bugün

çok güzel bir oyundur. oyunda çeşitli eşyalar daha doğrusu hemen hemen tüm nesneler ele alınıp fırlatılabiyor bu özelliği cok hoşuma gitmişti.
canavarlı bölümler olmasaymış daha güzel olacakmış.
Her zaman oynanmak istenen fakat sistemi ölümüne kastığı için oynanamayan fps oyunu.
1 ve 2 si bitirilmiş oyun.
1. ci oyunun bitirdum ama hala o dağın içindeki vakumlu bölümün amacını çözememeiş bulunmaktayım.
Yapımcısı Crytek olan ve tasarımcıları türk olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli kardeşlerin bilim kurgu oyunudur. Oyunda yönettiğimiz karakter birleşmiş milletler delta ekibinde olup koreli ve uzaylı düşmanlar ile savaşmaktadır ve olay 2020 yılında gerçekleşmektedir. Türkçe dil özelliği olan oyunda koreli askerlerin ettiği türkçe küfürler insanı "ahahahah .mına koym diyo lan! duydun mu?" havasına sokar.
"hilesiz bitireceğim" diye karar alıp hilesiz bitirmeyi başardığım oyun. çünkü oyun oynarken hile yapmadan duramam ben. assassin's creed'de bile ölümsüzlük hilesi yaptım, ki o oyunda ölmen normalde de çok zor, düşün halimi.

doğal olarak hilesiz oyun başlarda çok zor geldi. ölümsüzlük hilesi varmış gibi "hıııığğaaaaıaıaıaaaaaa" diye topluluğun içine dalıp milleti tarayamıyorsunuz. pelerin çok çok önem arz ediyor oyunda. gerek başınıza üşüşen helikopterden korunmak için, gerek sadece başı görünen keskin nişancıyı öldürmek için hedef alırken, hedef olmamak için, gerek çok az canınız kaldığında güvenli bir yere kaçabilmek için, gerek üstünüze gelen uzaylılardan kurtulmak için.

neredeyse oyunun yarısında pelerin kullandım. tavsiye ederim.

he bu arada. oyunun en sonunda çıkan en büyük uzaylıyı öldürürken hiç zorlanmadım ya ben. canavara bakarken hemen solumuzda uçak enkazı var, içine girerseniz birsürü silah ve cephane görürsünüz. üstelik gelen saldırılardan hiç hasar almazsınız. yukarıdan gözetleyen uçan yaratıklardan da kurtulmuş oluyorsunuz. sadece sağa/sola eğilerek alt edebiliyorsunuz final boss'u. o uçağı bilerek mi koymuşlar oraya acaba? çok kolaylaştırıyor oyunu.

en zorlandığım bölüm ise, final canavarından önce gelen, örümcek şeklindeki şerefsizdir.

oyun çıktıktan 6 yıl sonra oynamam ise benim mallığımdır efenim.
warheadi i7 işlemci 1 gb ekran kartımla adam gibi oynayamadığım oyun. zaten kırasım geliyor arada laptopu 2ye.
içinde "amerikan domuzu" diye acayip bir küfür bulunan oyun.kesinlikle türkçe oynamalısınız.hatta oyun ilk çıktığında d&r mağazalarından adamlara destek olsun diye 50 lira verip orijinal almıştım.oyunun kutusundan çıkan kitapçıkta türkçe olarak oyundaki silahların vs özelliklerini yazmışlardı adamlar.şimdi tekrar kurdum bilgisayara oyunu kesinlikle türkçe oynamalısınız.adamı ayrı bir havaya sokuyor.
Türkçe olmasından ötürü türkçe olmayan diğer tüm oyunlardan daha çok keyif veren oyundur. ikincisinin sonunda 'yok artık. bitti mi? bitmesin.' dedirtmiştir şahsıma.
Oyunuyla yetinilmeyip filminin de çıkarılması gerektiğini düşündüğüm bir yapıt. Oynadığım en kaliteli en harika zevkli oyundur.
Crytek'in bence bir yerden sonra sıçıp bıraktığı oyundur.

not:Spoiler içermemesine dikkat edeceğim ama içerebilir.

