin komik küfürlerini anlatmıştır. ben biraz yüklendim bu dublaj işine ve farklı durumlarda gerçekten hoş reaksiyonlar aldım.

mesela bir bölümde uçak gemisindesiniz ve albayın karargahına çağrılıyorsunuz. albayla görüşürken bir mesaj geliyor falan tantana başlıyor sonra albay 'burada işi olmayan hemen çıksın lütfen diyor' eğer mal mal beklerseniz bu kez 'buna siz de dahilsiniz teğmen nomad' diyor. eğer ısrarla etrafta dolanmaya ve albayın taşaklarına ateş etmeye çalışmaya devam ederseniz. bu kuz uslüp biraz sertleşiyor 'sana bir görev verdim lan'. bu benim çok hoşuma gitmişti ki son bomba gerçekten hayranlığımı kazandı albay bu kez patlamıştı adeta 'siktir olup gitsene lan şurdan' *. oyunda farklı durumlarda karakterler farklı replikler edinebiliyor bu gerçekten çok ama çok hoş bir özellik. dediğim gibi dublaj adamı gerçekten sarıyor ve oyundan zevk alıyorsunuz. umarım tüm oyuncular bu deneyimi yaşayabilirler.

yine bir bölümde arkadaşınızın nano giysisi arızalanıyor ve ona yakın kalıp korumanız gerekiyor. ısrarla uzakta oturup acaba geberecek mi diye izlerseniz herif ağlamaklı bir sesle 'nomadd yanıma gel' diyor. bunlar çok güzel hareketler.

göremediğimiz olağanüstü grafikleriyle, insanı içine alan harika dublajı ve senaryosuyla, 49.90 ytl gibi inanılmaz cüzi fiyatıyla crysis başarılı bir oyun. hatta biz türk oyuncular için bir kült. son olarak tamam bitti son olarak; oyunda çok fena half life durumları var. yani yerli kardeşler valveden fena kopya çekmiş gibi sanki. özellikle yer çekiminin kaybolduğu bölümlerde biran için half life oynuyorum sandım. sonra bayan mühendis bizim half life daki ablaya bu kadar mı benzer. mağarada ablayla sansöre bindiğimizde o meşhur half life2 nin bugu aklıma geldi. öyle baktım kıza acaba susup bir daha konuşmayacak mı diye ama öttü yavru. hadi sağlıcakla, crysis oynanmayı hak ediyor gençler. gerçekten harika bir oyun deneyimiydi.
multiplayer moduna 20 harita ekleyen official paket için:

http://www.gamershell.com/news_56540.html
henüz bu oyunu tam performansta 60 fps'nin altına düşmeden oynatan ekran kartı yoktur. gtx280 bile 20 fps'lere düşmektedir.
yeni çıkacak crysis warhead bu oyundan çok daha kolay çalışacaktır. ve crytek de crysis'in yüksek sistem gereksinimlerinden rahatsızdır aslında. zaten e3'te crysis'i kendi bilgisayarları bile zor çalıştırmıştı.
oynayamayanlar için:

http://common.ea-europe.com/crysis-experience/ho/.
Sistem gereksinimleri aşırı olduğu için, bu anlamda hata yapmış oyundur. Milletin counter strike oynamasına engel olamamıştır.
türkçe oyun zevkini insana yaşatan, türkçe dublajlı amerikan filmi gibi ilerleyen, enfes oyun... üstelik shitleri kahretsin diye değil, hasiktir diye dublajlamışlar o derece! süper!

-spoiler-

-ha siktir lan bu teknolojinin onlarda olmaması gerekiyordu!

-spoiler-
Türkçe olarak oynadığınızda bir oturuşta bitirebileceğiniz oyun.
(bkz: crysis warhead)
Türkçe oynandığında gerçekten inanılmaz zevk veren bir oyun olmasına rağmen keşke sonu bilim kurguya dönüşmeseydi denilen oyundur.
Ne güzel yumruk, tabanca, kazma kürek giderken ne o en sondaki yaratık öyle...
(bkz: crysis warhead)
düşünmeye iten fps. "yol bul" der ararsın. şurada burada demez; kendin bulursun. tankı nasıl yok edeceğini düşünüp mayın aramaya çalıştırır. Küfürleri orijinaldir. seslendirmeleri ziya kürküt yönetmiştir. türkçe oynamak çok daha keyiflidir. işte bize o keyfi yaşatan kişiler:

1.suit voice: zeki atlı
2.pa annoucement: kemal ayyıldız
3.morrison, news anchor: Ercan Demirel
4.nomad: ali ekber diribaş
5.psycho: bahtiyar engin
6.dr. Rosenthal: Ayhan kahya
7.bridge Officer 2, squadron commander: cenker kökten
8.nk commander,civilian, vtol pilot: ziya kürküt
9.marine,pilot1: Taylan oğuz
10.korean soldier, crewman 3: mert özer
11.kyong: devrim parscan
12.jester,bridge officer 1, us tank 1: bora seçkin
13.prophet, us commander: bora sivri
14.female scientist, factory voice: dolunay soysert
15.korean soldier 2, pa system, pilot 2: inanç şanver
16.helena: ipek tuzcuoğlu
17.major bradley, engineer,pilot: cemil türün
18.aztec: levent Ünsal
19.major strickland: Atilla yiğit
20.koran soldier 3: muzaffer yiğit
21.crewman, marine2, scientist: tuna öztunç
22.crewman1, marine 1, scientist1: destan yılmaz
23.crewman 2, marine 3, us tank2: fatih ertüre

dublaj yönetmenleri: Ayhan kahya , ziya kürküt
re-recording engineers: inanç şanver , cenker kökten
warhead versiyonunda bir çok bug bulunan oyundur. entresandır ki yine de güzeldir.