entry 3272 galeri 182 video 13 ses 1 iyilertrends
 1. 3272.
  aslında duman sadece. içine çekip üflediğin lanet bir duman. sigara içmeyenlerin sigara içenleri anlamaması ve hatta aşağılamasının nedeni bu zaten. ama kaçırdıkları bir nokta var; mesele bir dumanı içine çekip o dumanı dışarı üflemek değil. öyle olsa oksijeni de nihayetinde içimize çekip sonra dışarı veriyoruz, sigaranın yerini oksijen alırdı.

  lakin arada başka bir bağ var. modern hayatın kalabalıkları arttırması, mesafeleri azaltması yalnızlığı azaltmadı. bilhassa çeşitli kaygıların, amaçların türemesine neden oldu ve herkesi bir şekilde ikiyüzlü, sahte bir mahlukata dönüştürdü. sigara tam burada önem kazanıyor. sigaraya sarılanlar bir dost gözüyle bakıyor ona. bir sığınma aracı, bir liman gibi görüyor. bağımlılığın tanımında ve kökeninde de bu var zaten.
  herkes bir şeye bağımlıdır. sigara içenleri aşağılayanlar ya bir arkadaşa-arkadaş grubuna, bir aktiviteye, bir düşünceye, bir insana... herhangi bir şeye bağımlılar işte.
  bazıları sigaranın maddi zararlarından bahsedecek. evet pahalı, evet binbir türlü hastalığın tetikleyicisi ama tüm bağımlılıklar zarar verir. arkadaşınıza bağımlısınızdır sizi sırtınızdan vurur, sevgilinize bağımlısınızdır sizi aldatır, kitaplara bağımlısınızdır bir süre sonra hiçbir özgünlüğü kalmamış, kalıp yargılara kapılmış bir insan yapar sizi.

  ama sigara, sigara öyle mi? her an yanındadır. her durumda seni anlar. mutlusundur bir tane yakarsın, kafan bozuktur, üzgünsündür yine bir tane yakarsın, öfkelisindir yine ve yine yakarsın. hiçbir durumda seni yadırgamaz ve yalnız bırakmaz.
  diģer bağımlılıklar gibi hızlı şekilde öldürücü de değildir. bir insan yaşama sevincinizi, umudunuzu hatta tüm hayatınızı saniyeler içinde sizden çalabilir. ama sigara ömrünüzün çoğunda size eşlik eder, yanınızda durur.

  sigara şu rezil hayatta kendinizle baş başa kaldığınız, kendinizi rahatlattığınız tek andır. sigara dosttur.

  şimdi sigara vakti *
  #36697650 :)