ilk oyunu çıktığından biraz sonra "Nasıl ya komple Türkçe mi" sözleri ile tanışmıştım seri ile. Bulduğum yerlerde bolca oynadım. Daha sonra evimdeki lanet olası ekran kartımı değiştirmemle beraber evimde de oynamaya başladım. ilk oyun, Warhead,2,3'ü sırasıyla bitirdim.
Hikayeye aşırı önem veren bir oyunseverim ben. Hikayesi olacak arkadaş, yoksa sıka sıka git düşmanları vur loot yap, sinematikleri skip et,upuzun oyunu 6-7 saatte oyunu bitir. Ya ne keyif alınır ki bu işten? ismi fps olan tüm oyunlarda olan şey bu. Saçmalıktan öte birşey değil. Evet buradan Crysis'e bağlayacağım. Crytek, senaryoyu Warhead'den itibaren sıçtı batırdı efendim. ilk başta fena sayılmayan bir hikayesi vardı, hatta iyi bile diyebilirim ancak warhead'le beraber sıçtılar efendim. Sebebi de multiplayer desteğidir. Bu her oyunun kaderi efendim, bir oyun yaparsınız oyun mükemmeldir, benim gibi oyuncular acaba der tam, baktılar seri tuttu hoop bir multiplayer oyuna. Yeni bir oyun çıkartılır ama aslında çıkma sebebi multiplayer için yeniliklerdir. Yeni silahlar yeni modlar vesaire. Madem oyun yaptık birde senaryo koyalım derler kısacık senaryoyu yapıştırırlar. Alın size oyun. Olmaz bu. Hele ki crysis için multiplayer benim ölümüne saçma bulduğum bir durum. Ben hiç bir Crysis oyununda o an için ne yaptığımı farketmedim. Evet çok ciddiyim farketmedim. Yani benim kontrolüm dışında oldu bitti herşey. Oyunun büyük bir optimasyon sorunu. Şunu kabul edebilirim, benim her oyunu oynadığım bilgisayar crysis için orta düzey bir bilgisayardı. Sanıyorum Crysis'i doğru düzgün oynayan kitlede intel Xeon serisi işlemciler, Nvidia Titan ekran kartları var. Multiplayerde tutan fps oyunlara bakın. Counter Strike, Call of Duty vs. vs. Siz hangisinde ne yaptığınızı farketmeden oynadınız? Yok abi multiplayerda da denedim. Oyun aynı tas aynı hamam. Ölürsünüz niye öldüğünüzü anlamazsınız, yok vurursunuz nasıl öldü belli olmaz, map tuzağına düşersin vs. vs. Multiplayer olarak Crysis'i çıkartmak Crytek'in bence en büyük hatası. Multiplayer için keşke sadece ona özel bir oyun çıkartsalardı. Ama ana oyun multi amaçlı çıkmasaydı.

Senaryo açısından inceliyoruz bakın. ilk oyun kabul edilebilir, uzun bir senaryo, güzel bir işleyiş. Hikaye genel itibari ile standart ve tahmin edilebilir ilerlediği için bunlar. Tabi senaryo git gide kötüleşiyor. ilk başlarda mükemmel bir halde.
Warhead'le beraber oyun süresi nerdeyse %75'ine düştü. Bunu kabul ettim, sonuçta alternatif senaryo olarak çıkmıştı ana seri değildi (ilk başta.) Multi desteği geldi falan biz cryengine 2 ile ne elde edebiliriz derdinin oyunu olduğunu düşündüm daha çok.
Bir süre sonra Crysis 2 geldi. Oo ne güzel fıstık gibi oyun başlarız şimdi dedik. Senaryo Warhead'den devam etti. şaşırttı. 2-3 hafta oyalar bu beni dedim.* 3. yada 4. gün oyun bitti. Şok geçirdim. Sonra tekrar bir ana menüye geldim. Ve single player'ın altındaki multiplayer'ı gördüm. Az önce dediklerimi baya saydım tek tek. Ama 2. oyunun optimasyonu gayet iyi idi. Pentium 4 bir bilgisayarda oynadım. Şaşırtmıştı.
Sene 2013 oldu, Crysis 3 çıktı. Hiçbirşey beklemiyordum seriden artık. Belliydi yani bu seri artık yeni oyun çıkartabilmek için kıytırık senaryo ile bağlayacak, multiye çalışacaktı yine. Edindiğimde hiçte şaşırmadığım bir tablo ile karşılaştım. Senaryo sırf sırtlarında yük olmuş gibi bitirildi. Ölümüne başarısız bir halde idi. Keşke hiç başlamasaydım bile dedim. Öbürleri bari biraz daha iyi bir haldeydi. 3 resmen berbat ötesi olarak çıktı.

