bugün

fx serisi ile kaybettiği kanı geforce 6 serisi ile yeniden kazanabilmiş geforce 7 serisi ile de bu çıkışını sürdüren ekran kartı üreticisi.
(bkz: geforce 6600gt)
(bkz: geforce 6800gt)
(bkz: geforce 7800 512)
(bkz: geforce 7900GX2)
ati nin ezeli rakibi benim de ekran kartim olan bazi oyunlarda sadece nvidia kullanıldığından ati kullancilarini sinir eden ekran karti.
logosunu düzeltmiş firma. nvida yazısı daha bir hoş olmuş.
http://www.nvidia.com
3dfx zamanından beri azmini takdir ettiğim firma. 3dfx pazarın tartışmasız lideriyken bu adamlar yine de çok sıkı bir çalışma içine girdiler ve sonunda 3dfx i bile satın aldılar. ilk local grafik işlemciyi de ayrıca nvidia kullanmıştır.
driver arayüzünü hepten değiştirmiş firma. hatta ntunes diye bir overclock uygulaması bile çıkarmış adamlar. hayır overclock yapıcam yapamıyorum. indirdim 50mb'lık driverı; üstüne bir de 40mb'lık ntunes istiyor. counter strike keyfimin içine sıçmıştır.
açıkçası hl2 dm, hl2 lc, portal: tfc ve peggel extreme'i bedava vermesi ile beni mutlu etmiştir.

ati'den nvidia'ya geçerken tek sıkıntım, "acaba ati'den kalan hl2:dm kuponu geçersiz olacak mı?" idi...

(geçersiz değildi gerçi)

ey nvidia kullanıcıları,
http://www.steampowered.com/nvidia/dl/redirect1.html

gerekeni yapın.
görülen lüzum üzerine,

"bilgisayarınızda steam halihazırda yoksa eğer, önce verdiğim linkten sağdaki düğmeye tıklayıp, steam'i indirin, kurun, kendi kendine update yapıp açıldığında ise önce steam hesabı oluşturun. ardından yine verdiğim linkten soldaki butona tıklayıp, steam'in size "dört tane oyundan hangi birini indirmek istersin balam?" sorusuna cevap verin.

illa hepsini indirmeniz de şart değil, çünkü bir defa hesabınıza bu oyunlar aktarıldıktan sonra istediğiniz yerde istediğiniz bilgisayara steam hesabınızla bu oyunları ücretsiz olarak indirip oynayabiliyorsunuz"

bu da bir rehber olsun anlamayan kardeşlere...
windows vista ile uyumsuz sürücüler üretip, nvlddmkm hatası ile çıldırtan (bazen 4 dakikaya kadar ekran kararmaları) ekran kartları üreten firmadır. hayr vistada mı nvidia da mı suç, onu da çözebilmiş değilim açıkçası. on oldu güncelliyorum hala laptopumda aynı problem.
son çıkardığı 8 serisi grafik işlemcileri ile ATI'yi ezmiş olan grafik işlemci üreticisidir. 9 serisi kartlarda oldukça iddialı görünüyor.
200 serisine 177.41 driverını çıkartan, 8 serisine ise bu driverı çıkartmayan firma.
sitesini açarken bile bilgisayarımın kasıldığı ekran kartı.*
windows 7 ye driver destegini veren ilk firmalardan.
Ati marka ekran kartlarının en büyük rakibi olan bir ekran kartı markası. bir dönem ati daha iyi kartlar çıkarır bir dönem nvidia. bu işler böyledir. ayrıca bu hayatta ilk sahip olduğum bilgisayarın ekran kartının markasıdır. ne günlerdi. max payne'i kasmadan oynardım ama.

(bkz: geforce 2)
yeni çıkan bilgisayar oyunlarının hemen hemen hepsinde bangır bangır reklamını yapan fakat parlak günleri mazide kalmış ekran kartı markası.

o kadar reklamını yapıyorsun bari matah bir şeyin olsa ortada. seneler oldu ama hala ati'nin tozunu yutuyorsun nvidia. çok zorluyorsun, itici duruyor.
oyunların açılışında bir ablamızın adını çok albenili bir şekilde zikr ettiği marka.
şuan için ati'nin 5970'i altında çok pis ezilmiş firmadır.
hala gt300 ile cevabını merakla beklemekteyiz.
gt300'nin epeyce gecikmesi, nvidia'nın arada küçümser açıklamaları derken çoğu kişi nvidia sıçıcak diyor hali ile.
gerçi bu fırtına öncesi sessizlikte olabilir.
büyük ihtimal nvidia gt300 ile 5970'i ya oyuncak edecek ya da kendi itibarını zedeleyecek.
çıkar çıkmaz hayvanat bir fiyatı olacağı aşikar.
ati'de bu arada hemen 5970 veya 5870'in fiyatını düşürür büyük ihtimal.
beta driverlarına güvenilmemesi gereken firmadır.
gpu pazarının en büyüğü olmayan firmadır. şu anda intel birbirinden ezik ekran kartlarıyla pazarda ati ve nvidia'nın toplamından fazla paya sahip.

ayrıca güçlü ekran kartları üretse de zamanında mx ve fx serisi kartlarıyla alıcısını resmen kazıklamış firmadır. ama 7600gt kartını almıştım zamanında, yıllarca canavar gibi iş gördü ama nvidia'yı affettiremedi.
yeni fermi tabanlı işlemcili ekran kartlarının harcadığı elektriği hesaba katmadan kullanıcılara sunan ve ati'nin bekleme modunda 40w değerinde bir rakam sunmasıyla ibrelerin hd5970 ailesine kaymasına neden olan firma...
tomb raider underworldu ondan başka hiç bir ekran kartının almadığı ekran kartıdır.yani ati'yle falan denemeyin kabul etmiyor. (bkz: zaten piyasada bi ati var bide nvidia) (bkz: en iyi olarak)
sağladığı physx desteğiyle gözlerimize şenlik yaşatan ekran kartı üreticisi.
driver download etmek istediğinizde 10 kb'la indirince, beni on yıl öncesine götürüp hüzünlendirmiştir.
gt600m ailesi ile gt500m kartlarda indirime gider mi acaba diye merak ettiğim firma.
Play Station 3 ve XBox gibi oyun konsollarına grafik işlemci üreticisi.
kepler ekran kartları ile oldukça yüksek performansa ulaşmış ve bu mimariyi telefonlara getirmeyi isteyen firma. böyle giderse birkaç yıl sonra cebimize konsol gücünde cihazlar koyup çıkacağız dışarı.