---

Seriye yeni başlamayı düşünenler, sürekli düşen kalitede bir senaryoya hazır olsun. Beklentileriniz düşe düşe düşe en son sinir krizi geçireceksiniz. Hikaye bitse de gitsek havasında olacaksınız. Ona göre seriye başlayın. Sağda solda ölümüne övüyorlar yok ekran kartlarını zorlayacak hayvani grafiklere sahip, yok %100 Türkçe yok bilmem ne bilmem ne. Abi bunlar güzel şeylerde, Senaryoyu yedin bitirdin niye yama yapıyorsun? Cidden bu soruyu soruyorum kendlerine. Ana hikaye daha kötü bir kurgu görmeden şükür sona erdi. Crytek umarım bu seriye senaryo bazlı yeni bir oyun çıkartmaz. Çıkartacaksa da senaryoya dikkat edip çıkartır umarım. Ya neredeki seri nereye geldi.

Crytek umarım senaryolara artık biraz daha dikkat edersin.
6 yıl sonra bugün tekrar başladığım oyun. heyecanlıyım swh
türkçeye çevrilmiş versiyonundaki küfürleri çok güldüren oyundur.
Nomad in ölmediğini öğrendikten sonra crysis 4 ün çıkması için dua etmişliğim var.

O derece bağlanmıştım.

Ama bilgisayarımın sistem gereksinimleri yetmediği için 3. Sünü üniversitede bitirmeyi planlıyorum.

Canım sıkıldığında yükleyip tekrar tekrar oynarım.
çok güzel bir oyun serisi. Oyun dunyasına getirdiği yeniliklerle ün yaptı baya.
Oyun çıktıktan 2 sene sonra yeni bilgisayarimi almamla tanışmış olduğum ama tabiiki o zamanın şartlarına göre bilgisayarimin kaldırmadığı oyun. o zamanlar videolarini izler izler mest olurdum. camide evde tuvalette dışarıda. rüyalarıma bile girmişti. daha oyunu oynamama rağmen. düşünün artık bendeki psikolojiyi. hatta ben ramazanda camideyim bi gün teravih namazinda yine crysis düşünüyorum tabi, sonra biranda şiddetli bi deprem oldu çok korkmuştum Allah ben böyle yaptığım için mi böyle cezalandırdi filan demiştim kendi kendime. cocukluk ışte daha 14 15 yaşlarındayım lise 1 im. gittim bi heves oynadım internet kafede. akşama kadar. gittim eve sonraki gün yine gel, yine gel derken bi baktım sıkılmışım, ha bu zamana kadarda hiç bitiremedim oyunu ne crysis ne de c. warhead 2 ve 3 ü bitirdik ama o günlerin havası başkaydı be. daha bi zevk alıyorduk oyunlardan. atmosferin içine hemen giriveriyorduk. (bkz: ) cod2. ama şu an oynasam aynı etkiyi yaratmıyor bende sarmıyor artık. çok yapay gibi geliyor. yinede zamanına göre klas oyundur. crysis reis candır vesselam.
ilk oyunu nasıl uğraşmadan indirir yüklerim diye aklıma düşmüş oyundur bu aralar ama beceremedim anlayan birilerini mesaj kutuma beklerim.
Devamını beklediğimiz kaliteli fps oyunlardandır.
Türkçe olmasıyla beni kendine bağlayan efsane parçası. Oynarken yaşıyorsunuz remen. Oynayacaklara tavsiyemdir.
4.sü çıkması gereken seri.

crysis 3 bok gibiydi. hep karanlıktı.
crysis 2 oyunundan etkilenmeyen adam ılıktır amk diyebilirim.
CRYSIS Türkleri teknolojik alanda yaptığı en iyi işlerder biri olmuştur.
Çok güzel seriydi gerçekten. Crysis 4 çıkacak ama başka bir isimle. Bu aralar bende ilk oyunu tekrar oynamak istiyorum vizeler başlamadan.
çıktıktan 8 sonra bile pclerde kasıyorsa bir yazılım rezaleti olmasıyla eleştirilerin en ağırını hakeden programdır..